מחאת העובדות הסוציאליות: תערוכת תלושי שכר בתל אביב

עובדת סוציאלית ברשות מקומית בצפון הארץ סיפרה ''אני מרוויחה 5200 שקל בחודש ב-75% משרה ו-150% עבודה''.

ערוץ 7 , ו' בתמוז תש"פ

מחאת העובדות הסוציאליות: תערוכת תלושי שכר בתל אביב-ערוץ 7
השאלטריסטיים האמיתיים יושבים במשרד האוצר
צילום: דוברות

העובדות הסוציאליות המוחות על שכרן ותנאי העסקתן ערכו הערב (ראשון) ''תערוכת תלושי שכר'' ברחבת תיאטרון הבימה בתל אביב.

בתערוכה הוצגו תלושי שכר של עובדות סוציאליות שעוסקות במגוון תחומים כמו טיפול בילדים בסיכון, קשישים, אלימות במשפחה, נערות, סיעוד, בריאות הנפש ומוגבלויות.

ג׳, עובדת סוציאלית ברשות מקומית בצפון הארץ, סיפרה ''אני מרוויחה 5200 שקל בחודש ב-75% משרה ו-150% עבודה. זו בושה, אני לא מצליחה לגמור את החודש ככה״.

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים עו"ס ענבל חרמוני: "אנחנו מותקפות באלימות ובאכזריות ואין מי שיגן עלינו. אנחנו צריכות לסגור את החודש עם משכורות מבישות ועובדות בעומסים בלתי הגיוניים. 1000 משרות של עו״ס עומדות ריקות כי אף אחד לא מעוניין לאייש אותן בשל העומס, מגיפת האלימות והשכר המביש. מערכת שלמה הוזנחה, יובשה וננטשה.

״השאלטריסטיים האמיתיים יושבים במשרד האוצר. פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם. בלית ברירה נאלץ לצאת ביום שני הבא לשביתה הגדולה ביותר בשירותים החברתיים, שכמוה לא הייתה עד היום״, הוסיפה חרמוני.

איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ניתח 1,000 תלושי שכר של עובדות סוציאליות, המועסקות בידי גופים שונים — רשויות מקומיות, קופות חולים, פנימיות, עמותות ומשרדי הרווחה והבריאות. מהניתוח עולה כי 75% מהעובדות הסוציאליות מועסקות ב–74% משרה בממוצע, אך בפועל עובדות ב–100% משרה בשכר ממוצע של 5,200 שקל.

עו"סית עם ותק של עשר שנים במקצוע תשתכר כ–7,000 שקל בממוצע; ואחרי 20 שנה — כ–7,800 שקלים.

עו"סית שמטפלת בילדים בסיכון תשתכר 7,400 שקל אחרי עשר שנים בתפקיד; עו"סית שמטפלת באלימות במשפחה תשתכר שכר התחלתי של 6,900 שקל בחודש, ואחרי עשר שנים — 7,500 שקל; עובדת סוציאלית שמטפלת בקשישים בבתי אבות תשתכר 6,000 שקל בחודש; עובדת סוציאלית שמטפלת במכורים לסמים ואלכוהול תרוויח 6,900 שקלים בחודש; עובדת סוציאלית שמטפלת בנערים ונערות שנפלו לזנות תרוויח בעשור הראשון בתפקידה 5,900 שקלים בחודש.