תירא-אל כהן
תירא-אל כהןצילום: באדיבות המצולמת

הממשלה שסוף סוף הושבעה באדישות ציבורית, מדגישה את העובדה שהתשתית הציבורית כמעט לא נפגעה בשנת הבחירות האחרונה בזכות ארגוני המגזר השלישי.

המפולת במגזר השלישי המתקיימת בימים אלה, נובעת מרצף אירועים שאף ססטיסטיקה לא הייתה יכולה לנבא. המציאות יצרה מסלול מכשולים מאתגר ביותר עבור ארגוני החברה האזרחית.

מדינת ישראל נשענת קצת יותר מידי בנוחות על המגזר השלישי המחזיק את התשתית החברתית בתחומים רבים. התיישבות, חקלאות, חינוך פורמאלי ובלתי פורמאלי, רווחה, ספורט, תרבות, בריאות, ובעצם בכל תחומי החיים, עמותות הן העומדות בקשר ישיר מול הציבור. בשל כך, המגזר השלישי משחק תפקיד הכרחי במרקם החיים החיוני לתפקודה הבריא של המדינה כגוף אורגני.

הבחירות המקומיות באוקטובר 2018 היו רק תחילת הדרך. משרד הפנים קבע כי מתקיימות בחירות לרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ באותו התאריך, לצורך ביצוע יישור קו. כנראה שפרשיות השחיתות שנשמעו לעיתים תכופות מידי בתקשורת העידו על בעיה עמוקה יותר ברשויות ברחבי הארץ. לאחר קיום הבחירות התקיימו ברשויות רבות ביקורות עומק פנימיות, ובעקבותיהן הצטמצמו תקציבי התמיכה בעמותות בעשרות אחוזים.

אם זה היה מסתיים כאן זה היה רק משבר מקומי. חודשיים לאחר מכן, מדינת ישראל נכנסה לשנת בחירות אינסופית, סבב אחרי סבב אחרי סבב, במציאות שלא הייתה כמותה בישראל. התקציב חולק לשתים עשרה, הפוליטיקאים הפכו לקישוט בלתי מזיק אך בלתי מועיל בלשכות. הפקידות התחזקה בותק ובמעמד, ובפועל בתקציב רב שנשאר בקופת האוצר. התקציב הזה הוא התקציב שהיה צריך להגיע לעמותות, ובמקום כך מימן מחזה משמים בשלוש מערכות.

לאחר יותר משנה של בחירות באוויר, המכה השלישית הגיעה בצורה של מגיפה עולמית. הקורונה לקחה את הגלובליות עשר שנים אחורה לכל הפחות. הפילנטרופיה הישראלית מבוססת על כספי יהודים המתגוררים ברחבי העולם, אשר מגיעים לביקורים בישראל מידי שנה, כאשר נציגי הארגונים מגיעים לביקורי גמולין בחו"ל. ירידת מחירי הטיסות שירתה היטב את שני הצדדים בקיום יחסים הדדיים ורבי שנים.

הקורונה מנעה את האפשרות לתקשר פנים אל פנים בין שכנים, ובוודאי בין אזרחים ממדינות שונות. אלפי סיורים וביקורים מתוכננים התבטלו עד להודעה חדשה. בעוד חלק מהפדרציות והקרנות הגדולות בעליי אנשי צוות מקצועיים ומעודכנים הצליחו להתאים את עצמם למציאות המשתנה בפתרונות יצירתיים, קרנות משפחתיות רבות פשוט עצרו את פעילותן.

סקר של מנהיגות אזרחית, בשיתוף אוניברסטת תל אביב, מציג נתונים לפיהם 39% מהארגונים מעריכים בסבירות בינונית עד גבוהה כי לא ישרדו את המשבר, וכי יותר מ-85% מהארגונים נפגעו. העמותות מנוהלות לרוב על ידי יזמים חברתיים אשר מפועלים במסירות סביב השעון, רבים מהם הוציאו את עצמם לחל"ת והמשיכו לעבוד בהיקף מלא ואף יותר מכך בהתנדבות.

עבור המגזר השלישי, לא מדובר באדוות המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה, מדובר בליקוי מאורות של ממש. הכוכבים הסתדרו בצורה גיאומטרית חד פעמית שיצרה מכות חוזרות ונשנות על התשתית החברתית של מדינת ישראל.

זו שעתה של מדינת ישראל לקחת אחריות ולעגן את תקנות התמיכה בחוקים. לא ייתכן שתשתית חברתית בסיסית תצטרך להתקיים ללא תקציב ידוע מראש. שיטת התמיכות מאפשרת חוסר לקיחת אחריות של הממשלה על פעולותיה שלה: כך בכפרי הסטודנטים, כך בתנועות וארגוני הנוער, בשנות השירות, במכינות ובקהילות המשימתיות.

בנוסף לכך יש לאפשר קבלת החזר מס הכנסה מלא עבור תרומה לעמותה מאושרת, דבר אשר יאפשרו הגדלה משמעותית בהיקף של הפילנתרופיה הישראלית ובתרבות הנתינה הישראלית. אי אפשר להישען על התשתית מבלי לקחת עליה אחריות תקציבית קבועה, גם אם לא מלאה.

ליקוי המאורות במגזר השלישי נועד לעגן סוף סוף את מקומו המכובד בציבוריות הישראלית.

תירא-אל כהן היא מנכ"לית ומייסדת ארגון קדמה