אהבה התלויה בדבר

לתמיכתו הבלתי מסויגת של השמאל בשופטי בג"ץ יש כבר תאריך תפוגה רשום, וכך גם לדבקותו בשיטת הסניוריטי.

עמנואל שילה , ג' בתמוז תש"פ | עודכן: 17:18

אהבה התלויה בדבר-ערוץ 7
השופט נועם סולברג במרוץ בגוש עציון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

1.

שדרן גלי צה"ל ישי שנרב צייץ השבוע את חששו לגבי מה שצפוי מיד לאחר שהשופט הדתי נועם סולברג מגוש עציון ימונה לתפקיד נשיא בית המשפט העליון. זה אמור לקרות עוד שמונה שנים, בשנת 2028.

על פי הנוהג הידוע המכונה 'שיטת הסניוריטי', נשיאי בית המשפט העליון בישראל נבחרים על פי הוותק שלהם. כאשר נשיא בית המשפט העליון המכהן מגיע לגיל הפרישה, גיל שבעים, ימונו לתפקיד הנשיא הבא השופט או השופטת שהספיקו לצבור את שנות הכהונה הרבות ביותר בבית המשפט העליון מבין שאר חבריהם השופטים. בדרך זו אפשר לנבא את זהות הנשיאים הבאים ואת מועד כניסתם לתפקיד כבר מעת תחילת כהונתם בבית המשפט העליון.

2.

איילת שקד, בעת כהונתה כשרת המשפטים, ניסתה לבטל את מנהג הסניוריטי. היא סברה שהוועדה לבחירת שופטים צריכה לבחור את נשיא בית המשפט העליון לפי שיקולים ענייניים לגופם של מועמדים, ולא לפי קריטריון אחד ויחיד של ותק הכהונה.

הניסיון הזה של שקד נתקל בהתנגדות עזה של חסידי מערכת המשפט בפוליטיקה, בתקשורת ובשיח הציבורי. למרות שהבחירה בשיטת הסניוריטי היא נוהג בלבד, ואינה מעוגנת בשום חוק, היו מי שניסו לטעון שמדובר בנוהג מחייב בעל תוקף חוקתי, ואיימו לעתור לבג"ץ נגד כל החלטה אחרת שתתקבל בוועדה לבחירת שופטים. בסופו של דבר לא היה צורך בעתירה לבג"ץ: שופטי בית המשפט העליון צופפו שורות, ודאגו שאיש מהם מלבד אסתר חיות לא יגיש מועמדות לתפקיד. כך נאלצה הוועדה לבחירת שופטים להמשיך לשמש כחותמת גומי, לא לשקול שיקולים לגופו של אדם ולבחון את מידת התאמתו לתפקיד, ולמנות לנשיאה את אסתר חיות - הוותיקה מבין השופטים והיחידה שמועמדותה הוצגה לבחירתם.

אסתר חיות צפויה לפרוש מתפקיד הנשיאה עם הגיעה לגיל שבעים, בעוד קצת יותר משלוש שנים. השופט הוותיק ביותר באותה עת יהיה עוזי פוגלמן, שצפוי להיכנס לנעליה למשך שנה, עד שיגיע גם הוא לגיל הפרישה. בשנת 2024 צפוי השופט יצחק עמית להתמנות לנשיא למשך 4 שנים. עם פרישתו בשנת 2028 צפוי להתמנות לתפקיד הרם נועם סולברג, הנחשב לאיש האגף השמרני בבית המשפט.

על פי החשש שהעלה ישי שנרב, פסקת ההתגברות שהמחנה הלאומי קורא לחקיקתה צפויה להתקבל בכנסת מיד עם מינויו של סולברג. כלומר, ההתנגדות העזה שמטרפדת כל ניסיון להחזיר לכנסת את הסמכות לחוקק מחדש חוקים שביטל בג"ץ, צפויה להתאייד ברגע שבמוקד קבלת ההחלטות בבג"ץ יוצב שופט דתי ושמרן.

3.

התפיסה שלפיה שופטי בג"ץ יכולים וצריכים להתערב ולשנות את החלטות המערכת הפוליטית הפכה לאבן יסוד בהשקפת השמאל הישראלי, במקביל לאובדן שליטתו במערכת הפוליטית. הפרופיל האידיאולוגי המובהק של נשיאי בית המשפט העליון, מימי אהרן ברק ועד היום, הפך את חיזוק בית המשפט על חשבון המערכת הפוליטית למשתלם מאוד לשמאל. למרות עשרות שנים של שלטון כמעט רצוף במערכת הפוליטית, המחנה הלאומי־דתי לא מצליח לממש את המנדט שקיבל מהבוחר ולנהל את המדינה לפי דרכו והשקפתו. שופטי בג"ץ, בהנהגת נשיאם או נשיאתם, תמיד נמצאים שם כדי להפריע ולטרפד, בין אם מדובר במדיניות של הסדרת מבנים ומאחזים בהתיישבות, בין אם מדובר במדיניות הגירה של הרחקת מסתננים בלתי חוקיים ובין אם מדובר בסידור שמאפשר שחרור מגיוס לצבא לתלמידי ישיבות.

השמאל תומך בעקביות בעליונות מערכת המשפט על המערכת הפוליטית, בעיקר בגלל הידיעה שבג"ץ יוציא פסקים שהם לעומתיים להחלטות המערכת הפוליטית, אבל מתאימים להפליא לדרכו והשקפתו של המיעוט השמאלני. המצב הזה צפוי להשתנות לאחר מינויו של סולברג לתפקיד הנשיא, ולכן שדרן גל"צ שגדל ברבבה שבשומרון חושש שבשלב הזה תוסר ההתנגדות ותחוקק פסקת ההתגברות. מדובר בחשש לא מופרך. אחרי הכול, מה שווה עוצמתו של בג"ץ אם השמאל לא שולט בו?

