"מחלקת הקורונה" בהדסה עין כרם
"מחלקת הקורונה" בהדסה עין כרםצילום: דוברות הדסה

בבית החולים הדסה בירושלים ניתן היום (שלישי) טיפול חדשני לחולת קורונה שמצבה מוגדר קשה מאוד, ואשר כל הטיפולים שנוסו עליה עד כה כשלו.

בכך הפך בית החולים הדסה לראשון בעולם שהתחיל טיפול בחיסון פסיבי על ידי נסיוב של*IgG ל -19 -COVID.

כזכור התחיל המרכז הרפואי הדסה כבר לפני חודשיים לאסוף פלזמות עשירות בנוגדנים מחולי קורונה שהחלימו, במטרה לייצר מהן טיפול עבור חולים קשים.

הפלזמות נאספו בהדסה בעיקר בשיתוף פעולה עם בית דין צדק והעדה החרדית בירושלים, כאשר הציבור החרדי הגיע בהמוניו כדי לתרום פלזמה. הפלזמות שנאספו מן המחלימים עובדו על ידי חברת קמהדע בקיבוץ בית קמה בנגב לנסיוב המבוסס על נוגדני igg לשם טיפול בחולי קורונה קשים.

בהדסה מדגישים כי המיזם פועל באישור משרד הבריאות ובשיתוף עם מגן דוד אדום, זאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה מאוד המתינו בהדסה לאישור פעולה ממנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, ובמקביל המשיכו באיסוף הדגימות עד להכנת הנסיוב, מתוך אמונה בצדקת הדרך והתוצאה של הצלת חיי אדם.

חברת קמהדע הינה הראשונה בעולם שהשלימה ייצור מנת IgG ל- COVID 19, צעד שמעורר עניין בינלאומי נרחב.

היום בשעות הערב ניתנה בהדסה מנת החיסון הפסיבי הראשונה בעולם לחולה, צעירה עם מחלת רקע אשר תוצאות בדיקות הסי טי שלה מדגימות ריאות לבנות לגמרי, וכל דרכי הטיפול המקובלות - לרבות אקמו, לא השפיעו על מצבה.

מספר שעות לאחר קבלת הנסיוב, בבית החולים מציינים כי נראה שמצבה של החולה, המטופלת ביחידה לטיפול נמרץ לחולי קורונה מתייצב ומעורר אופטימיות זהירה.

לדברי מנכ"ל הדסה, פרופ׳ זאב רוטשטיין, "אנו מחזיקים אצבעות להצלחת הטיפול בחולה הקשה, אשר באופן מאוד לא מפתיע מגיע מבית החולים הדסה, הממשיך לפעול כחלוץ לפני המחנה. צוותי בית החולים, לרבות אנשי בנק הדם ומערך דוגמי הפלזמה ואנשי המעבדות, פעלו רבות לשם הצלחת המיזם, והחיסון שניתן היום רק מחזק את אותה נחישות בה כולם פועלים בהדסה. אני מבקש להודות לכל מי שלקח חלק במבצע המורכב הזה בהדסה ומחוץ לה".