בוגרי קורס טיס מחזור 180
בוגרי קורס טיס מחזור 180צילום: דובר צה"ל

בבסיס חיל האוויר בחצרים התקיים אמש (חמישי) טקס "מסדר כנפיים" שבו הוענקו כנפי טיסה לבוגרי קורס טיס מחזור 180: ארבעים לוחמים ולוחמות צוות אוויר אשר יהוו את חוד החנית המבצעית והאסטרטגית של צה"ל ויובילו את הפעילות המבצעית של חיל-האוויר בשנים הבאות.

הטקס התקיים בנוהל מצומצם בצל נגיף הקורונה ועל מנת לשמור על בריאות המסיימים וקרוביהם, בסימן 100 שנה להקמת 'כוחות המגן העברי'.

טקס הסיום נערך בתום שלוש שנים של הכשרת הצוערים כקצינים לוחמים, כצוותי אוויר וכבוגרי תואר לימודים אקדמי מאוניברסיטת "בן גוריון" בנגב. החל מהשבוע הבא יוצבו הבוגרים בטייסות השונות בחיל- האוויר ויחלו את הכשרתם המבצעית.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר כי "אלה אינם ימים של שגרה. בוודאי דמיינתם קול תשואות עוצמתי יותר ביציעים. הוא בהחלט מגיע לכם. אך ימי המאבק בקורונה מחייבים אותנו לעשות כל שניתן על מנת להימנע מתחלואה ולהיאבק בזו המתרחבת בכל האמצעים העומדים לרשותנו. כאן המקום לשוב ולהדגיש – אנו חזקים יותר ביחד.

''על מדינת ישראל לאגד את כל גורמי המאבק במגיפה תחת גג וסמכות אחת. לטייב את העברת המידע. לחתור לסנכרון מלא. יחד נייצר אגרוף מחץ נגד המגיפה ונוכל לה. ויש לנו גם בוגרות! יקירותיי המפקדות, אתן מצטרפות לשורה ההולכת ומתארכת, של נשות בינה ועוצמה. של נשים מוכשרות שפרשו כנף. בימים אלה, בהם נשים עדיין נאבקות על הזכות לקבל את ההזדמנות לשרת בכל חלקי צה״ל, הישגכן משמח במיוחד. אתן, שעבדתן קשה צלחתן את כל המשוכות והגעתן, הטובות שבטובים. אני יודע שכאן ביציע, או בבתים ברחבי הארץ, צופות בכן עכשיו ילדות שבזכותכן, יעזו לחלום רחוק. ובזכות חלומות שכאלה, ובזכות היכולות שלכן, אנחנו נזכה בצבא חזק יותר, חכם יותר, מגוון יותר", הוסיף ריבלין.

אביב כוכבי בטקס סיום קורס טיס
אביב כוכבי בטקס סיום קורס טיסצילום: דובר צה"ל


ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי "אנחנו מתייחסים במלוא כובד הראש לאיומי ההשמדה של גורמים איראנים ופרו-איראניים כלפי ישראל. ודווקא כאן, במסדר הכנפיים, אני חוזר ואומר: כל מי שינסה לתקוף אותנו, מעמיד עצמו בסכנה גדולה שבעתיים. המאבק שלנו בתוקפנות האיראנית באזור נועד בראש ובראשונה להגן עלינו, על מדינת ישראל, אבל המאבק הזה, המאמץ הזה, משרת אינטרס של יציבות באזור כולו. בדרך דומה, היכולות שלנו לפעול נגד מגפת הקורונה – גם היא יכולה לשרת את האזור כולו, והיא מייצרת לנו גם הזדמנויות לשיתוף פעולה גלוי שלא הכרנו עד כה עם מדינות מסוימות באזור''.

נתניהו חשף בנאומו כי ''בעוד רגעים אחדים יכריזו שרי הבריאות של מדינת איחוד האמירויות הערביות ומדינת ישראל על שיתוף פעולה במאבק בקורונה. שיתוף הפעולה הזה יהיה בתחומי המחקר והפיתוח, הטכנולוגיה, בתחומים שישפרו את הביטחון הבריאותי באזור כולו. זוהי תוצאה של מגעים ממושכים ואינטנסיביים בחודשים האחרונים. זה יביא ברכה לרבים באזורנו. ככל שאנחנו חזקים יותר, ככל שאנחנו עוצמתיים יותר כך אנחנו מרתיעים את אויבינו ומקרבים את ידידינו. המשימה הזאת, לתרגם את עוצמת ישראל להרתעת אויבינו ולפעולה נגדם בעת הצורך, המשימה הזאת מונחת מרגע זה גם על כתפיכם", הוסיף ראש הממשלה.

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר לבוגרים כי "במשך שלוש שנים עברתם את ההכשרה הקשה והממושכת, ומעתה אתם שליחים של מדינה שלמה, הנושאים בכנפיכם את עוצמתה. צאתכם לשלום אל השמיים, ושובכם בשלום אל הקרקע. לראשי החמאס, אני מציע לזכור שהם יהיו הראשונים לשלם על כל תוקפנות. צה"ל הוא הצבא החזק באזור, והמחיר על כל ניסיון פגיעה באזרחי ישראל יהיה כואב ועוצמתי. לא נאפשר לאיים על גבולות ישראל, ונדאג שלאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני, שיפר את היציבות במזרח התיכון ובעולם כולו".

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר בטקס: "יש רגעים מיוחדים, הרגע הזה הוא רגע כזה, קודם כל עבורכן המשפחות. הטייסים והטייסות שעומדים פה הם תוצאה במידה רבה של החינוך שלכם, של הערכים שלכם ומגיע לכם להרגיש סיפוק ומגיע לכם להרגיש גאווה. בוגרי הקורס, דיברתי על סיפוק. דיברתי הבוקר עם קבוצה של טייסים שזה מכבר פעלה אי שם וחזרה חזרה אחרי ביצוע מוצלח. אתם רוצים להרגיש את מה שהם העבירו לי בשיחה איתם. תחושה של משמעות, תחושה של הגשמה עצמית ואתם הולכים להרגיש את זה.

''אבל הסיפוק שאתם הולכים להרגיש הוא לא רק סיפוק בגלל התפקיד הכל כך חשוב שאתם הולכים לבצע, אתם גם הופכים לקצינים בצבא ההגנה לישראל. זה הצבא הערכי, הממלכתי והמקצועי שיש למדינת ישראל", הדגיש הרמטכ''ל.

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, אמר: "אנו עומדים כאן ברחבת המסדרים של קורס הטיס ביום חיל-האוויר ה-72, והעולם סביבנו אינו אותו עולם. זהו עולם המתמודד עם מגיפה – שתלווה אותנו עוד זמן, אתגרים כלכליים הופכים לנחלת מדינות, והמזרח התיכון ממשיך להשתנות בקצב מסחרר. בתוך כל אלו התאים עצמו חיל-האוויר למציאות של פעילות בנוכחות הקורונה, ואף הגביר את פעולותיו המבצעיות בזירות השונות.

''בשיתוף פעולה עם אגף המודיעין אנו מונעים מיכולות איראניות לאיים על גבולותיה של מדינת ישראל, ולצד הפיקודים בצפון ובדרום – אנו שומרים על בטחון האזרחים ונערכים לכל תרחיש. גם היום עומד לנגד עינינו העיקרון הפשוט – אנחנו חייבים להגן על עצמנו בעצמנו, זהו עיקרון מוביל המנחה את חיל-האוויר בבניין כוחו כבר שבעה עשורים.

''בוגרות ובוגרים, עוד רגע קט תהפכו ללוחמות ולוחמים ותצטרפו לנבחרת מיוחדת. לאנשים – שהדרך עבורם חייבת להיות דרך ארץ, ותחושת השליחות דוחפת אותם למצוינות ארוכת שנים. עיני החיל כולו נשואות אליהם. זוהי נבחרת קטנה ומאוד משפיעה. עוד זמן קצר, גם אתם תהיו שם, מעבר לקווי האויב, גם אתם תשפיעו. האתגרים שתפגשו בהם - יהיו מורכבים יותר. אני יודע שנוכל להם", הדגיש נורקין.