מעלית שבת אסורה? הרב חיים אמסלם מגיב לרב שלמה עמאר

הרב חיים אמסלם מתייחס לדבריו הקשים של הרב שלמה עמאר נגד פסקי ההלכה המתירים שימוש בכלים חשמליים בשבת. "אין סיבה לחדש החמרות".

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בתמוז תש"פ

מעלית שבת אסורה? הרב חיים אמסלם מגיב לרב שלמה עמאר-ערוץ 7
מעלית
צילום: ISTOCK

רבה של ירושלים, הרב שלמה משה עמאר, תקף בחריפות את פסקי ההלכה המתירים שימוש בכלים חשמליים בשבת – כמו מעלית שבת וגם קלנועיות.

ראש תנועת 'עם שלם', הרב חיים אמסלם, חולק על הדברים ואומר לערוץ 7 כי ההיתר מתבסס על פסיקה רבנית ארוכת שנים.

"זה לא עניין של מחשבה אחרת שלי. מעלית שבת היא דבר שהותר על ידי רבים וטובים מכל הקשת הרבנית ולדברים כאלה קוראים בהלכה 'דבר שפשוט היתרו בכל ישראל'. אני חושב שרוב בית ישראל – מבוגרים וצעירים – נזקקים לעתים להשתמש במעלית שבת. כמובן שיש דעות מחמירות, אבל אם פשט ההיתר, אין שום סיבה לחדש החמרות מיותרות שאינן ממין העניין", אומר הרב אמסלם.

"אני מתפלא על רבה של ירושלים שמכיר את כל הדעות, אבל מכאן ועד להאשים את מי שסומך על מעלית שבת בחוסר יראת שמיים? זה מאוד מדאיב את הלב השיח הרבני הזה. אני יכול לצטט מפסקיהם של הרב משה טולדנו שהיה רבה של תל אביב, או הרב דוד שלוש זצ"ל, רבה של נתניה או הרב יוסף משאש זצ"ל. לומר שיש כאן רפורמה בהלכה? חלילה לנו. יש דעות בהלכה שחושבות שבדורנו יש להקל על הציבור כמה שאפשר וזו מצווה ומעשה ראוי", הוא מוסיף.

לדברי הרב אמסלם, "מעלית השבת קיבלה גושפנקה ממכונים שונים שהסתמכו והתייעצו עם גדולי הפוסקים הבקיאים בתחומים הללו. לבוא ולומר היום, שמי שיש לו יראת שמיים לא ישתמש במעלית השבת? זה ניסוח לא טוב. הרי היה אפשר לקרוא להימנע, אבל לשאת את המדבקה של חוסר יראת שמיים עם רמיזות לרפורמים זו שגיאה וראוי לרב עמאר לתקן את שגיאתו".

לטענתו, עולם התורה הספרדי ידוע בכוח ההיתר שלו ולא בהחמרות יתירות. "אני תוהה מה קרה לעולם התורה הספרדי שאימץ את הגישה הקיצונית, לעתים מתלהמת, כולל מדבקת ה'רפורמי'. אגב, דווקא בעולם הספרדי היהודי לא היו טענות ל'רפורמה', אלא היו רבנים מתונים מאוד. הרי גדולי עולם ספרדים התירו. לבוא ולומר שהרבנים שהתירו את החשמל ביום טוב הם 'רפורמים', זה ראוי?".

"לגבי אנשים שהם בריאים, מי שרוצה להחמיר תבוא על הברכה. אבל יש כלל נוסף שאומר – המחמיר, יחמיר לעצמו. שלא יבואו ויציירו את החומרה כהלכה פסוקה. לומר דבר כזה – לא נכון עובדתית – ולא צודק הלכתית. חבל שהדברים נאמרו ופורסמו בקול רעש גדול מי רב שנחשב לכל הדעות לסמכות הלכתית משמעותית. אני מתפלא שיוצאים מבית מדרשו פסקים שאינם מתאימים לרוח רבני ספרד המתונה", דברי הרב אמסלם.