חיילות בתרגיל. ארכיון
חיילות בתרגיל. ארכיון צילום: הדס פרוש

מפקד סיירת מטכ"ל הקודם אל"מ ח' וסגנו מצטרפים לעתירתן של מספר צעירות המבקשות להתגייס כלוחמות לסיירת מטכ"ל ולחטיבות החי"ר

על פי הדיווח הבוקר (ראשון) בגלי צה"ל ציין אל"מ ח' בעמדה שהגיש לשופטי בג"ץ כי הוא "סבור ששילובן יתרום למבצעיות של סיירת מטכ״ל".

בעתירה שהגישו לפני כחודש ארבע צעירות לפני גיוס לצה"ל, הן מבקשות שהצבא יאפשר להן לעבור מבדקים פיזיים ומנטאליים וגיבושים ליחידות שדה מיוחדות של צה"ל כדוגמת סיירת מטכ"ל, שייטת 13, סיירת גולני, צנחנים, דובדבן ויחידות מובחרות נוספות.

העותרות, ספורטאיות ובעלות כושר גופני גבוה, אינן מבקשות שום הקלה עקב היותן נשים, אך דורשות כי האופציה להיבדק לא תיחסם בפניהן בשל אפליה מגדרית.

"מבקשים מהרמטכ"ל לפתוח בפני נשים את כלל יחידות הצבא ולזמן אותן להתמיין באמצעות הגיבוש ביחד עם הגברים ולפי אותם קריטריונים, ללא הקלות", נאמר בעתירה.

מארגון תורת לחימה נמסר כי "סיסמאות על שוויון של 'לשעברים' זה נשמע טוב בתקשורת אבל לא עובד במציאות. ההעדפה של ערך השוויון על פני הניצחון היא מנוגדת לכל שיח מקצועי וערכי בצה"ל. שיטת הפנייה לבג"ץ בכל עניין כדי לכפות אגנדות אישיות על צה"ל היא נוהג מסוכן, מפלג ולא מקצועי.

רעיון פתיחת היחידות הקרביות והסיירות בצה"ל לנשים הינו חוסר אחריות מבצעית, ונוגד כמובן גם את היותו של צה"ל כצבא יהודי מנצח. אם יש בעיה של כח אדם ולוחמים, צה"ל צריך להכין תכנית להגברת המוטיבציה הכוללת העמקה בצדקת הדרך וערכי הלחימה".