רינה הצליחה כסימפטום

רינה הצליחה לגבב שטויות, שרק אב לבנות צעירות כמוני יכול לתהות איזה מוח חולני יכול בכלל להגות, באצטלה של אשת תקשורת מקצועית.

אל"ם (מיל') טל בראון , ל' בסיון תש"פ

רינה מצליח
רינה מצליח
צילום: חדשות 12

מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 12 החליט להשעות את העיתונאית רינה מצליח למשך שבוע משידור בעקבות דבריה בתוכנית "פגוש את העיתונות" לפיהם "תומכיו של נתניהו מתראיינים ואומרים כי גם אם הוא יאנוס את הבת שלהם, ימשיכו להצביע לו".

חברת החדשות התנערה במהרה מדבריה של מצליח עם תום השידור, ומצליח עצמה הבהירה בתוכנית כי היא חוזרת מדבריה.

מודה ועוזב ירוחם

נשאלת השאלה המהותית: האם באמת העיתונאים חסידי תנועת "רק לא ביבי" למדו לקח ועזבו באמת ובתמים את דרך ההשמצה, הגסות והחוצפה כלפי ראש הממשלה, משפחתו ותומכיו? האם עיתונאים כמו רינה ראויים למחילה ורחמים?

האם בערוצי התקשורת המובילים יואילו לקיים מעתה ראיונות ולתת פרשנויות מקצועיות ולא בעיקר דעות אישיות בשפה בוטה מפי חבורת "רק לא ביבי" הדמוקרטית, הליברלית והנאורה לכאורה. האם יואילו הם לרחם על הציבור הרחב, שרובו כבר מאס בהשתלחות חסרת הרסן בראש הממשלה הנבחר (גם אם לא בחרו בו אישית), במשפחתו, באנשי מפלגתו, בתומכיו ובוחריו (שאינם בהכרח נמנים עליהם), ואף בעיתונאים אמיצים שמעיזים לצאת נגד "החונטה התקשורתית הישנה", ולשבח את ראש הממשלה על מעשיו הטובים למען העם והמדינה, גם אם שרים הם לצדו את "שבחי ירושלים", לדוגמא?!

האם הופקו הלקחים ונצליח לזכות במהדורות חדשות יומיות, מהדורות שישי ומוצאי שבת, תכניות ראיונות נטולות פניות והטיות של מראיינים וחברי פאנלים המתבוססים בשנאה והעושים שימוש בלשון גסה, ארסית וחצופה?

"מוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם" הוא פסוק שמקורו בספר משלי: "מְכַסֶּה פְשָׁעָיו לֹא יַצְלִיחַ וּמוֹדֶה וְעֹזֵב יְרֻחָם". הפסוק מורה אותנו מפורשות: "מודה ועוזב", משמע- בכדי שנהיה ראויים למחילה ולרחמים, אין די בהודאה בטעות ובחטא, אלא חייבת להתלוות לכך פעולה של נטישת דרך הרע. למהדרין- נדרש לקיים את הפסוק מתהילים לד: "סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב".

חז"ל פרשו את הפסוק "מודה ועוזב ירוחם" בתוספתא במסכת תענית, פרק א, הלכה ח, וגם בתלמוד בבלי, מסכת תענית, דף ט"ז, עמוד א', שם מובא בהקשרנו זה משל על טובל ושרץ בידו: "אמר רב אדא בר אהבה, אדם שיש בידו עבירה ומתודה ואינו חוזר בה, למה הוא דומה - לאדם שתופס שרץ בידו, שאפילו טובל בכל מימות שבעולם לא עלתה לו טבילה. זרקו מידו - כיון שטבל בארבעים סאה, מיד עלתה לו טבילה, שנאמר ומודה ועוזב ירוחם; ואומר 'נישא לבבנו אל כפים אל אל בשמים'"

הרמב"ם בספרו ההלכתי הביא את דברי חז"ל אלו "כל המתוודה בדברים, ולא גמר בליבו לעזוב- הרי זה דומה לטובל, ושרץ בידו, שאין הטבילה מועלת, עד שישליך השרץ; וכן הוא אומר "ומודה ועוזב, ירוחם" (משלי כח, יג)".

מכאן מצפה אני מאותם עיתונאים שבחרצובות לשונם אינם שולטים, ופולטים מדי פעם אמירות פוגעניות, "מלוכלכות" ומיותרות, להיות ראויים למחילה- אם רק יצליחו לסור ממנהגם הרע ויפסיקו להשמיץ את ראש הממשלה, משפחתו ותומכיו לשווא ובלשון גסה, מעתה והלאה!

