השר זאב אלקין: בכל העולם עושים בחינות מקוונות

השר להשכלה גבוהה מסביר את החלטתו לעבור לבחינות מקוונות באוניברסיטאות, ומתייחס להתנגדות העזה של ראשי האוניברסיטאות למהלך.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תש"פ

השר אלקין
השר אלקין
צילום: TPS

השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין, מסביר כי החלטתו להורות לאוניברסיטאות לקיים את בחינות סוף הסמסטר במתכונת מקוונת נובעת מעמדת הדרג המקצועי במשרד הבריאות.

בראיון לרשת ב' הבוקר (שני) אמר אלקין, "זה לא אנחנו. זה מתחיל מהדרג המקצועי של משרד הבריאות שעד היום חשב שאפשר לקיים בחינות פרונטליות וכל עוד שמשרד הבריאות עמד מאחורי ההמלצה הזו גם אני עמדתי מאחוריה למרות שחלק גדול מהסטודנטים חששו להגיע לבחינות".

"ברגע שאנשי המקצוע של משרד הבריאות שינו את העמדה לאור העלייה בתחלואה אני לא מוכן ללכת למהלך שיקח סיכון על חיי הסטודנטים וחיי המרצים", הסביר השר.

"אני קיימתי אתמול התייעצויות גם עם ועד ראשי המכללות וגם עם ועד ראשי האוניברסיטאות. ראשי האוניברסיטאות טוענים שיהיו לזה השלכות והם חוששים לסיום הסמסטר", סיפר אלקין.

בהמשך הראיון תקף אלקין את עמדתם, "בכל העולם יכולים לעשות בחינות מקוונות, ופה דורשים ממני ללכת נגד המלצת במשרד הבריאות ולסכן סטודנטים ומרצים. אם במכללות יכולים לעשות מבחנים מקוונים למה באוניברסיטאות לא?".

מועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) נמסר: "הדיון המתקיים בקבינט קורונה נעשה ללא התייעצות ותיאום עם האוניברסיטאות. בהחלטה המסתמנת יש סכנה ממשית לביטול הסמסטר. ההחלטה המסתמנת של ביטול בחינות בקמפוסים תפגע בעשרות אלפי סטודנטים שלא יוכלו להיבחן בבחינות פסיכומטריות, בחינות גמר, בחינות רישוי, ובחינות שלא ניתן לקיימן מחוץ לקמפוס".

בועד מציינים עוד, "האוניברסיטאות מעמידות במקום הראשון את בריאותם של הסטודנטים ופועלות לפי כל הכללים המחמירים ביותר של משרד הבריאות. פתרונות ייחודיים ניתנים לסטודנטים בקבוצות סיכון שונות. באוניברסיטאות בהן מתקיימות בחינות, הסטודנטים מתייצבים ומביעים שביעות רצון מההערכות ומהיכולת לדאוג לבריאותם".

"ביטול בחינות בקמפוסים עלול להעמיד בסכנה את סיום הסמסטר, ולפגוע בפתיחת שנת הלימודים תשפ"א. נשיאי האוניברסיטאות והרקטורים קוראים לקבינט הקורונה להשהות את החלטתו בעניין עד סיום היוועצות מעמיקה עם המוסדות", הוסיפו בור"ה.