הרב שלמה עמאר: אסור לגעת במעלית שבת

רבה של ירושלים תוקף את המתירים שימוש בקלנועית ובמעלית שבת, "הם לא מחללים שבת, הם מחסלים את השבת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בתמוז תש"פ

הרב שלמה עמאר: אסור לגעת במעלית שבת-ערוץ 7
מעלית. אילוסטרציה
צילום: iStock

רבה של ירושלים הרב שלמה משה עמאר תוקף בחריפות את פסקי הדין המתירים שימוש בכלים חשמליים בשבת.

במהלך שיעורו השבועי בבית המדרש "נר התורה" בשכונת בר אילן בירושלים אמר הרב עמאר כי "היום יש כאלה אומרים הלכות בקלות, לפעמים אומרים הלכות לא נכונים, וגם הנכונים צריך לדעת איך לומר אותם, אנשים לפעמים לומדים מזה".

הרב התבטא נגד המתירים את השימוש בקלנועית בשבת לאדם מבוגר: "יש היום כאלה שהתירו לנסוע במכונית בשבת, עשו שינוי שם. כשאדם חולה מסוכן הולך למות עושים לו שינוי השם, אז מה עשו? לקחו את המכונית ועשו לה שינוי שם וקראו לה קלנועית. ועכשיו כבר ידוע - כל המכוניות אפשר לעשות עם חשמל, ובאו והתירו הכל. הם לא מחללים שבת, הם מחסלים את השבת, מחלליה מות יומת. אלה מחסליה. בסוף יתירו לבשל בשבת, טלפון ורמקול כבר התירו".

הראשון לציון סיפר על שיחות שקיים עם הרבנים המתירים, "אומרים לי שקרים, הרב עובדיה התיר, אחד מהם כמה התווכח, אמרתי לו 'אתה לא מתבייש אני כתבתי פסק והרב עובדיה חתם איתי ואתם אומרים לי שהתיר'. הם כתבו בזמנו שהייתי רב ראשי, בהיתר הרבנות הראשית, אמרתי להם אני הרבנות, מי נתן לכם היתר?".

בהמשך דבריו התייחס הרב עמאר לשימוש במעלית שבת. "עשו מעלית, בשביל חולים, מי שיש לו יראת שמיים לא נוגע בה, מי שחלש יישב בביתו, לא יצא אלא אם כן אין ברירה. גם הרב וואזנר לא הסכים למעלית, אני אומר את זה כי רבנים צעירים הם העתיד של הדור, אני רוצה שילכו בכיוון הנכון ולא ילמדו מהשטוית האלה"..

רבה של ירושלים אמר עוד כי ''יש כאלה שדיברו להחליף מקווה באמבטיה, הם רפורמים".

הרב מנחם פרל ראש מכון צומת מסר בתגובה "שמחים לשמוע את דעתו של הרב עמאר בין דעות יתר הרבנים החשובים. אלה שהתירו שימוש במעלית שבת (הגרש"ז אוירבך) וקלנועית (הרי"י נובירט), וכמובן רבים אחרים (הרב אריאל. הרב אריה שטרן ועוד).

עצובים לשמוע השתלחות בסגנון 'שקרו לי'. סגנון שלא מתאים לתלמיד חכם. אם יש שקר ברור, שיפרסם מי שיקר ובנוגע למה. להכפיש את כל המכונים ההלכטכניים, לא יכבד, לא אותו ולא את התורה שרבים רואים בו כמייצגה".