אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: איסטוק

מנכ''ל משרד הבריאות לשעבר פרופ' גבי ברבש מאשים את הממשלה באדישות ותוהה מדוע לא מבוצעים תחקירים אפידימיולוגים שיעצרו את שרשראות ההדבקה.

"אנחנו עדים בשבועות האחרונים לעלייה משמעותית בקצב ההדבקה, כשהערב הגענו למספר הגבוה ביותר בתקופה האחרונה – 459 חולים מאומתים תוך יממה", אמר ברבש בחדשות 12. "ברקע התחלואה ההולכת וגדלה, נראה שבקרב מקבלי ההחלטות אין הפנמה של חומרת המצב. משיחות עם אנשים בממשלה, נראה שאין הבנה מספקת של גודל האירוע הנוכחי''.

לדבריו, תהליך הכחשת הקורונה שקיים בציבור – מחלחל לתוך הממשלה. "הדבר משפיע על הטיפול ועל קבלת ההחלטות הנדרשות. אמנם נקבע כי ייעשו סגרים מקומיים בשכונות מוגדרות בערים עם תחלואה גבוהה. אבל זה מעט מידי, ומאוחר מידי. מדובר בכמעט 300 ישובים ברחבי הארץ שהתגלו בהם חולים בשבועיים האחרונים. מדובר בפיזור שמשתרע על כל רחבי הארץ".

פרופ' ברבש הדגיש כי צעדים נוספים שלא ננקטו צריכים להיעשות באופן הרבה יותר מערכתי. "האכיפה המוגברת היא דבר נחוץ, אין על כך ויכוח. הציבור כולו גם צריך להיות ממושמע. אבל מעבר לכך, יש גם נושאים אחרים שהממשלה צריכה לטפל בהם.

"אנחנו נמצאים כ-5 חודשים לאחר פרוץ המגפה. מדוע אין עדיין עצירה של שרשראות ההדבקה? צריך שיהיה צוות שיישב ויתחקר את המגעים של כל החולים, על מנת שלא לצמצם את ההתפשטות הרחבה, שאותה אנחנו רואים היום. תחקירים אפידימיולוגים מקיפים צריכים להתבצע, בשלב בו אנחנו נמצאים".

לדבריו נושא בדיקות הקורונה עדיין לא מתבצע כראוי. "גם היום, אנשים רבים ממתינים כ-4 ימים עד שמקבלים תשובה לבדיקת המטוש שנערכה להם. מעבר לניהול הכלכלי של המשבר שנמצא במחלוקת ציבורית – מה קורה בדיוק עם הניהול הבריאותי והרפואי של האירוע?".