פנחס ולרשטיין
פנחס ולרשטייןפלאש 90

פנחס ולרשטיין הודיע השבוע על פרישה מצוות הסדרת המאחזים ביהודה ושומרון, אחרי שלוש שנים בהן נלחם בטחנות הרוח של הפרקליטות.

בראיון לעיתון 'בשבע', שיתפרסם במלואו מחר (חמישי), הוא מספר על הכתף הקרה לה זכה מצד המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ ואנשי משרד המשפטים.

"הבעיה הראשונה שבה נדרשתי לטפל היא בתים שמצאו את עצמם מחוץ לגבולות הישובים בגלל ועדת קו כחול שדייקה את המפות ובגלל המעבר למפות דיגיטליות", מספר ולרשטיין. "אנחנו מדברים על 3000 בתים בערך, שפרוסים בכל ההתיישבות. בדצמבר 2018 הוציא היועמ"ש מנדלבליט דף מדיניות מסודר, ולפיו בכל שטח שביצעו בו בעבר תכנית מתאר או שהיתה בו השקעה ממשלתית, אפשר להסדיר בקלות את הבתים שהוצאו מקו כחול על ידי הליך מנהלי שנקרא תקנת השוק, או בשם המקצועי סעיף 5. זה פתרון טוב לכל הבתים הללו כמעט, כך הם יוכלו לחיות בשלום ואם יגיע תובע שיוכיח בעלות על הקרקע המדינה תפצה אותו”.

"פניתי למשרד המשפטים פעם אחר פעם, בית אחד לא הצלחתי לשחרר. באופן פרדוכסלי, אני והמנהל האזרחי היינו ביחד ורצינו לפתור את הבעיה, וארז קמיניץ לא מוכן להזיז כלום. אפילו בתים שהמדינה עצמה מכרה במעלה לבונה הוא לא משחרר. משלא נעניתי על ידו פניתי לגיל לימון, עוזרו של מנדלבליט. אני מבקש ממנו לממש את הסיכום של הבוס שלו, מספר לו מה ארז קמיניץ עושה, וגם ממנו אני לא מקבל שום תשובה. כמעט שנתיים ואנחנו לא מצליחים לשחרר אפילו בית אחד”.

ניסית להפעיל את נבחרי הציבור, אלה ששלחו אותך למשימה הזאת, שילחצו עליו?

"ניסיתי, אבל הפוליטיקאים לא סייעו לי. אתה מכיר מישהו ששולט בפרקליטות? איילת שקד אולי ניסתה. אספר לך סיפור שימחיש לך את היחס בין הפרקליטות לפוליטיקאים. היה איזשהו נושא סבוך שיש מקומות שמצבנו בהם לא טוב בגללו. מנדלבליט הזמין חוות דעת ממומחה מספר אחד למשפט אזרחי, פרופ’ מיגל דויטש. רציתי לראות מה כתוב שם, לא הצלחתי לשים על זה יד. איילת שקד ביקשה לראות ולא ראתה. אמרו לה ‘כן, כן’, ולא הראו לה. שר המשפטים אוחנה ביקש לראות את חוות הדעת וגם הוא לא ראה. הטענה שלהם היא שזה כלי עבודה שלהם. מזה שהם לא מראים אני יכול להבין שכנראה זו חוות דעת שתומכת בהתיישבות”.

ומה לגבי ראש הממשלה? הוא לא סייע לך לקדם את הנוהל?

"בוא לא נהיה תמימים. ארז קמיניץ מכין את התיק לראש הממשלה. אני מאוד מעריך את ראש הממשלה, לא רציתי להביך אותו. חשבתי שלערב אותו מול הפרקליטות תחת עננת המשפט שמתנהל נגדו, יהיה דבר לא נכון. זו נקודה שהתלבטתי בה במהלך כל התפקיד. אני שמעתי את המנגינה של שנאה לראש הממשלה. אפשר להגיד שמנגינה זה לא הוכחות, אבל הבנתי שהתערבות שלו לא תעזור לי. אולי הפוך, אם קמיניץ יראה שזה חשוב לו זה רק יהרוס. זו היתה החלטה אסטרטגית שלי, ואולי הוא יכעס עליי”.

הראיון המלא יתפרסם מחר בעיתון 'בשבע'.