דני יתום: ''הממשלה נועדה לחירום ועוסקת בזוטות''

ראש המוסד לשעבר מאוכזב: "הממשלה דנה באיזה רכב ייסע ראש הממשלה החלופי וראש הממשלה דורש החזרים עצומים של מיסים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בתמוז תש"פ

דני יתום
דני יתום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דני יתום, ראש המוסד לשעבר, מבקר בחריפות את התנהלות הממשלה על אף שהוא עצמו היה מהראשונים שקראו להקמתה כממשלת אחדות. בראיון לערוץ 7 הוא מסביר: "ציפיתי מהממשלה לעשות יותר".

בפתח דבריו מעיר יתום כי קריאתו הראשונית הייתה להקמת ממשלת אחדות, מה שלא התממש בפועל, שכן גוש 'כחול לבן' התפרק ולא כולו חבר לממשלה הנוכחית. עם זאת, הוא אומר, "חשבתי, ואני עדיין חושב, שיש צורך בממשלה עם נציגים מהימין ומהמרכז שמאל. אנחנו לפני בעיות קשות כמו הקרעים והשסעים בחברה הישראלית, שעליהם ניתן לגשר רק על ידי ממשלה משותפת".

על אתגריה המהותיים של הממשלה מוסיף דני יתום ומזכיר את ההתגרענות האיראנית המהווה איום של ממש. בהקשר זה הוא מזכיר את הודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולפיה איראן מפרה את ההסכמים עימה כאשר היא מגיעה להעשרת אורניום ברמה של 4.5 אחוזים "שממנו ניתן לעשות פצצת אטום. צריך עוד להעשיר את החומר הזה לרמה של 60 אחוז אבל מי שיודע להעשיר לרמה של 4.5 אחוז יודע להעשיר ל-60 אחוז".

"בנוסף צריך לטפל גם בטרור וגם בקורונה ובכלכלה. אנשים רבים מאוד איבדו את מקומות העובדה שלהם והם לא מסוגלים לפרנס את המשפחות. אני סבור שבדברים האלה הממשלה צריכה לעסוק ולא לעסוק בקטנות. אני נדהם מול הנושאי שהממשלה מעלה", אומר יתום ומפרט מספר דוגמאות מהסוגיות אותן הוא רואה כשוליות וכמיותרות לעת הזו, כאשר סוגיות בוערות באמת ניצבות על הפרק:

בראש ובראשונה מזכיר יתום את החלת הריבונות ביהודה ושומרון. "הדבר הראשון הוא סיפוח חד צדדי, שמרבית שרי הממשלה לא יודעים, כי לא הציגו להם, מה המשמעויות הקשות של הסיפוח הזה שיכול להביא לעימות עם הפלשתינים ולפירוק השלום עם ירדן ולסכן את הזהות היהודית דמוקרטית של המדינה. יש לכך הרבה השלכות והממשלה חייבת לדעת ולדון בזה".

"במקום לחזק את שומרי הסף, השופטים, בית המשפט העליון והיועמ"ש, מכים בהם כל אימת שאפשר. הם הרי אלה שמשמשים כגורם השלישי בשרשרת שלושת הגורמים שעליהם מושתתת דמוקרטיה", אומר יתום המאוכזב בנוסף גם מכך ש"דנים עכשיו באיזה תקציב יוקצה למעון לראש הממשלה החלופי ובאיזה רכב הוא ייסע, וראש הממשלה דורש החזרים עצומים של מיסים. צריך להתעסק בדברים האלה, אבל לא חודש אחרי שהוקמה הממשלה".

בדבריו מזכיר יתום את התבטאותו של מגיש בגלי צה"ל שהגדיר את העוסקים בכך כ'גרושניקים', "כאלה שעוסקים בגרושים ומסתכלים על קצה המחט ולא על התמונה הכוללת".

"הממשלה נוסדה להתמודדות טובה ויעילה יותר מול הבעיות האמתיות שלנו", אומר יתום ומקפיד להדגיש שביקורתו מופנית לכל צדדיה של הממשלה. "אני מפנה את הביקורת לכל מרכיבי הממשלה ולכל אחד ואחת מהשרים והשרות. הם צריכים להתעלות ולהיות מדינאים ולא פוליטיקאים שרצים לקושש קולות. יש הרבה בעיות לפתור. הכלכלה שלנו חטפה מכה חזקה. אני לא יודע איך יוצאים מהברוך הזה, חייבים להקדיש לזה את הזמן. צריך להסתכל לצפון, מה קורה עם איראן, ולא להוסיף ערימה של בעיות וסיכונים בשעה שלא יוצא לנו דבר וחצי דבר מסיפוח של 30 אחוז משטח יהודה ושומרון. הרי צה"ל והשב"כ נמצא בכל המקום הזה. מדובר רק בדבר סימבולי".

יתום מזכיר את העילה הראשונית להקמתה של הממשלה: "זו ממשלה שהוקמה כממשלת חירום להתמודד עם הקורונה והשלכותיה, אבל זה לא קרה ומוסיפים הרבה זוטות שמעלים על סדר היום וסדר הדיונים של הממשלה ואת זה צריך לדחות. אפשר יהיה לעסוק בזה בעוד חצי שנה או שנה. למה עכשיו כשצריך לעסוק בדברים הרבה יותר חשובים?".