מוזיקה
מוזיקה צילום: incomible | istock

עושה שלום | מאיר ברוק | חדשיר

אם היה אפשר לאפיין לכל מילה – צליל וכלי נגינה, למילה 'מלחמה' הייתי מצמיד תופי באס עבים, למילה 'מדבר' – עוד, ל'כובע קסקט' – כינור ולנחל מים – חליל צד.

כלי הנגינה וסגנונות המוזיקה השונים אינם רק מפיקי צליל, הם גם מייצרי רגשות ומחשבות, תובנות והארות. כך מימי הנביאים ובית המקדש, כך במסורות העמים השונים ובהיסטוריה האנושית וכך עד היום בכל תחנת רדיו ועמדת השמעה.

לכך מפתיעה בחירתו של הזמר החב"די, מאיר ברוק, לצעוק את נשמתו בשיר רוק כבד ואגרסיבי, דווקא את המשנה הרגועה ביותר בש"ס: "הלל אומר, הווי מתלמידיו של אהרון, אוהב שלום ורודף שלום".

בעיבוד כבד וכועס מצטט ברוק את דברי הלל ואת הפסוק 'עושה שלום', לרקע קליפ נאון מעולה, מעשה ידי מתי שריקי. לדבריו של ברוק, הרעיון לשיר נולד בתקופה האחרונה, ימי הקורונה, עת שמע את הריאיון המפויס של אביב גפן, שהפך למגשר הלאומי בין פלגי העם החילוני והחרדי. אולי בהשראת גפן, גייס ברוק דווקא את הצלילים המחוספסים והמתריסים לזעקת השלום. על פי דבריו שלו, "עושה שלום הוא שיר בועט נגד סטריאוטיפים ומחיצות, אולי בשל כך הרוק משמש בו גורם מתריע ובועט".

מבחינת רוק יהודי, ברוק עושה את העבודה, כך גם הלחן הקליט ומקהלת הגברים החסידית שמנמיכה מעט את גובה להבות הרעש החשמלי, התהייה העיקרית על 'עושה שלום' היא מידת החיבור, בין מילות הפיוס לביצוע המלחמה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו