הרב שלמה עמאר נגד תופעת ה"מקובלים": שטות והבל

רבה של ירושלים נגד תופעת ''מרצי המדיה'' המפחידים את הציבור: "חושבים שאפשר לדבר בציבור הכל, רחמנא ליצלן, חכמים היזהרו בדבריכם".

ערוץ 7 , א' בתמוז תש"פ

הרב שלמה עמאר נגד תופעת ה"מקובלים": שטות והבל-ערוץ 7
הרב שלמה עמאר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר מזהיר מתופעה שבה רבנים צעירים מנסים למשוך את הקהל ומשתמשים בביטויים שאינם הולמים את דרך התורה, כלשונו.

בשיעורו בבית הכנסת ''נר התורה'' בשכונת בר אילן אמר הרב עמאר "גם כשאדם רוצה לעשות טוב צריך לעשות בזהירות. אנחנו שומעים בזמן האחרון איזה תופעות מוזרות שאני כמה פעמים דיברתי עליהן, יש קודם כל כמה סוגים של אנשים שקוראים לעצמם, יש שמסתפקים בתואר רבנים או גאונים, ויש שלא די להם עד שנקראים מקובלים. כל זה שטות והבל".

"וכי מי שמקובל יודע דברים?! מקובל זה סגנון לימוד עמוק, מה השטות הזאת. אבל הם לא יודעים מה זה קבלה, לא יודעים כלום ועושים רושם על אנשים בכל מיני מילים מפוצצות, ומסכנים אנשים לא יודעים. בפרט שאדם בפחד ובצער מה שאומרים לו אפילו שוטה מוחלט מקבל, והם גורמים רעה לעולם".

הראשון לציון הוסיף "כמו שהיו אז נביאי הבעל, היו באים לזה אומרים לו ככה, לזה ככה. היום אין נבואה אז מצאו להם תארים ושמות".

הרב עמאר מתח ביקורת על רבנים שמדברים בחוסר צניעות, "יש כאלה בשביל להשפיע על הציבור, אולי יש כאלה שזה מתוך תמימות, משתמשים בכל מיני לשונות שלא יפה לדבר ככה אפילו אדם עם עצמו, אני כמה פעמים רואה אנשים אפילו עם בני ביתם באים לפעמים להתייעץ על איזה בעיה ומדברים דברים שמעולם לא עלה בדעתנו לדבר כך בבית, אדם צריך בושת פנים", אמר עמאר בכאב.

"היה פעם מישהו אצלי רצה לשאול איזה עניין, אמרתי לבן שלו שהוא צעיר שימתין בחוץ כי אבא שלו רוצה לשאול שאלה, אז האבא אומר לי 'אנחנו מדברים חופשי'. רחמנא ליצלן איזה דרך זה. אדם צריך להיות זהיר עם מי מדבר ואיפה מדבר, ק"ו בדרשה לציבור.

"יש היום תופעות כאלה גם צעירים שהשתגעו בדבר הזה. כמה פעמים הוכחתי כמה אחדים, אמרתי לו לאחד מלפני המון שנים, הוא הביא מעשה מהגמרא ומזה פתח את הדרשה שלו התאפקתי מאד עד שגמר, אמרתי לו מכל הגמרות לא מצאת רק הכיעור הזה עליו לדבר. הוא אומר לי אבל בגמרא כתוב, אמרתי לו הגמרא כתבה בשביל ללמד, זה חכמה, צריך להבין, אבל לציבור שלא למדו גמרא ולא יודעים עוד שום דבר, זה אתה מתחיל, תלמד אותם דברים אחרים, חסר דינים, חסר הלכות דרך ארץ. יש כאלה אומרים דברים נכונים אבל מבטאים את זה במילים ובתיאורים לא טובים, כל הדברים האלה חכמים היזהרו בדבריכם. צריך להיזהר, לא אמרו במעשיכם, בדבריכם שמא ילמדו ממכם''.

בהמשך דבריו התבטא הראשון לציון נגד מצעדי הגאווה וסיפר כי בעבר התלוננו כמה משרי הממשלה לאחר שהרב דיבר נגד להט"ב. "ביקשו ממני מכתב התנצלות, כתבתי להם מכתב יותר חריף, אמרתי להם לא תצליחו למחוק את התורה אנחנו נגיד מה שהתורה. אבל לומר את זה בדרך ארץ ולא לעשות ציורים של כיעור ולומר דברים מכוערים. צריך לדבר בצניעות".