סמל רועי קרמני
סמל רועי קרמני צילום: דובר צה"ל

עשרות צעירים חרדים תושבי ירושלים והסביבה מתגייסים מדי שנה לשרת כלוחמים בצה"ל ושומרים על ביטחון מדינת ישראל.

עבור צעירים חרדים אלו ישנו מסלול שירות ייחודי ללוחמה המאפשר קיום אורח חיים חרדי מבלי לפגוע בשירות הצבאי. מסלול זה נקרא 'חרב' ומיועד לצעירים חרדים בני 18-21 ורווקים אשר אינם לומדים בישיבה.

סמל רועי קרמני בחר לפני כשנתיים להתגייס לצה"ל למרות האתגרים הרבים. "למדתי מספר שנים בתור נער במוסדות חינוך חרדיים, כולל ישיבה גבוהה", אמר.

"עוד כנער ידעתי שאני רוצה לשרת את העם כלוחם, אחי הגדול היה לוחם בגדוד 'נצח יהודה' ושמעתי מחברים על מסלולי השירות ללוחמה עבור חרדים", הוסיף. "כשהגעתי לגיל 18, חשבתי עם עצמי והגעתי למסקנה שהגיע הזמן לקחת החלטה בנוגע לעתיד שלי, ובחרתי ללכת בכל הכוח על ההזדמנות להגשים את החלום שלי".

הוא סיפר כי "ההחלטה הזו הפתיעה את המשפחה שלי, ולמרות שזה היה קשה להורים שלי כי הם ראו אותי נשאר בישיבה ולא בשום מסלול חיים אחר, הם קיבלו את זה בצורה מאוד יפה ומכילה ותמכו בי, רק לאחר כמה חודשים גיליתי כמה זה היה קשה להם. אני מאמין שצריך לעמוד ביעדים שהצבת לעצמך בצורה הטובה ביותר, ולכן בחרתי להמשיך בדרכי להיות לוחם, קראתי על היחידות השונות ונורא התחברתי למורשת הקרב של חטיבת הצנחנים, רציתי להגיע לשמה ולתרום גם אני את חלקי עבור עם ישראל".

לבסוף, בחודש אוגוסט 2018, סמל קרמני הצליח להגיע לפלגת 'ח"ץ', פלגת החרדים של חטיבת הצנחנים, לאחר שעבר את שלב הגיבוש בהצלחה. "עוד בשלב הגיבוש נוצר חיבור אישי מאוד חזק בין האנשים", אמר. "אנשים רבים מהפלגה הם כמו משפחה בשבילי היום, חברים אמיתיים לחיים".

לדבריו, "בפלגה עצמה הייתה אווירה מדהימה, גם מבחינה דתית, היינו מלוכדים גם בחברות וגם ברוחניות, היינו שמה אחד בשביל השני והמפקדים תמכו בנו וסיפקו לנו את מה שאנו זקוקים לו. במהלך השירות הצבאי נפצעתי ונאלצתי לרדת מתפקיד הלוחמה, אבל היה חשוב לי להישאר בפלגה אז מוניתי לתפקיד בפלגה בו עסקתי בתכני ההכשרה של הלוחמים החדשים בפלגה. זה היה תפקיד מדהים בו יכולתי לתרום מבחינה מבצעית למרות הפציעה, והייתי ממש מעורב בתכנים רבים. לבסוף זו הייתה תחושת סיפוק אדירה לראות איך הם מסיימים את ההכשרה והופכים מנערים ללוחמים מן המניין".

בלשכת הגיוס בירושלים ישנו תחום חרדים האמון על איתור חרדים שאינם בני ישיבות ועל הליך הגיוס והליווי של אוכלוסייה זו.

בראש התחום עומד רס"ל משה ברוכים, הפועל מזה שנים רבות במסגרת התפקיד לרווחת המתגייסים החרדים. "התחלתי את התפקיד לפני כ-7 שנים בתחום החרדים בלשכת הגיוס בירושלים, במסגרתו זכיתי לסייע למאות חרדים שאינם בני ישיבות להתגייס לצה"ל, רובם לתפקידי הלוחמה במסלולי השירות עבור חרדים", אמר.

"אנו יוצרים קשר עם האנשים המתאימים לכך, מנגישים להם מידע מקיף מאוד על צה"ל, על שירות לחרדים והתפקידים הכלולים בתוכם. אנו עושים זאת ברגישות וסבלנות רבה כלפיי כל אחד. תפקידנו הוא לגלות עולמות חדשים לאנשים, באמצעותם הם יוכלו לסלול את הדרך שלהם בחיים ולהתפתח ברמה האישית והמקצועית", הוסיף.

רס"ל משה ברוכים
רס"ל משה ברוכים צילום: דובר צה"ל

הוא ציין, "בחרתי להמשיך לשרת בתפקיד זה בשירות קבע מתוך תחושת שליחות ומחויבות כלפיי אותם אנשים. נחשפתי לסיפורים קורעי לב, למקרים לא פשוטים ואני בתור אדם שגדל באוכלוסייה החרדית מבין אותם היטב".

מנער חרדי שלא ידע כמעט כלום על צה"ל, רס"ל ברוכים הפך לחלוץ ההסברה על צה"ל לציבור החרדי. "למדתי מספר שנים במוסדות חינוך חרדיים בהם אמרו לי כמה צה"ל הוא מקום רע", סיפר. "הראו לי פשקוולים נגד הצבא וכדומה.

"הייתה תקופה בה הפסקתי את הלימודים בישיבה וחיפשתי את הדרך שלי בחיים, אחד החברים הקרובים שלי שירת כלוחם בגדוד 'נצח יהודה' וחשף אותי לחוויית השירות שלו מקרוב. לאט לאט הבנתי עם עצמי שצה"ל הוא לא מקום בעייתי, להפך - הוא מעניק מעטפת מדהימה לקיום אורח חיים דתי ואין הדבר תלוי אלא בי, אם ארצה לשמור על תורה ומצוות יש לי את הכלים לכך", אמר ברוכים.

"לאחר חששות ולבטים החלטתי להתגייס, מהלך זה לא היה פשוט אז וגם היום לא פשוט, ישנם גורמים קיצוניים המפגינים נגדי לעיתים תכופות בשל הפעילות שלי, אך האמונה בדרך משאירה אותי חזק כדי להמשיך ולסייע לעוד אנשים רבים לחוות את השירות הצבאי ולתרום עבור העם יחד עם קבלת כלים לחיים", כך ברוכים.