החלופה הפלשתינית לתכנית טראמפ

כדי שלא להצטייר כסרבנים משגרים הפלשתינים תכנית חלופית לזו של טראמפ ובה נכונות למו"מ מהנקודה שהופסק על הקמת מדינה מוגבלת בחימושה

ערוץ 7 , ח' בתמוז תש"פ

יש להם חלופה. עבאס
יש להם חלופה. עבאס
צילום: פלאש 90

לצד האיומים הפלשתיניים מהסלמת השטח עם החלת הריבונות הישראלית על חלק מיהודה ושומרון, מעלים שם גם הצעה מדינית חלופית לזו של הנשיא האמריקאי. בכך מבקשת הנהגת הרש"פ להתנער מתדמית הסרבנות העקבית.

על פי התכנית שמציגה הרש"פ ישנה נכונות פלשתינית לשוב לשולחן המו"מ ולקיים מו"מ ישיר מהנקודה בה הופסק לפני כשש שנים.

הפלשתינית נכונים להגביל את חימושה של המדינה הפלשתינית ולהציב כוח בינלאומי שיאכוף את התנאים להקמתה והגבלתה של מדינה זו.

באשר לסוגיית גבולותיה של המדינה הפלשתינית כותבים הפלשתינים כי יהיו מוכנים לחילופי שטחים מזעריים אך מעבר לכך קווי 67' הם הקווים אותם הם דורשים כקווי גבול.

הפלשתינים מבהירים כי הצעתם זו תרד מעל השולחן במידה וישראל תבצע מהלך כלשהו של סיפוח והחלת ריבונות ביהודה ושומרון.

"לאף אחד אין אינטרס גדול כמו זה של הפלסטינים להגיע להסכם שלום ואף אחד יפסיד כל כך הרבה, אם לא יושג הסכם כזה", נאמר במכתב ששלחה הרשות.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר בתגובה לפרסום התוכנית כי אין לערער על תוכנית השלום של ממשל טראמפ שכן היא הסיכוי האמיתי היחיד להגיע לשלום אמת בין ישראל והפלסטינים.

נזכיר כי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, אמר אתמול בישיבת סיעת כחול לבן כי הממשלה הוקמה כדי להתמודד עם משבר הקורונה שפגע אנושות בכלכלה, והוסיף: "מה שלא קשור לקורונה - יחכה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר "אנחנו במגעים מול הצוות האמריקני שנמצא בישראל. אנחנו עושים את זה בדיסקרטיות. הנושא אינו תלוי בכחול לבן, הם לא הגורם לכאן ולכאן".