כבכל שנה, המשטרה עיכבה את דוב מורל

דוב מורל, בעל פאות ארוכות וכיפה גדולה, מעוכב על ידי המשטרה בכל שנה לקראת אירועי הלהט"ב על אף תמיכתו הפומבית בקהילת הלהט"ב.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ו' בתמוז תש"פ

דוב מורל במצעד הלהט"ב
דוב מורל במצעד הלהט"ב
צילום: חזקי ברוך

במסגרת פעולות הנוקטת משטרת ישראל כדי לאבטח את אירועי הלהט"ב בירושלים, נוהגת המשטרה לעצור מראש פעילים בולטים הידועים בהתנגדותם ללהט"ב.

דוב מורל, המגיע בשנים האחרונות לתמוך במצעד הלהט"ב, נתקל, למרבה האירוניה, בקשיים מצד המשטרה להשתתף במצעד זו השנה הרביעית ברציפות.

לדברי מורל, הסיבה שמשטרה מתנכלת אליו בכל שנה לקראת המצעד קשורה גם לעובדה כי הוא מחזיק בעבר פלילי עקב השתתפותו בפעולות ימין קיצוני שונות וכי הוא בעל פאות ארוכות וכיפה גדולה.

"השנה העיכוב שלי על ידי המשטרה היה מכעיס במיוחד", אמר מורל לערוץ 7. "בכוונתי לתבוע אותם", הוסיף.

יש לציין כי למורל, שהיה בעבר "נער גבעות", יש עבר פלילי, אך כזה הקשור לתחום יחסי יהודים-ערבים ונוער הגבעות-צה"ל בלבד. מה גם, שמורל הוא פעיל ליברלי ידוע בשנים האחרונות ותומך בפומבי במצעד הלהט"ב בירושלים.

השנה סיבת עיכובו של מורל על ידי המשטרה לקראת אירועי הלהט"ב הייתה בגלל פוסט הומוריסטי שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו. "בעקבות המבצע של להב"ה, פרסמתי את פוסט ביום שישי שבו אמרתי בצחוק שאני הולך להסתנן למצעד", הוא אמר.

"המשטרה כדרכה מנסה לכסת"ח על עצמה ולהראות שהיא עושה עבודה", הוסיף. "היא הגיעה ל'בית הפתוח' לשאול אם הם מכירים אותי ומה הם יודעים עלי. הם ביקשו להתקשר אלי ואני לא שמתי לב לטלפון. חברה שלי, שעובדת בבית הפתוח, כתבה לי שהם היו שם והלכו".

"כמה זמן אחרי זה יצאתי לאכול צהריים מהמשרד ופתאום התיישב לידי מישהו", סיפר. "הייתי בטוח שזה מישהו שמכיר אותי מהפייסבוק ובא לחפור, אבל אז הוא מראה לי תעודת שוטר ואומר 'יש לי קצת שאלות בשבילך'. הוא מתחיל לשאול אותי מה אני עושה בירושלים, אמרתי לו שאני גר פה. הוא שאל מה אני עושה פה, אמרתי לו שאני עובד פה. הוא אמר לי שאני צריך לבוא איתו לתחנה והוא נתן לי לסיים לאכול".

הפוסט שהעלה דוב מורל לחשבון הפייסבוק שלו
צילום: מסך

"אחרי האוכל הלכתי איתו לתחנה ובשלב מסוים לקחו לי את הטלפון", הוסיף. "אחרי כמה דקות הם באו ונתנו לי דו"ח פעולה לחתום עליו ואמרו לי שאני משתחרר. אחרי שהשתחררתי הבנתי מנעמה (אשתו של מורל, י"ג) ש'הבית הפתוח' התערב והפעיל לחץ והם דאגו שאני ישוחרר".

למורל ביקורת רבה על התנהגות המשטרה בעניינו. "נראה שלאור הרשלנות הפושעת של המשטרה במצעד הגאווה ב-2015, המשטרה מנסה לעכב כל בדל של התנגדות למצעד, גם כאשר זה כולל רמיסה של חופש הביטוי וגם כאשר הוכח כמה שנים ברצף ונאמר להם על ידי מארגני המצעד עצמו שאין שום חשש לגבי. במקום להתעסק בהגנה ממשית על האזרחים, היא עוסקת במעקב אחרי אזרחים חפים מפשע", כך מורל.

עוד הוסיף: "משטרת ישראל שוב הוכיחה שהיא אינה פועלת במקצועיות בכדי להגן על האזרחים, אלא מחפשת להגן על עצמה גם במחיר פגיעה בחירות אזרחים שלא עשו דבר. מצער שהמשטרה, שטורחת לעקוב אחרי אדם ולברר איפה הוא אוכל צהריים, לא טורחת לקרוא את החקירות באותו נושא בדיוק משנים קודמות. אני מקווה שהמשטרה תפעל ביותר יעילות בפעם הבאה. אני מודה לבית הפתוח על התערבותם המהירה שהביאה לשחרורי המהיר".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל כגוף אוכף חוק, אמונה על שלום הציבור וביטחונו. תפקידה של משטרה לאפשר לכל אדם להביע את דעותיו ולמחות על פי חוק ובתנאי שאותו אדם לא יפגע בזכות זו המוקנית גם לאלו שדעותיהם שונות. בכדי לאפשר זכויות בסיסיות אלו, משטרת ישראל פועלת בהתאם במישור הגלוי והסמוי, על מנת למנוע הסתה לאלימות, הפרות סדר או פגיעה בחיי אדם. משטרת ישראל תמשיך לאפשר לכל אדם באשר הוא את חופש המחאה והביטוי בגבולות החוק, אולם לא תאפשר אלימות והפרות סדר בניגוד לחוק".