ריבונות לעתיד לבוא

רצוי להודות ביושר שלא בשלה וכשרה השעה למהלך ההיסטורי החשוב של החלת הריבונות על הישובים ביש"ע, בקעת הירדן ושטח c

צבי מוזס , ח' בתמוז תש"פ

שלטי "ריבונות" ברחבי יו"ש
שלטי "ריבונות" ברחבי יו"ש
צילום: דוברות

רצוי להודות ביושר שלא בשלה וכשרה השעה למהלך ההיסטורי החשוב של החלת הריבונות על הישובים ביש"ע, בקעת הירדן ושטח c. לתכנית טראמפ שותפים שני מנהיגים הנמצאים בשלהי כהונתם, וסביר להניח שכל מהלך שיעשה יהיה מעוות, לא מותאם, מחורר כגבינה שוויצרית, לא בר קיימא ולא יציב.

ההתפרצות המחודשת של הקורונה והמצב הכלכלי הנוראי מחייבת התגייסות לאומית מלאה להתמודדות מוצלחת יותר. שעת חירום אמיתית, ומצער שעדיין לא מצלצלים בפעמונים באופן המותאם למצב. סוג של הדחקה והכחשה לאומית הנהגתית, שכבר עולה, ועוד תעלה ביוקר רב. לכאורה תחת הבלגן הלאומי והעולמי ניתן ל"גנוב" שטחי ריבונות, ולעתים ראוי לנצל הזדמנויות כאלו, אך נראה שהסחת הקשב התודעתית לנושא הריבונות, ורעשי רקע מיותרים שכבר נוצרים ועוד ישמעו, גורמת יותר נזק לישראל מתועלת.

המחיר הפנימי בישראל, בעולם הערבי, באירופה ובעולם עלול להיות בבחינת "אין הצר שווה בנזק המלך". נכון שהתנגדויות אלו תמיד יהיו, אבל רצוי שעם ישראל עצמו יהיה במלוא כוחו להתמודד איתם, כאשר תגיע השעה להחלת הריבונות. כרגע אנו מכווצים וחלשים יותר ממה שאנו מוכנים להודות.

נתניהו לכאורה מחוזק בסקרים, ויכול לחגוג את חולשתם של גנץ ואשכנזי. גם המשפט המרחף לא נראה מטריד כל כך בטווח הקצר, אבל ההתפרקות הכלכלית קשה, תהפוך את הקערה על פניו, ונראה שמצבו כבר בטווח הזמן הקצר, ובוודאי שמאוחר יותר, יהיה "על הפנים". רק עניין של זמן עד שההמונים יצאו לרחובות, ולא רק תא"ל אמיר השכל וקומץ ה"שחורים".

הטלטלה הפנימית עלולה להתפתח למשהו מסוכן ברמה הלאומית, ולהפלת משטרו ה"דיקטטורי" של נתניהו. היה רצוי יותר שכוחות חיוביים מתוך הליכוד וימינה יפילו אותו, כי סאת מעלליו הולכת וגודשת מרגע לרגע, ומתגברת על כישרונו בניהול מוצלח של המדינה. ההצלחה היחסית  של ראשית משבר הקורונה הולכת  ונמוגה לנגד עיננו, והולך ומסתמן מחדל גדול, אולי אף יותר ממלחמת יום הכיפורים.

מהצד השני של האוקיינוס מצבו של טראמפ נראה חמור לא פחות לפי הסקרים בשל הקורונה ומחאת ג'ורג' פלויד, והתחילו להישמע קולות שאפילו הוא יפרוש מרצונו מהמירוץ. שני "ברווזים צולעים" כאלו לא מסוגלים לנפק מהלך משמעותי של ריבונות, ועדיף להמשיך לבנות ביתר שאת ככל הניתן, לחכות ולקוות לזמנים טובים מאלו.

הממשל של טראמפ היה האוהד ביותר לישראל שהיו הממשלים האמריקאים עד כה, אבל תכנית טראמפ איננה תכנית מספיק טובה לישראל, למרות המעטפת החמה. תרומתה הוא כירסום המוסכמה הבינלאומית שאין לישראל זכויות ביהודה ושמרון, ולמרבה הצער בינתיים ניאלץ להסתפק בתרומה זו. הקפאת בנייה היא קריטית להתיישבות, יותר מהמשך המצב הקיים, ואם ישראל תצליח להיחלץ משבר הקורונה ותשוב לאיתנה הכלכלי, יהיו הזדמנויות נוספות.

הויכוח הפנימי בתוך מועצת יש"ע מלכתחילה היה מיותר, אבל ככל שאנו מתקרבים ל-1 ביולי, מישהו מלמעלה הופך מאבק זה למיותר עוד יותר. קטונו מלהבין את יד ההשגחה העליונה, אבל בתקופת משבר זו יותר ויותר מתברר שמנהיגים ומדינות יכולים  לתכנן, אבל משהו אחר קורה והופך את היוצרות. ויש מצב שדווקא דחיית הריבונות תהיה לברכה ולא לקללה.