יוסי דגן וג'ייסון גרינבלט
יוסי דגן וג'ייסון גרינבלטצילום: מוא"ז שומרון

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מגיב הבוקר (שישי) למסרים שהפנה יועץ טראמפ לשעבר לראשי המועצות ביו"ש, ולפיהם המדינה הפלסטינית העתידית לא תהווה איום על ישראל.

"ג'ייסון גרינבלט הוא ידיד של ישראל ויש לו זכויות רבות בקידום התמיכה של ארה"ב בהחלת ריבונות ביו"ש, בהעברת השגרירות לירושלים ובהכרה בריבונות ישראל על רמת הגולן", אמר דגן וציין כי ''הוויכוח הוא בין ידידים ושותפים".

''עם זאת, ועם כל הכבוד לעמדות הבית הלבן, מדינת ישראל היא מדינה ריבונית, המשא ומתן על שטחי מולדת מתקיים בירושלים. אם לאורך השנים הייתה מדינת ישראל מתמסרת לכל הנחייה מעבר לים, לא היינו בונים את אלון מורה, לא היינו מחילים ריבונות על רמת הגולן ולא היינו חוזרים לירושלים המשוחררת".

דגן הדגיש כי ''יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. האמירה שמדינת טרור בלב הארץ לא תהווה איום על ישראל היא אמירה לא נכונה. כל תושבי ישראל יודעים שהקמה של מדינת טרור בלב הארץ מעבר לבעיה הערכית האיומה של מסירת לב המולדת של עם ישראל עוד מימי התנ"ך להקמת מדינה זרה, מסכנת את עצם קיומה של מדינת ישראל''.

''יש לנו את כל הניסיון המצטבר מאוסלו דרך הסכם וואי, בוודאי הגירוש מגוש קטיף, כולנו מבינים את זה. ארבעת הישובים שנעקרו מצפון השומרון נשארו בשליטה מלאה של מדינת ישראל, ולכן בשונה מגוש קטיף לא יורים משם טילים. לכן ברור שיש התנגדות לדבר כזה ולכן זה לא יקרה. לא ברמה הציונית ערכית ולא ברמה הביטחונית של עצם קיומה של מדינת ישראל''.

''בסופו של דבר בכל תוכנית מדינית הדבר החשוב בה הוא שיותר יהודים יבואו להתגורר ביהודה שומרון וירושלים ובשאר איזורי הספר. זה המבחן של המדינה, וזה גם המבחן של ידידי ישראל'', הוסיף ראש מועצת שומרון.

המסר של גרינבלט לימין בישראלשורת הדין

כאמור, ג'ייסון גרינבלט שכיהן כשליח המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון אמר בכנס של ארגון שורת הדין כי "ראשי ההתנחלויות והנהגת הימין לא צריכים לתקוף את טראמפ וקושנר. הם צריכים להסביר מה החששות שלהם מבלי להעביר רק ביקורת. זה לא הוגן. המדינה הפלסטינית העתידית לא תהווה איום על ישראל".

בנוגע להשלכות הבינלאומיות על מהלך הסיפוח אמר גרינבלט כי "אם האיחוד האירופי ינקוט בצעד דרסטי נגד ישראל הם יתחרטו בסופו של דבר, הם צריכים את מדינת ישראל, היא כבר לא מדינה קטנה. כל דיון שיתקיים בנושא באו"ם, יהיה בזבוז של זמן ובוודאי לא יעזור לפלסטינים, זה רק יעכב את השלום. הסיבה לכך שאין שלום היא איננה הסיפוח, שהרי לא היה שלום בין ישראל לפלסטינים לפני 1967".