זאב אלקין
זאב אלקין Flash 90

מאמר המערכת של עיתון ''הארץ'' הוקדש היום (שלישי) למתקפה נגד שר ההשכלה הגבוהה והמים זאב אלקין (הליכוד).

תחת הכותרת ''אלקין מסוכן לאקדמיה'' נכתב כי "שבועות ספורים אחרי כניסתו לתפקיד, שר ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים, זאב אלקין, סימן את המטרה: צמצום עצמאות האקדמיה הישראלית. בביקור באריאל בשבוע שעבר הבטיח אלקין לראשי האוניברסיטה למנות, לראשונה, נציג מטעמם לוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת). אחת הדרכים לעשות זאת עשויה להיות צמצום מספר הנציגים הנבחרים על ידי האוניברסיטאות בישראל משלושה לשניים, ומינוי איש אריאל לתקן המתפנה.

''כך, באמצעות מינויים של "אנשי שלומנו", מקווה אלקין להחליש את מעמד אוניברסיטאות המחקר בתוך הות"ת, האחראית על חלוקת הכספים במערכת ההשכלה הגבוהה. משמעות הצעד היא פוליטיזציה של אחד המוסדות האחרונים בישראל שעדיין מנסה לפעול באופן ממלכתי מתוך ראייה רחבה של צרכים ומשאבים אקדמיים. כל אלה נחשבים לבדיחה בעיניו של אלקין, "ליקויים" שצריך לתקן במהירות''.

עוד נכתב במאמר כי ''לא קל לעמוד במתקפה רבת השנים שמנהל הימין, באמצעות השרים במשרד החינוך וארגוני ימין בריוניים כמו "אם תרצו". למרות זאת, יש עדיין בות"ת — ובהקשר רחב יותר גם באקדמיה — חברים המנסים לעשות את עבודתם ללא שיקולים פוליטיים. החופש לחקור ולהטיל ספק נשען גם על חופש תקציבי.

''מינוי מקורבים לוועדה המקצועית שקובעת את תקציבי האוניברסיטאות הוא שוט המאיים על עצמאות האקדמיה. לא במקרה השליח שמחזיק בשוט הוא אוניברסיטת אריאל. המטרה היא להכפיף את האקדמיה לפרויקט הכחשת הכיבוש והפצת הלאומנות'', נכתב ב''הארץ''.

השר זאב אלקין מסר בתגובה: ''לא אתן יד לחרם על אוניברסיטת אריאל. יש גורמים באקדמיה ובחלק מכלי התקשורת שמבינים שמישהו הולך להזיז להם את הגבינה, ושמבחינתם אוניברסיטת אריאל, למרות ההכרה של המלג בה כאוניברסיטה, היא איננה שווה בין שווים ומינוי הנציג שלה לות״ת הוא פגיעה בקודשי הקודשים של השמאל הישראלי.

''אני לא ארתע מהאיומים וממאמרי מערכת בעיתון הארץ, אלא אמשיך כדרכי לפעול כדי שמערכת להשכלה גבוהה תנוהל ותפעל בצורה הוגנת ושיוויונית בין כל המוסדות. לא אאפשר המשך ניצול האקדמיה לקידום קמפיינים של החרמה. כמי שחוקק בזמנו את חוק החרם לא אתן יד לחרם בשורות האקדמיה. ואם עיתון הארץ יוצא נגדי אישית במאמר מערכת סימן שאני כנראה בדרך הנכונה", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו