ח"כ מתן כהנא: לעצור את בריונות ועדי השלטר

ח"כ מתן כהנא: "המשבר הכלכלי העמוק בו מצויה מדינת ישראל מחייב רפורמה מקיפה בדיני עבודה שתמנע שיתוק המשק ע"י גורמים כוחניים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בתמוז תש"פ

ח"כ מתן כהנא: לעצור את בריונות ועדי השלטר-ערוץ 7
מתן כהנא
צילום: דוברות הכנסת

ועדת שרים לחקיקה תדון מחר בהצעת החוק שהגישו ח"כ מתן כהנא ואורי מקלב לרפורמה בדיני עבודה שכוללת איסור שביתה בשירותים חיוניים, בוררות חובה, הטלת אחריות נזקי השביתה על השובתים במקרה של שביתה לא חוקית, הארכת זמן ההכרזה על סכסוך עבודה מ 15 ל 30 יום ומתן אפשרות לעובד לבחור אם להיות חבר בארגון יציג.

"ישראל נהנית מהתואר המפוקפק של היותה אחת מן המדינות עם הכי הרבה ימי שביתה בעולם. לפי נתוני ארגון העבודה העולמי ישראל נמצאת במקום השישי בעולם במספר ימי שביתה לאלף עובדים, עם ממוצע של כמעט 200 ימי שביתה בשנה. כל זה בזמן שהמשק הישראלי צעד קדימה, אך המגזר הציבורי נשאר מאחור במידה רבה", אמר כהנא.

"בישראל התבסס נוהג מגונה שהפך לשגרה – שביתה כנגד מדיניות. פיקוח של רגולטורים, מדיניות ממשלתית, ניסיון לקדם רפורמות וחקיקה של הכנסת – כל אלה הפכו בפועל לעניין לגיטימי לשבות כנגדו.

"במדינות רבות כבר החילו איסור על שביתה בשירותים חיוניים ובמגזר הציבורי ואימצו מנגנוני יישוב סכסוכים אחרים. בכלל זה ניתן למנות את ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, אוסטרליה ובלגיה. שביתות נגד תחרות לא היו אמורות כלל להיוולד, וכעת הגיע זמנן לעבור מן העולם. היכולת לבלום מדיניות כלכלית ממשלתית באמצעות השליטה בשירותים חיוניים היא דבר פסול שהגיע הזמן שיהיה אסור גם במדינת ישראל".

כהנא הוסיף "אנו בתקופה שבה המשק קורס - ובמקביל, ההסתדרות מכריזה על סכסוכי עבודה. משבר הקורונה הוא הזדמנות לשינוי גם במישור הזה. החוק שהגשתי הוא חוק חברתי שאמור לשנות מהיסוד את יחסי העבודה בישראל. המטרה של החקיקה הזו היא לקחת את נשק יום הדין מידיהם של 'ועדי השאלטר".