תיאטרון חדש מבית 'זהות'
תיאטרון חדש מבית 'זהות' צילום: יח"צ

במהלך החודשים האחרונים ואף בצל ההגבלות של הקורונה המשיכו בוגרות האולפנות והתיכונים בחיפוש אחר מקום לשירות לאומי לשנה הבאה. רבות מהן מחפשות שירות לאומי ייחודי שיהיה תואם את הכישרון שלהן ואף יציב אתגר מיוחד.

דווקא בצל משבר הקורונה, נוצרה עבור בנות השירות הזדמנות חדשה לשירות לאומי כשחקניות תיאטרון מקצועי, העתיד להופיע בשנה הבאה בכל רחבי הארץ.

היוזמה שייכת עמותת "אדמה- חינוך, תרבות ואומנות" מרכז ארצי של ארגון זהות, אליו יקלטו כשמונה בוגרות מגמות התיאטרון במוסדות הלימוד השונים המעוניינות בתקן ייחודי ומלא אתגר וסיפוק כשחקניות בתיאטרון יהודי-ערכי.

מי שעומד מאחורי המרכז והיוזמה הזו הוא תומר רטהאוז (45), שחקן ובמאי, בוגר "ניסן נתיב" שהקים ומנהל מאז 2007 את העמותה המיוחדת.

רטהאוז מספר כי "המשמעות של המילה היא מן המקורות ומשמעה "להיות דומה לבורא עולם", העמותה שמעלה הצגות איכות בכל רחבי הארץ: פסטיבל עכו, היכלות תרבות, מתנ"סים, בתי ספר ועוד, גם הוזמנה להציג כמה וכמה פעמים בקהילות יהודיות בכל רחבי ארה"ב וקנדה".

במהלך שש השנים האחרונות העמותה מפעילה צוותים של מורות מקצועיות לדרמה, המלמדות שיעורי דרמה חווייתיים בבתי ספר בכל רחבי הארץ בנושא סיפורי התנ"ך.

תלמידי החינוך הממלכתי והממ"ד לומדים בכיף ומציגים את סיפורי התנ"ך וסיפורי חז"ל. אבל, כאמור, כעת הם מבקשים להגדיל את הפעילות.

"כבר שנים שאנו מפעילים את התיאטרון עם שחקנים מקצועיים, אבל אנחנו חולמים להקים תיאטרון נוסף ונפרד – רק של בנות שירות לאומי. כשהגיעה הקורונה והיו לא מעט משברים, נזכרנו שבתיאטרון נוהגים לומר: 'דווקא כשיש מכשולים – אז מתחילה הדרמה'. הבנו שזו ההזדמנות לעשות קפיצת מדרגה. היום אני יודע לומר שאולי היינו צריכים משהו שיזעזע את אמות הסיפים כדי שנתקדם קדימה ולא רק נתעסק בשוטף ובעכשווי, ובזכות זה – הנה זה קורה", מוסיף רטהאוז.

"אדמה" הוא אחד ממרכזי "ארגון זהות" המפעיל בנות השירות הלאומי ביותר מ-700 בתי ספר ברחבי הארץ, תחת העמותות והמרכזים השונים. לאורך כל השנה הבנות מתרכזות בפעילות ענפה וערכית בקהילה ובבתי הספר בנושא הזהות היהודית הישראלית.

ההודעה על פתיחת תקנים מיוחדים וחדשים לבנות המעוניינות בשירות לאומי בשנה הבאה כשחקניות בתיאטרון מקצועי, גררה גל של התעניינות מצד שמיניסטיות בוגרות מגמות תיאטרון וקורסים למשחק. על פי התכנון הבנות יתגוררו בדירת שירות משותפת במקום מרכזי בארץ, כשבצמוד לה יתאמנו בחלל החזרות של התיאטרון, ומשם הן יצאו להופיע על הבמות בכל מרכז הארץ.

על ניהול התיאטרון והליווי המקצועי של הצוות מופקדת מוריה בשארי-ליפשיץ, הבמאית והשחקנית המוערכת. מוריה, בוגרת תואר ראשון בהצטיינות בחוג לתיאטרון במכללת "אמונה", הנה בעלת ניסיון רב בבימוי, משחק, הפקה ועבודה עם שחקניות בגילאים אלו, והיא תנהל ותלווה את צוות השחקניות, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אישית. "מדובר קודם כל בשליחות אמיתית", היא אומרת. "תיאטרון הוא כלי מדהים ועוצמתי אשר נוגע בקהל, ולנו תהיה ההזדמנות להשפיע, להעניק חוויה וערכים".

"הבנות יקבלו הכשרה מקצועית, החל בשיעורי משחק ודרך שיעורי תנועה ופיתוח קול, ויזכו בשירות לאומי משמעותי ממש", מסביר רטהאוז ומוסיף, "אין ספק שבתום שנה כזו עם כל כך הרבה שעות במה, הן יגיעו לרמת ניסיון ומקצועיות גבוהה מאד".

מנכ"ל ארגון זהות, ישראל בן פזי, ברך על היוזמה. "אני מברך על פתיחת המגמה החדשה עבור בנות השירות הלאומי, שיצטרפו למעל 200 בנות שירות לאומי של זהות, העוסקות בזהות יהודית בבתי הספר ובקהילה השונות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו