''כל ערבי במדינה צריך לדעת שישלם מחיר אם יבצע פיגוע''

בית משפט העליון דן בעתירה העוסקת בשלילת אזרחות למחבל שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל לפני חמש שנים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בתמוז תש"פ | עודכן: 19:29

בית משפט העליון דן הבוקר (שלישי) בעתירה העוסקת בשלילת אזרחות למחבל שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל לפני חמש שנים. בפיגוע נפצעו ארבעה ישראלים.

המחבל עלאא זיוד עתר לעליון באמצעות האגודה לזכויות האזרח וארגון עדאלה נגד החלטת שר הפנים לשלול את אזרחותו. זיוד, אזרח ישראלי תושב אום אל-פחם, הורשע בביצוע פיגוע דריסה ודקירה בצומת גן שמואל בחודש אוקטובר 2015. הוא נשלח ל-25 שנות מאסר.

ירדנה בוחבוט שבנה נפצע בפיגוע בעת שהיה חייל צה"ל, אמרה לערוץ 7 ''באתי היום בשם בני ניב שנפצע בפיגוע להילחם על זה שהמחבל הנתעב לא יקבל שום זכויות סוציאליות ושם זכויות של אזרח. הוא צריך לקחת אחריות על המעשים שלו.

''אם המדינה תתן לו תמיכה אז המצב שלנו גרוע. כל ערבי בישראל צריך לדעת שאם יעשה פיגוע ישלם מחיר הוא ומשפחתו. אני אלחם בזה עד הסוף'', הבטיחה האם.

ירדנה סיפרה כי "הפיגוע התקיים לפני כמעט 5 שנים ומאז ועד היום פועלים בבתי המשפט ארגונים הקוראים לעצמם "ארגוני זכויות" במטרה להגן על מעמדו של המחבל בחברה הישראלית, אותה הוא ביקש להשמיד במתקפת הטרור שלו. בעודם עושים כך פוגעים אותם ארגונים דווקא בנו, במשפחות הפגועות מן הפיגוע אשר להן חסרים המשאבים הפיננסים לממן עורכי דין ומסעות ציבוריים, כפי שיש למחבל באמצעות אותם ארגונים הפועלים במימון ממשלות וקרנות זרות".

מתן פלג יו"ר תנועת "אם תרצו" שמלווה את משפחת בוחבוט במאבקה מסר: "התופעה שבה ממשלות זרות מממנות בישראל הגנה משפטית על מחבלים, באמצעות ארגוני שמאל רדיקליים מקומיים היא שערורייה שאין כדוגמתה. שום מדינה בעולם לא הייתה מוכנה לקבל את הדבר הזה. במקום שמערכת המשפט ובוודאי בג"צ ידחו מכל וכל את אותן עתירות סרק שכל מטרתם לשנות את מדיניות המלחמה בטרור של מדינת ישראל, הם מנצלים כל עתירה שכזו בנפש חפצה כדי להחליט במקום נבחרי הציבור."

דודו פטר ממכון קהלת אמר לערוץ 7 לפני תחילת הדיון בבג''ץ, ''אנחנו עומדים בפני דיון מאוד משמעותי בבית המשפט העליון בנוגע לחוקתיות שלילת אזרחות ממחבלים. הגענו לכאן בעקבות שני פסקי דין בבית המשפט המחוזי, באחד אושרה בקשת שר הפנים לשלול אזרחות ובשני לא, בית המשפט העליון יכריע היום האם החוק המאפשר לשר הפנים לשלול אזרחות הוא חוקתי או לא.

"אנחנו בעצם עומדים בפני ערכאת ערעור אידאולוגית וערכית על הכרעת המחוקק, הכרעות שלנו, הציבור, הריבון. ברקע חשוב לדעת שהיועץ המשפטי לממשלה החזיר למחבלים את כל הזכויות הסוציאליות שנשללות מהן בשלילת האזרחות באמצעות 'רישיון חלופי', ולמעשה התכלית של שלילת האזרחות סוכלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וגם הנושא הזה ידון היום''.

''אני מאוד מקווה שבית המשפט העליון יבין את חשיבות שמירת שלטון החוק, כלומר הכרעות הריבון המחוקק, ונקבל פסק דין שמאשר את החלטות שר הפנים וגם פותח לו את האפשרות לשלול אזרחות יחד עם שלילת הזכויות הסוציאליות של המחבלים''.

פטר הדגיש כי שלילת אזרחות היא כלי מקובל במדינות המערב, "יש כללים שאם עוברים עליהם, אתה לא חלק מהמשחק הדמוקרטי של מדינת ישראל".

דן לנדאו, אבא של מיכל סלומון שבעלה נרצח בפיגוע בנוה צוף, הגיע כנציג פורום משפחות נפגעי טרור ואמר לערוץ 7, "אנחנו דורשים להגביר את ההרתעה נגד מחבלים. אנחנו רואים כל הזמן איך פוגעים צעד אחרי צעד בהרתעה כשאין עונש מוות, הריסת הבתים הופכת להיות בדיחה ועכשיו עוד שלב כשהמערכת המשפטית דורשת שמחבל שפגע בביטחון המדינה ובאזרחי המדינה, שהוא ישמור על האזרחות ושימשיך לקבל כספים מהמדינה".