4.

את הרעיון לגבי מה שצפוי בעוד שמונה שנים בבית המשפט העליון גזר שנרב הצעיר מסביבתו הקרובה - תחנת הרדיו של גלי צה"ל, מקום עבודתו ובית גידולו המקצועי.

במשך עשרות שנים הייתה גלי צה"ל מעוז תל אביבי עם שדרנים קבועים שכמעט כולם בעלי דעות שמאל חילוני. לפני למעלה מעשרים שנה, עם תחילת שידור התוכנית 'המילה האחרונה', ניתנה לראשונה דריסת רגל בפריים־טיים למגיש המזוהה עם הימין הדתי, אורי אורבך. הוא לא שידר לבד חלילה, אלא באיזון מול עירית לינור, אשר באותם ימים, לפני המהפך שחל בדעותיה, ייצגה נאמנה את עמדות השמאל החילוני. בהדרגה איטית החל המצב להשתנות, עד שבשבוע שעבר ציינתי כאן את שורת המגישים הימנית שמשובצים כיום בשידורי גלי צה"ל, תוך גיוון ואיזון ראוי לרשימה הארוכה מעט יותר של מגישים בעלי דעות שמאל. האיזון בגל"צ בולט על רקע הנטייה החזקה שמאלה בשידורי רשת ב' ותאגיד השידור 'כאן', הנשלטים בידי מי שניהלו את גלי צה"ל בימיה הפחות מאוזנים.

באורח פלא, השבוע התפרסם שהרמטכ"ל אביב כוכבי פנה אל שר הביטחון בני גנץ בבקשה לסגור את תחנת גלי צה"ל או להוציא את ניהולה והאחריות עליה מידי הצבא. נראה שבעקבות השינוי שחל באופי האידיאולוגי של התחנה, אם יחליט שר הביטחון להיענות לבקשה, הוא לא ייתקל בהתנגדות העזה של הברנז'ה התקשורתית שהתעוררה מול כל רעיון כזה בעבר.

5.

אז אם גלי צה"ל עלולה להיסגר או להתאזרח משום שהיא כבר לא שמאלנית, מה צפוי לקרות לבית המשפט העליון ביום שיוצב בראשו נשיא דתי ומתנחל? האם אכן יהיו מי שידאגו לכרסם בכוחו ובסמכויותיו באמצעות פסקת ההתגברות, שכיום השמאל מתייחס לרעיון לחוקק אותה כאל חילול הקודש?

ובכן, חוששני שהערנות השמאלנית תהיה הרבה יותר אפקטיבית, ותדאג למנוע את כיבוש קודש הקודשים של השמאל בידי נשיא שאינו משלהם. אני מציע לא להירדם בשמירה ולא לחשוב שמינויו של נשיא דתי ומתנחל לבית המשפט העליון צפוי לעבור חלק. איך ימנעו זאת? הרבה דרכים לשמאל, אבל הפשוטה והקלה מכולן היא ביטול שיטת הסניוריטי.

כן, אותה שיטה שנחשבה לקדושה בעת שאיילת שקד ביקשה לבטל אותה, תהפוך לבלתי הגיונית, מופרכת, אפילו הזויה, ברגע שיגיע תורו של המחנה השמרני להרוויח ממנה משהו, ולו לתקופה מוגבלת - עד שסולברג יפרוש ויוחלף על ידי דפנה ברק־ארז. כיבוש עמדת ההשפעה הכי בכירה בישראל, עמדה שהשמאל בטוח שהיא רשומה על שמו בטאבו, לא יעבור על מי מנוחות. המחנה הלאומי יצטרך להזיע כדי שהמינוי הטבעי והצפוי של סולברג אכן יהפוך למציאות. אם לשמאל יהיה באותו זמן רוב בוועדה לבחירת שופטים, הוא לא יהסס לבטל את שיטת הסניוריטי ולבחור במישהו אחר.

אבל כך או כך, זה לא יעזור להם. בין אם גלי צה"ל תמשיך לשדר בגרסתה העדכנית המאוזנת ובין אם תיסגר או תאוזרח, את המהפכה האיטית וההדרגתית שמתקיימת בתקשורת הישראלית אי אפשר לעצור. זה לקח הרבה שנים, אבל אחרי שהמחנה הלאומי הבין את כוחה והשפעתה של התקשורת והפנים גם את ההטיה האידיאולוגית החמורה שקיימת שם, הוא השקיע מאמץ וכישרון ולבסוף הגיע גם לתוצאות ניכרות. זה מה שצפוי לקרות גם במערכת המשפט.

עד היום יש במחנה הלאומי חסידים שוטים שמרכינים את ראשם בפני ההטיה האידיאולוגית והפוליטית ובפני הרחבת הסמכויות הדורסנית של הממסד המשפטי. אבל המחנה הלאומי בכללותו לא נמצא בצד של בוגי יעלון ובני בגין, אלא בצד של איילת שקד, בצלאל סמוטריץ' ואמיר אוחנה. הוא מבין שאין צדק בבג"ץ, והוא נחוש בדעתו לשנות את המציאות הזאת. עם נשיא דתי מגוש עציון בשנת 2028 או בלעדיו, בעקבות השינוי בתקשורת בוא יבוא גם השינוי במערכת המשפט.

לתגובות: eshilo777@gmail.com