מבחנה
מבחנהצילום: פלאש 90

בעוד העולם עדיין נאבק בנגיף הקורונה, האם מגיפה חדשה בדרך? מדענים בסין גילו סוג חדש של שפעת, הדומה במיוחד ל"שפעת החזירים" שהתפרצה בשנת 2009, ועלול לדבריהם להפוך למגיפה כלל עולמית חדשה.

הזן החדש של השפעת, G4, הוא צאצא גנטי של זן השפעת H1N1 שגרם למגיפת "שפעת החזירים" בשנת 2009.

במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי PNAS טוענים החוקרים כי "הזן החדש נישא על ידי חזירים, אך עלול להדביק בני אדם מאחר והוא נושא את כל הסממנים החיוניים של התאמה גבוהה להדבקת בני אדם".

בין השנים 2011-2018 לקחו החוקרים 30 אלף דגימות אף מחזירים במשחטות בעשר מחוזות סיניים ובתי חולים וטרינריים, מה שאיפשר להם לבודד 179 נגיפי שפעת החזירים. מרבית הנגיפים היו מזן חדש שהיה דומיננטי בקרב חזירים מאז 2016. לאחר מכן ביצעו החוקרים ניסויים שונים, כולל על בעלי חיים החווים תסמינים דומים לבני אדם.

המחקר העלה כי נגיף G4 היה הזיהומי ביותר, משוכפל בתאים אנושיים וגורם לתסמינים חמורים יותר בבעלי חיים מאשר הנגיפים האחרים. הבדיקות גם הראו כי החסינות של בני אדם לשפעת עונתית אינה מספקת הגנה מפני נגיף G4 החדש.

החוקרים טוענים כי "למרות שזו לא בעיה מיידית, יש לה כל סימני ההיכר של התאמה גבוהה להדבקת בני אדם ומצריכה פיקוח צמוד".

פרופסור קינ-צ'או צ'אנג, העובד באוניברסיטת נוטינגהאם בבריטניה, אמר לרשת BBC כי: "כרגע אנו מוסחים בצדק עם וירוס הקורונה, אך אסור לנו לאבד קשר עם וירוסים חדשים שעלולים להיות מסוכנים".