מולדובה: היהודים למען המאבק בקורונה

הקהילה היהודית במדינה תרמה 20 אלף זוגות נעליים לנזקקים וכוחות הביטחון לצורך המשק המאבק בקורונה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ז' בתמוז תש"פ

הנעליים שחולקו במסגרת היוזמה
הנעליים שחולקו במסגרת היוזמה
צילום: הקהילה היהודית בקישינב

יוזמה יוצאת דופן של הקהילה היהודית האורתודוקסית בקישינב שבמולדובה - חלוקת אלפי זוגות נעליים בחינם.

זאת במטרה לעודד את הקהילה המקומית ואזרחי המדינה לצאת להתאוורר במרחבי הטבע הפתוחים במקום להתקבץ יחד במרכזי הערים ולהיות חשופים להידבקות והמשך התחלואה במדינה.

המדינה המזרח אירופית הקטנה, סובלת מהתפרצות חמורה של הקורונה שמקורה באיטליה. נתוני התחלואה במדינה מצביעים על למעלה מ-12,000 נדבקים מאומתים, מתוכם קרוב ל-400 מוגדרים חולים קשים וכמעט 500 איש כבר מתו מהקורונה, זאת ביחס למדינה עם אוכלוסיה של 3.3 מיליון נפש בלבד.

למרות הנתונים המדאיגים, בקרב הקהילה היהודית המקומית לא נרשם אף מקרה קורונה, זאת בעקבות החלטות מחמירות וקפדניות שהוביל רבה של המדינה הרב פנחס זלצמן שהורה על מדיניות סגר מוחלטת על מוסדות וחברי הקהילה.

המגפה במדינה עדיין מוגדרת כפעילה ומתפתחת ומרבית ההגבלות על התושבים טרם הוסרו. כדי לעודד את תושבי קישינב הבירה והעיר הגדולה לצמצם את הנוכחות במרכזי הערים, החליטה הקהילה היהודית להוביל יוזמה תחת הכותרת "נשמרים מהקורונה – מתאווררים בטבע".

במסגרת היוזמה, נקראים התושבים לצאת לחיק הטבע, לחלץ את השרירים התפוסים מישיבה ממושכת בבית ולקיים הליכות לשמירה על הבריאות. כחלק מהמהלך ההתנדבותי גייס הרב פנחס זלצמן תרומה של כמעט 20,000 זוגות נעלי הליכה איכותיות לחלוקה בחינם.

בשבוע שעבר נערכה החלוקה הגדולה של אלפי זוגות הנעליים לכל חברי הקהילה היהודית במדינה, לצוותי רפואה, לכוחות ביטחון ולמעוטי יכולות. היוזמה הברוכה של הקהילה היהודית זכתה לעידוד והוקרה מגורמים רבים במדינה, במשרד הבריאות ובעיריית קישינב.

הרב פנחס זלצמן רבה של מולדובה אומר כי "בזכות ההקפדה יוצאת הדופן של הקהילה, הצלחנו - בלי עין הרע - למנוע תחלואה בקרב יהודי המדינה. אך אנו מרגישים חובה וזכות להכיר טובה למדינה בשעה זו ולסייע לשכנינו המולדובנים, לצוותי הרפואה וכוחות הביטחון שעושים מעל ומעבר בתקופה זאת. החשיבות של שמירה על בריאות הגוף מופיעה גם במקורותינו ואנו שואפים להפיץ את האור החיובי של היהדות בכל המדינה"