מטה ההתיישבות בליכוד
מטה ההתיישבות בליכוד דוברות מטה ההתיישבות בליכוד

במטה ההתיישבות בליכוד, "הליכוד שלי", מדווחים על פניות רבות של מצביעי ליכוד ביהודה ושומרון המבקשים להתפקד למפלגה או לחדש את ההתפקדות, בכדי להטות את הכף בתוך המפלגה המתנגד לריבונות הכוללת מדינה פלסטינית.

בימים אלו פועל המטה, על אלפי מתפקדיו מההתיישבות ותומכיה, להפעיל לחץ על חברי הכנסת והשרים מהליכוד לבצע החלת ריבונות ביהודה ושומרון בלי ויתורים מסוכנים הכוללים הסכמה למדינה פלשתינית והקפאת בניה.

קבוצת הליכוד שלי נוסדה בשנת 2009, מיד אחרי ניצחונו של ראש הממשלה נתניהו בבחירות ונאום בר אילן בו התחייב ל'שתי מדינות לשני עמים'.

יעקב וינברגר, מראשי הקבוצה, מספר לנו על הרגעים שהובילו להקמתה. "הבנו שאנחנו נמצאים במקום שבו חייבים לשנות משהו. יחד עם יוני הישראלי יו"ר היישוב הר ברכה ויוסי דגן, אז עוזר ראש המועצה וכיום ראש המועצה האזורית שומרון, החלטנו לצאת למהלך גדול בליכוד".

"אמנם המהלך הזה נוסה לפנינו, אנחנו חשבנו שנוכל לעשות משהו שונה ואחר. בבסיס עמדה ההבנה שלפני הבחירות מנהיגי הימין מדברים ימין כדי לקבל את קולות הבוחרים. אחרי הבחירות מופעלים עליהם לחצים כבדים מבית ומחוץ ואנחנו נותרים בחוץ. הגורם היחיד שיכול להשפיע בהצלחה על הפוליטיקאי להישאר נאמן לדרך הוא הרצון שלו להיבחר שוב במסגרת המפלגה שלו ובמפלגה דמוקרטית הוא תלוי במתפקדים. החלטנו לפקוד אלפי תושבים מיהודה ושומרון ותומכיהם מרחבי הארץ כדי ליצור קבוצת לחץ שמטרתה להשמיע את קול ההתיישבות בצמרת הליכוד", מוסיף וינברגר.

כחודשיים לאחר שהחלו לפקוד החליט נתניהו על הקפאת הבניה ביהודה ושומרון, "ההקפאה נתנה רוח גבית חזקה" מספר וינברגר "פקדנו כמו משוגעים, עברנו מדלת לדלת, בכל ערב חוג בית בישוב אחר ופקדנו אלפי אנשים בהתיישבות ובקהילות השונות בכל הארץ".

המבחן הראשון של הקבוצה היה בדרישת הנשיא לשעבר אובמה להאריך את הקפאת הבנייה ביו"ש. "הפעלנו לחץ כבד על השרים וחברי הכנסת של הליכוד, הלחץ עבד, כשנתניהו הבין שזה יפיל את הממשלה הוא ויתר על הארכת ההקפאה ועמד מול הלחץ האמריקני".

יוני הישראלי מוסיף, "מאז ההישג הראשון המשכנו להרחיב ולבצר את הכוח בליכוד, לקדם נאמני ארץ ישראל לראש הרשימה ביניהם: זאב אלקין, יריב לוין, ציפי חוטובלי, דני דנון, יולי אדלשטיין ואחרים. כשנכנסנו לליכוד האנשים הללו היו יותר בשוליים ובפריימריז של 2012 הקבוצה הזו הגיעה לצמרת הליכוד".

"הצלחנו להביא להישגים גדולים מאוד בשנים שאנחנו פועלים ויש לכך משמעות גדולה. אישורים לעשרות אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. המדידה של מדיניות הממשלה לפי היקף הבנייה זה שיח שאנחנו התחלנו אותו. בתקופה שאנחנו פועלים אישרו ושחררו מאות תב"עות שהיו תקועות ויישובים שהיו תקועים. הכנסנו שיח לאומי למשרדי הממשלה וקידמנו דברים עם שרי הליכוד כך שהמדיניות שלהם במשרדיהם היתה לאומית יותר והיא באה לידי ביטוי בכל משרד ומשרד", אומר הישראלי.

הוא מציין ששלושת המייסדים נמנעו בכל שלב מלהקדיש את הכוח הפוליטי לנקודה מסויימת אלא נעשה מאמץ רוחבי לסיוע לכל ההתיישבות ביהודה ושומרון מתוך תפיסה שהמטרה המרכזית היא הרחבת ההתיישבות כולה. "קבענו כלל ששלושת המובילים לא מתמודדים על תפקידים בליכוד. לא להשתמש בכוח שיצרנו לשם התמודדות לכנסת ולקבלת תפקידים פוליטיים. היו לנו לא מעט פיתויים במהלך השנים ולא נכנענו להם. קבוצות אחרות איבדו מכוחן כששברו את הכלל הזה".

הישראלי מציין כי "האמירה המשמעותית כאן היא שהמערכת הפוליטית עובדת בהפעלת כוחות שונים. ברגע שעל ראש הממשלה מופעלים כוחות בינלאומיים נגד ההתיישבות, אם אין כוח נגדי שמחזק אותו מבפנים, כמובן שתהיה נסיגה. הכוח בליכוד הוא הכוח האפקטיבי היחיד שאי אפשר להתעלם ממנו. זה מה שקורה היום, כשהוא בא עם תוכנית המאה, ושרים מודיעים בפומבי, למרות שביקש שלא ידברו על זה, שאם תובא מדינה פלסטינית לממשלה או לכנסת - הם יתנגדו. זה נוצר מאותו כוח שמושג כשאתה מקדם את הצד הימני יותר לקדמת הבמה והופך אותו למשפיע הרבה יותר".

ועם זאת, יעקב וינברגר מציין שדווקא העת הנוכחית דורשת התגייסות של ההתיישבות כדי לחזק את כוח הקבוצה. "תנועת הליכוד כבר הרבה שנים בשלטון ויש הרבה אנשים שמחפשים השפעה ולכן הם התפקדו לליכוד. הכי קשים עבורנו הם 'הליכודניקים החדשים' שכבר פקדו למעלה מעשרת אלפים בני אדם. מדובר בקבוצה רדיקלית שמטרתה להזיז את הליכוד שמאלה ולעשות מהלך נגדי לנו. הליכוד גדל פי 1.5 בערך מהפריימריז הקודמים. זה אומר שגם אם מספר המתפקדים שלנו לא ירד, הכח עדיין קוצץ בגלל כמות המצטרפים החדשים. אם הליכוד גדל ואנחנו לא, אנחנו מאבדים מכוחנו".

בימים אלו נערך המטה, על אלפי מתפקדיו מההתיישבות ותומכיה, להפעיל לחץ על חברי הכנסת והשרים מהליכוד שלא להתפשר על החלת הריבונות. המטרה היא להגדיל את הכוח באופן משמעותי בתוך הליכוד כדי להשפיע תחילה על נושא הריבונות ואחר כך להמשיך גם בממשלת האחדות, להגביר את הפעילות החזקה למען ההתיישבות ופיתוחה.

להתפקדות לליכוד לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו