פרופ' איתמר גרוטו:
יש מולנו אויב חדש וצריך לדעת לחיות איתו

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "יש עלייה משמעותית במספר החולים אצלנו כי פתחנו את המשק''.

103FM , ח' בתמוז תש"פ

פרופ' איתמר גרוטו
פרופ' איתמר גרוטו
צילום: דוברות משרד הבריאות

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, שוחח הבוקר (שלישי) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm והסביר את העלייה במספר החולים בנגיף הקורונה בישראל.

"אנחנו רואים את תחילתו של הגל השני, הקשור לעלייה בתחלואה בעיקר בקרב האוכלוסייה שאיננה בסיכון, אחת הסיבות לכך היא העובדה שאצלנו עושים הכי הרבה בדיקות בעולם וזה חלק מהמחיר. יש עלייה משמעותית במספר החולים אצלנו כי פתחנו את המשק, וזה מה שרואים בכל העולם.

''מצבנו אינו שונה ממה שקורה עכשיו באיטליה ובצרפת שגם בהן רואים עלייה משמעותית, הנגיף כאן כדי להישאר ואנחנו צריכים לדעת לחיות איתו".

באשר למערך האפידמיולוגי שעל פי הפרסומים בנושא הוא דל בכוח אדם, הסביר פרופ' גרוטו: "כשמשווים את המערך בישראל לזה בעולם הוא מהמובילים. חל שיפור משמעותי במה שקרה, זאת אומרת אם היינו יודעים לעשות בהתחלה 4,000 בדיקות, אנחנו מגיעים עכשיו למעל 20 אלף בדיקות, שדרגנו את נושא המחשוב אך יש עוד פעולות לבצע.

''יש מחסור כללי בכוח אדם במערכת הבריאות, זה לא בא לידי ביטוי רק אצלנו, אנו מגייסים כעת כוח אדם נוסף שיכלול גם סטודנטים וחיילים שיוכלו לעשות את הדברים הטכניים יותר בחקירה האפידמיולוגית כמו תשאול".

בהמשך דבריו, התייחס המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לקבינט הקורונה שדחה על הסף הצעות רבות שהגיעו מכיוון משרד הבריאות: "אנו נמצאים בשלב בו צריך לשמור על האיזונים בין הבריאות לכלכלה, בשלב הראשון היה הרבה יותר לא ידוע והיה חשש גדול מאוד מפני מה שעלול להיות, אז ברור שהשיקול הבריאותי הכריע.

''כעת אנו במצב בו צריך לעשות שינוי במינונים ולהסתכל גם על נושא הכלכלה, ובסופו של דבר שר הבריאות הסכים לגמרי עם כל מה שהוצע. משרד הבריאות מציג את התמונה הבריאותית הדרישות הבריאותיות, אבל בסוף אני חושב שמותר וצריך שקבינט הקורונה יאזן את זה".

האם עומדת מדינת ישראל בפני סבב נוסף של סגר קורונה? גרוטו השיב: "אנחנו יודעים שסגר היה פתרון בשלב הראשון, אך אי אפשר להמשיך עם הסגר כל הזמן. השימוש בסגר היה נכון בגל הראשון כי הצלחנו להוריד משמעותית את חומרתו. אם היינו מקבלים גל כמו באיטליה או בצרפת מצבנו היה הרבה יותר גרוע. פעלנו מצוין בגל הראשון, עכשיו אנו צריכים למצוא את הכלים האחרים. צריך לזכור שיש לנו אויב אינו ידוע שנלחמים בו ויש כל מיני דרכים להתמודד איתו. אחת הדרכים היא ללמוד לחיות איתו".

בסוף השיחה, התייחס פרופ' גרוטו לפתיחה הצפויה של בתי הספר לאחר החופש הגדול והסביר, "ישנה הזדמנות גדולה של חודשיים חופש גדול למשרד החינוך לעשות חשיבה, ואני בטוח שאנשי המשרד יידעו לעשות זאת".