במקום מגננה, לעלות להתקפה מדינית

דוד הרמלין מסביר כיצד על ישראל להתמודד עם השינוי בטקטיקה של ארגוני ה-BDS ולפעול מול מדינות תורמות כדי לגדוע את השורש הכלכלי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ו' בתמוז תש"פ

BDS. אילוסטרציה
BDS. אילוסטרציה
צילום: istock

בעת האחרונה מורגש שינוי מגמה של ארגוני ה-BDS. דו"ח של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה חשף שינוי בטקטיקה שבעצם מציג רשת ארגונים פלסטיניים, הזוכים במימון בינלאומי מבלי שתכלית מעשיהם ידועה למדינות התורמות, חלקן אף ידידותיות מאוד לישראל.

דוד הרמלין, מנכ"ל המרכז הבינלאומי לדיפלומטיה ישראלית ולהסברה ציבורית, מסביר את המשמעויות בשיחה עם ערוץ 7.

דו"ח המרתק אנחנו מגלים שיש קשר בין תנועת ה-BDS הידועה בראשות עומאר ברגותי, לבין רשת הארגונים החוץ ממשלתיים ברשות הפלסטינית. הדבר מצביע על קשר ממוסד שניסו להצניע בין מוסד של הרשות לבין תנועת ה-BDS. מדוע זה חשוב? משום שלרשת הארגונים יש תמיכה של ממשלות המערב – מדינות כמו גרמניה ונורווגיה – ממנות את הרשת הזו וארגוניה מבלי להבין שזו רשת שתומכת ב-BDS ומצהירה הצהרות כזב לאותן מדינות".

לדבריו, "חשיפת הקשר הזה, צריכה לשמש את מדינת ישראל שעובדת מול המדינות התורמות לרשות הפלסטינית, להציג את הקשר הזה ולהסביר את מה שנחשף. צריך לומר למדינות: אם אתן תורמות לאותה רשת, אתן מממנות באופן ישיר את שונאי ישראל על כל המשתמע מכך".

הוא מציין שזו שיטת פעולה חדשה. "אם עד כה באו ואמרו: 'בואו ונחרים מוצרים ישראל מיהודה ושומרון', היום אנחנו רואים שמבקשים להחרים לא רק את התוצרת אלא את כל מי שעובד עם התוצרת או קונה אותה. זה אומר שתנועת ה-BDS נכשלה ומנסה שיטה חדשה, שגם היא נחשפה".

מה הדרך הנכונה להתמודד עם המצב הזה? "הכדור נמצא בידיים של ממשלת ישראל והיא צריכה לפנות לאותן ממשלות, לבקש הבהרות ולומר שאם ימשיכו לתרום לאותה רשת, ייחשף קלונן ברבים".

לדעת הרמלין, יש צורך לייצר התניות מול המדינות התורמות. "לדעתי זה צריך להיות נושא הדגל בלחץ המדיני. צריך לייצר קמפיין מדיני והסברתי לפיו מי שתורם לרשות הפלסטינית, צריך להתנות זאת בהפסקת ההסתה בבתי הספר, את ההסתה בתקשורת ותפסיק לשלם למשפחות מחבלים. במקום מגננה, אנחנו צריכים לעלות להתקפה".