תביעה ייצוגית: הכשרות לא אושרה

בקשה לאישור תובענה ייצוגית הוגשה נגד רשת יוחננוף, בטענה שזו ציינה על שמן קנולה שכשרותו אושרה ע"י הרבנות למרות שהאישור לא ניתן.

ערוץ 7 , ז' בתמוז תש"פ

תביעה ייצוגית: הכשרות לא אושרה -ערוץ 7
הטעיה בשמן?
צילום: ISTOCK

בקשה לאישור תובענה ייצוגית הוגשה אתמול (ראשון) לבית משפט השלום ברחובות נגד רשת המרכולים "יוחננוף" בגין הצגת שמן מיובא שכשרותו לא אושרה על ידי הרבנות כ"כשר".

הבקשה, המוערכת בסכום של 2.5 מיליון שקלים, הוגשה על ידי עוה"ד יוסף-חי אביעזיז בשמה של תהילה ליבוביץ' שעל פי טענתה רכשה את השמן שהוצג ככשר באישור הרבנות הראשית, למרות שאישור כזה מעולם לא ניתן לו.

"המבקשת רכשה מהמשיבה 'שמן קנולה' על גביו הוצג מצג שווא לפיו מדובר בשמן 'כשר' ש'אושר' על ידי הרבנות הראשית לישראל. זאת, בניגוד להוראות הדין, בניגוד לאמת העובדתית, ובאופן שנועד אך ורק כדי להשיא את רווחיה של המשיבה על חשבונם של צרכני הקצה", נכתב בבקשה.

עוד נאמר בבקשה כי "לאחר שצרכה המבקשת את השמן, נודע לה, באמצעות בדיקה שערך בא כוחה אל מול מחלקת היבוא ברבנות הראשית לישראל- שהשמן כלל לא אושר על ידי הרבנות הראשית לישראל בשנת 2020".

"המשיבה במעשיה, או למצער במחדליה, הטעתה את חברי הקבוצה כאשר ציינה שהמוצרים השונים אושרו על ידי הרבנות הראשית לישראל בעוד שלא ניתן אישור כזה במהלך התקופה בה שווק וסופק המוצר על ידי המשיבה", טוען עורך הדין.

בתביעה נטען כי השיווק יוצר הטעייה הן כלפי ציבור שומרי הכשרות שרכש שמן שכשרותו לא אושרה, והן כלפי הציבור שאיננו שומר כשרות שרכש מוצר שבו מגולם מחיר הכשרות למרות שלא חפץ בכך, ובלי שהיתה לכך הצדקה.

מרשת יוחננוף נמסר בתגובה: מדובר בעו"ד המנסה מזה מספר שנים להתפרנס על גב הלקוחות ומוכר לרשת. כל ניסיונותיו עד כה כשלו ואנו מאמינים שגם הפעם לא יצלח לו. התביעה אינה מוכרת לנו.