דני יתום: לקבל נשים ליחידות העילית בצה"ל

ראש המוסד לשעבר תומך בצעירות שעתרו לבג"ץ בדרישה להתקבל ליחידות עילית כמו סיירת מטכ"ל ושייטת 13, "יש בנות מתאימות עם כושר מצוין"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' בתמוז תש"פ

דני יתום: לקבל נשים ליחידות העילית בצה"ל-ערוץ 7
למצולמות אין קשר לידיעה
צילום: דובר צה"ל

ראש המוסד לשעבר דני יתום תומך בפתיחת יחידות העילית של צה''ל בפני נשים לוחמות.

''יש לאפשר לנשים להיבחן ולהתקבל ליחידות העילית הצה"ליות", אמר יתום וטען כי ''יש טייסות, חובלות ולוחמות קרביות שאינן נופלות במאום מהגברים שלצידן.

"אומץ לב, התמדה ותושיה הם כלי העבודה ההכרחיים, ובנוסף לכך יש בנות מתאימות עם כושר מצוין. הגיע הזמן שגם ביחידות הקצה של צה"ל יהיה להן מקום", הוסיף ראש המוסד לשעבר.

כזכור, ארבע מועמדות לגיוס עתרו לבג''ץ בחודש שעבר בדרישה לאפשר להן לשרת ביחידות כמו סיירת מטכ"ל, שייטת 13, דובדבן, סיירת גולני וצנחנים.

מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ומי שהיה סגנו הגישו חוות דעת לבג"ץ, שבה טענו כי "נשים יכולות לשרת בהצלחה כלוחמות בסיירת מטכ"ל וכי שילובן כלוחמות יניב תרומה ייחודית ומשמעותית, הן מבחינה מבצעית והן מבחינה ארגונית, לסיירת מטכ"ל בפרט ולצה"ל בכלל. לטעמנו, כיום, מחמיצה סיירת מטכ"ל את פוטנציאל הערך המרבי בשל צמצום הגיוס ליחידה לגברים בלבד".

בחוות הדעת שכתבו אל"מ במיל' ח"פ וסא"ל במיל' א"ה, טענו המפקדים כי ''השתרשה תפיסה מוטעית לפיה היכולת לעמוד במאמץ הפיזי היא הפרמטר המשמעותי ביותר ביכולותיו של לוחם בסיירת מטכ"ל ועל כן ניתן לחשוב שנשים, שמתוקף הבדלים פיזיולוגיים, הן נחותות מבחינה זו ולא יעמדו במשימות. ואולם, מלוחם ביחידה נדרשות יכולות רבות ומגוונות וחוסנו הפיזי אינו החשוב בהן".

"כשם שכיום, הליווי המקצועי והרפואי ביחידה מגן על בריאות הלוחמים ומתאים לכל אחד את העומסים וסרגל המאמצים המתאימים לו, כך תישמר גם בריאותן של הנשים. כפי שלא עולה על הדעת לחסום את גיוסם ליחידה של גברים הומואים בשל החשש ממתח מיני שייווצר בצוות, כך יש להסיר חשש זה בקשר לשירות של נשים וגברים זה לצד זה".