הודו וסין: מעצמות מתנגשות וחיילים הרוגים

עשרות חיילים הודים וסינים נהרגו בקרב מקלות ואבנים על הגבול שבין המדינות. האם האירוע שמותח את העצבים במדינות הענק יוביל למלחמה?

תגיות: הודו סין
שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בסיון תש"פ

הודו וסין: מעצמות מתנגשות וחיילים הרוגים-ערוץ 7
מתח בהודו
פלאש 90

הודו וסין, שתי ענקיות שמוצאות את עצמן בהתנגשות דמים בימים האחרונים ונדמה שהמשך ההתלקחות בגבול שביניהן עלולה לעורר מלחמה בסדר גודל קשה לצפייה.

לב ארן, מומחה להודו, עושה מעט סדר במהומה שפרצה בין שתי המדינות ומעריך את הסכנות לקראת ההמשך. "אחרי כמעט חמישים שנה לראשונה מתו חיילים בחזית הודו סין והסכנה גדולה מאוד. יש סכסוך גבול בין הודו לסין. זה חוזר לימי מלחמת האופיום ולשלטון הבריטי בהודו".

"סין והודו לא מסכימות לתוואי הגבול. ב-62 סין כבשה מהודו חתיכה מהרי ההימאליה הגבוהים, בקשמיר, ולמרבה הצער כעת מדובר על עשרות הרוגים אחרי שבמשך עשרות שנים היה ערוץ דיפלומטי פתוח ולא נהרגו חיילים,.

ארן מתייחס למשמעות המחלוקת הגיאוגרפית-מדינית בין שתי המדינות ומציין כי מדובר ב"שטח גבוה מכדי שניתן לעשות בו הרבה, אם כי יש הסבורים אחרת. מדור בכמה עשרות או מאות קילומטר מרובע במספר מוקדים בקו השליטה המעשית שזה הגבול בין הודו לסין, אבל יש כאן גם סכסוך היסטורי והוא שמניע את העניינים הרבה מעבר לחשיבות האסטרטגית של המקום".

"בהודו יש משטר ימני שמנסה להגיע לשוויון צבאי מול סין שנמצאת בעימות עם כמה מדינות נוספות כמו טאיוואן, הונג-קונג וסכסוך גלוי עם ארה"ב והחוויה של סין בתקופת הקורונה והתחושה של הסינים שהם התחזקו לא משפרת את הסיכויים לכך שהמשבר הזה ייעלם מעצמו".

האם הכול התחיל בשרטוט של גנרל בריטי שלא התייחס להיסטוריה ולמורשת הסינית וההודית? ארן משיב וקובע כי למעשה "אלו רכסים גבוהים בצורה שלא תיאמן ולא ניתן לשרטט שם מפה. בעידן המאה ה-19 לא ניתן לשרטט שם גבול מעשי. הודו סיפחה את קשמיר באופן מעשי, את החבל בו נמצאת טיבט שסין טוענת שהיא חלק ממנה והודו גם סוללת כביש אסטרטגי כדי להביא כוחות לכיוון טיבט, כך שהודו היא שהזיזה את הגבינה ראשונה וסין הגיבה בעצמה גדולה, מעבר לכך שמעולם היא לא השלימה עם הגבול הזה".

עד כה, מספר ארן, נקטו שתי המדינות במדיניות של העלמת עין מביטויי ריבונות של המדינה השכנה. מצעדים מדוגללים נענו במצעדים מקבילים, אך לא מעבר לכך. לעומת זאת "עכשיו היה סכסוך דמים אכזרי כשחיילים מתו במקלות אגרופים ואבנים. זה היה נורא. עשרות חיילים מתו. סין הרשמית לא אומרת כמה הרוגים יש לה. לא חווינו בשנות חיינו כל כך הרוגים ממכות".

ההרג בוצע בנשק קר מאחר וקיים סיכום שלא להכניס לתא שטח זה נשק חם. "הסינים אמרו שהם לא מפרים את ההסכם אלא באים כשההודים ישנים, לפני זה ההודים שרפו אוהל סיני וכו'".

באשר לצפוי בעתיד בגזרה המתחממת הזו, אומר ארן כי "בשבועות הקרובים אני מקווה שלא תהיה נקמה הודית ואז זה קצת יירגע. אנחנו לגמרי בערפל".