בריכה, אילוסטרציה
בריכה, אילוסטרציהצילום: אייסטוק

שופטי בג"ץ קיבלו את עתירתם של ארבעה מתושבי קרית ארבע והורו למועצה שלא לפתוח את הבריכה המקומית במידה ולא יוקצו בה לפחות שעתיים ביום לשחיה מעורבת, או כהגדרת העותרים 'שחיה משפחתית'.

בא כוחה של המועצה, עו"ד גרשון מסיקה מספר על ההיערכות לתביעת ראי שתגחיך את הפסיקה.

כבר בפתח דבריו מבהיר עו"ד מסיקה כי לא ציפה לתוצאה אחרת משופטי בג"ץ, "זה היה צפוי אבל כאן הבג"ץ הכניס את עצמו למילכוד", הוא אומר ומציין כי צו הביניים שניתן על ידי השופט קשה הרבה יותר ממה שנדרש בעתירה. "נוצר מצב אבסורדי שצו הביניים יותר מחמיר מאשר הצו הסופי. זו שנאה המקלקלת את השורה".

"ב-2018 היה בג"ץ והמועצה הודיעה שהיא תיתן אפשרות לשחיה מעורבת והבג"ץ נמחק. כעת הוא הוגש שוב על ידי שלוש משפחות ונקבע מועד לתגובות כמו בתהליך רגיל, אבל השופט נתן צו ביניים עד לדיון בעתירה. הצו הוא שאף אחד לא ישחה. את מי זה משרת? את העותרים הוא לא משרת כי הם לא מקבלים את מבוקשם ויש גם פגיעה של מאה אחוז בכולם. התועלת היא אפס אחוז והנזק הוא מאה אחוז".

מסיקה מוסיף וקובע כי בהחלטתו "השופט הכניס את עצמו למילכוד, כי לפי מה שהוא אומר כל בריכה ציבורית צריכה לתת שעות שחיה נפרדת על אותו משקל ואנחנו מתעתדים להגיש בג"צים בכל הערים לחייב את הרשויות להפעיל בריכה בשעות נפרדות, כי אם הוא מורה שלא יתכן שלא יהיו שעות מעורבות לא יתכן שלא יהיו שעות נפרדות. הוא לא יכול לדאוג רק לסוג אחד של אוכלוסיה".

על מנת להגיש את אותן עתירות קורא עו"ד מסיקה לציבור הרחב ליצור עמו קשר ישיר וכל מי שמוצא עצמו נפגע מכך שבמקום מגוריו אין שעות שחיה נפרדות בבריכה יהיה חלק מאותן עתירות ראי. לדבריו כבר כעת יש מספר מבקשים במספר ערים והוא מתכוון להרחיב את הדרישה הלאה. "אולי יצא מתוק מעז ובכל בריכה יהיו שעות נפרדות, גם ברמת השרון, גם בכפר שמריהו, גם בסביון, גם בקיבוצים ובמושבים. נראה איך השופטים יחפשו את ההסברים למה לא למרות שדין אחד לכולם".

בקשתו של מסיקה לגייס אזרחים החשים נפגעים במקומות שונים ברחבי הארץ מתבססת על הצורך בקיומו של קשר בין העותר לפגיעה, אך כשאנחנו שואלים אם יתכן וגם בכך אין צורך לנוכח החלטת אהרון ברק בשעתו להרחיב את זכות העתירה לכל אדם, גם ללא הוכחת קשר או פגיעה, הוא מסכים ואומר כי אכן "החוק אמר שיכול לעתור רק מי שנפגע, אבל בזמן אהרון ברק הרחיבו ואיפשרו לכל אחד, כך שבאופן עקרוני זה אפשרי".

"שאלנו למה ברהט לא מחייבים שעות מעורבות. שם איפשרו להם שלא יהיו שעות מעורבות. הבג"ץ אמר שכיוון שלא הייתה דרישה לא היו שעות נפרדות, אז אנחנו ניצור את הדרישה הזו", אומר מסיקה ומציין כי הדברים יכולים להיות רלוונטיים גם בחופי הים ולא רק בבריכות, ומי שחפץ בשעות שחיה נפרדות מוזמן להתקשר למספר הטלפון האישי שלו ולהצטרף לעתירות המתקרבות.