רמת השיח הציבורי

ככל שרמת ההשתלחות והמתקפות האישיות והלא ענייניות, לצד חוסר הכבוד המופגן כלפי אישי ונבחרי ציבור אינה נבלמת בציר הזמן, בין אם על ידי הדובר עצמו ובין אם על ידי "המבוגר האחראי", במידה וישנו כדוגמת העורכים והמנהלים האחראים במקרה דנן, כך מדרדרת רמת השיח והפרשנות העיתונאית לשפת ביבים ולתהומות מסוכנים, הופכת היא ממקצועית וביקורתית ראויה להתנכלות אישית ובזויה, העושה שימש בסטראוטיפים חשוכים ובאמירות רעות.

ישנם "עיתונאים חסינים" לכאורה, המשחררים מידי סוף שבוע את חרצובות לשונם, מקצינים הם את עמדותיהם ואמרותיהם קבל עם ועדה, בחסות מה שהיה מוכר כחופש הדיבור והפך לחופש הביזוי וניבול הפה.

עיתונאים ותיקים וברובם מוערכים, מהם מצופה להיות מקצוענים ולא חובבנים, שקולים ולא פזיזים, רגועים ולא עצבנים, נוהגים יותר ויותר בעת האחרונה להתלהם ועל יריביהם ועמיתיהם באולפן להתנפל. דווקא מהם מצופה להיות גורם ממתן ולא זה המשלהב את הציבור למשפטי שדה.

עיתונאים לדידי אחראים במידה רבה לאיכות השיח הציבורי לא פחות מפוליטיקאים, ממחנכים בבתי ספר וממדריכים בתנועות הנוער, מתוקף חשיפתם לציבור הרחב במדיות השונות ויכולתם להשפיע בזמן קצר על דעת קהל.

לפיכך כשעיתונאית ותיקה עם שעות מסך רבות בשעות ב"פריים טיים", חוטאת בלשונה, אזי גורמת היא לרבים עוגמת נפש עצומה. אך כאמור, אין זה מפתיע היות ודעותיה כבר נשמעו לא פעם בעבר, סגנונה הלך והקצין בחלוף הימים וכך הצליחה היא להגיע לשפל חדש שניתן היה לצפותו מראש ולבלמו, אילו היו עמיתיה ומנהליה מבינים שרמת השיח המתנהל לעיתים באולפן שישי או מוצ"ש- הינו מביש.

מן הכלל אל הפרט

רינה הצליחה "להתעלות" על רבות מהמתקפות על ראש הממשלה הנבחר בנימין נתניהו, ולהשתמש בתקשורת כדי להביע דעות אישיות חשוכות יותר מאלו שנשמעו לאחרונה מפי רב שהוקלט לפני שנים מספר, ואיבד עתה את זכותו להיות ח״כ.

רינה הצליחה לגבב שטויות נוראיות, שרק אב לבנות צעירות כמוני יכול לתהות איזה מוח חולני יכול בכלל להגות, באצטלה של אשת תקשורת מקצועית, לכאורה.

רינה הצליחה בדבריה להוכיח את התמיכה הרבה בראש הממשלה, עם אמירה מקוממת אחת מחד, אך מאחדת מאידך, סביב ביבי וגם נגד התקשורת הוותיקה שמוטה שמאלה- האין זו כבר עובדה?

רינה הצליחה להרגיז, יתכן שבכוונה אם כי לא בתחכום ועם הרבה טעם רע, רבבות אנשים, שבביבי לא בהכרח תומכים, אך בוודאי שאינם תומכים באמירות נבובות, לא מוצלחות בעליל ובעיקר- מיותרות.

רינה- הצלחת לרדת בדברייך לרמה נמוכה, גסה ומגעילה מזו של כמה דמויות שסיקרת במהלך הקריירה העיתונאית המזהירה שהייתה לך, מאחל לך שנמוך מכך לא תרדי ותזכי לעלות חזרה לדרך עיתונאית מקצועית, נקייה ואיכותית.

כל שנותר הוא עתה לראות מי יצליח לא רק את רינה מצליח לשלח מעל המסך לשבוע, אלא לכל הפחות לרסן את כנופיית ״רק לא ביבי״, שהשתלטה על המסכים ומשתלחת בראש הממשלה, במשפחתו, בתומכיו ובעיתונאים שפויים שעל עמדות הימין בעוז מגינים.