המידע האישי שהמרגלים הקטנים לוקחים לכם

פעמון חכם, מקרר חכם, שואב אבק רובוטי ודומיהם הם המרגלים הקטנים שחדרו לבית המודרני. איזה מידע הם מפיצים עלינו, ולמה זה מדאיג

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בתמוז תש"פ

המידע האישי שהמרגלים הקטנים לוקחים לכם-ערוץ 7
שואב אבק רובוטי
צילום: ISTOCK

המכשירים הביתיים המשובצים ביכולות אינטרנטיות הופכים לא פעם למרגלים קטנים שיושבים אצלנו בבית פנימה.

מה משמעות הריגול הזה ולאן הוא עלול להגיע. על כך שוחחנו עם רונן מואס, מנכ"ל ESET ישראל לאבטחת מידע בנקודות הקצה של השימוש שכולנו עושים במכשירים אינטרנטיים.

"אנחנו בתקופה שבה ברור שחברות גדולות אוספות עלינו מידע כל הזמן. הציבור מתייחס לכך לעתים בשוויון נפש כי לכאורה מה אכפת לי שמישהו יודע שגלשתי וחיפשתי מקרר ואולי גם אקבל פרסומות למקרר, אבל הבעיה היא בכך שאין לנו שליטה למי המידע עובר", אומר מואס. "כשמדובר במקרר אין חשש לאיום כלשהו. איום נובע מכך שמידע מגיע למקומות לא ידועים".

"אם אני מחפש מידע על טיפול למחלה כלשהי, יתכן והמידע יעבור לחברת הביטוח שלי, מה שיעלה את הפרמיה בפעם הבאה שארצה ביטוח, ואולי המידע יגיע גם לחברת כוח אדם שתמנע ממני עבודה", מעלה מואס אחת מהאפשרויות הרבות.

"מצלמת אבטחה מתעדת כל דבר ומעלה את המידע לענן של היצרן. אני לא יודע מה רמת האבטחה ומה תשומת הלב שהוא נותן לאבטחת מידע", אומר מואס ומעלה חשש שבאג יביא לקריסת אבטחת המידע השמור באותו ענן וצילומים אישיים, כולל של ילדי הבית, יגיעו לכל מקום בעולם ויהפכו זמינים.

דוגמא נוספת היא פעמון חכם לדלת. פעמון שכזה מחובר מטבעו למצלמה. "דמיין סיטואציה שבה מגיע שליח, אתה לא בבית אבל רואה אותו דרך האפליקציה ומבקש ממנו להשאיר את חבילה ליד הדלת, אבל אתה לא רוצה שהמידע על זה שאתה לא בבית יזלוג הלאה".

טכנולוגיה שכבר קיימת אך נעשה בה מעט מאוד שימוש היא הטכנולוגיה המאפשרת למקרר חכם לזהות את המוצרים החסרים ולהזמין אותם מהמרכול. לכאורה מדבור בטכנולוגיה המקלה על אורח החיים, "אבל אולי המידע נשלח לחברות המזון שלומדות על הרגלי התזונה שלי ולא בא לי שייכנסו לי לצלחת".

"שעון חכם אוסף מידע על הבריאות שלנו ועל המיקום שלנו על ידי GPS, ואם המידע עובר לקופת חולים הרופא יודע מה רמת לחץ הדם, אבל לא ישייך זאת לפעילות הספורטיבית שאני עושה. למעשה כשמכשיר מחובר לאינטרנט הוא הופך לנקודת קצה", והדברים יכולים להגיע עד כדי סכנת חיים מיידית: "קוצב לב שמחובר לאפליקציה בטלפון מאפשר למישהו שרוצה לפגוע בי להתחבר לקוצב לב ולפגוע בי".

על ההתמודדות הרגולטורית של המערכות השונות עם התמורות הדרמטיות בחיינו בהיבט זה, אומר מואס כי הנושא אכן "עלה למודעות הרגולטורים בשנים האחרונות ולכן יצאו תקנים לשמירת הפרטיות של האזרח. מגדירים ליצרנים איך לשמור את המידע. כיום אם אני שומר נתוני לקוחות, מוגדר לי איך אני צריך לאבטח את המידע הזה. הבעיה היא לא בחברות הגדולות אלא בחברות הלא מוכרות, שאינן מחויבות לרגולציה אירופאית ואמריקאית".

"אנחנו בפתח של עולם חדש של מוצרים לבישים שמתחברים לאינטרנט. אנחנו בקצה הקרחון. הפתרון יבוא ממודעות המשתמש שיבדוק לפני כל התקנת אפליקציה את המשמעויות שלה".

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il