משפטנים יהודים נגד סיפוח: ''יפגע בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית''

למעלה מ-100 משפטנים יהודים מרחבי העולם פנו לממשלת ישראל בבקשה להימנע מהחלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון.

ערוץ 7 , ח' בתמוז תש"פ

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: Marc Israel Sellem/POOL

למעלה מ-100 משפטנים יהודים מרחבי העולם פנו במכתב לחברי הכנסת ושרי הממשלה, שבו הם מביעים את התנגדותם לתוכניות ישראל להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל יהודה ושומרון.

חותמי המכתב ציינו כי הם מחויבים לקיומה ולשגשוגה של ישראל ולזכותה לחיות בביטחון ללא איומים על אזרחיה, כמו כל מדינה אחרת ובהתאם לחוק הבינלאומי.

"כשריבונותה של ישראל מאוימת באמצעות תקיפות אלימות, אנו מכירים בזכותה להגן על עצמה בהתאם למגבלות הקבועות בחוק הבינלאומי", ציינו המשפטנים היהודים החתומים על המכתב.

בהמשך מכתבם כתבו המשפטנים כי "סיפוח של שטח כבוש על ידי ישראל, יהווה הפרה בוטה של האיסור הקבוע בחוק הבינלאומי בכל הקשור להחלת ריבונות על שטח שהושג באמצעות איום או שימוש בכוח. מהלך הסיפוח יעמוד גם בניגוד לעקרונות נוספים של החוק הבינלאומי, יפגע בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ויגרום לישראל להפר חקיקה הומניטרית בינלאומית, כמו גם חוקי זכויות אדם בינלאומיים".

עוד כתבו המשפטנים במכתבם: "מהלך הסיפוח אף יחשוף את ישראל לסכנות חדשות תחת החוק הבינלאומי, יביא לנקיטת צעדים על ידי מדינות אחרות ויגביר את הסיכון של יחידים שישתתפו בקבלת ההחלטה הזו, להידרש לקבלת אחריות משפטית עליה".

המשפטנים סיימו את מכתבם בקריאה לחברי הכנסת והשרים: "לפעול בהתאם לחוק ולחדול מקידום הצעדים המוצעים של סיפוח שטחים פלסטיניים".

בין החותמים על המכתב, פרופ' פיליפ סנדס, מומחה בריטי למשפט בינלאומי, הלורד ג'ון דייסון, לשעבר שופט בבית המשפט העליון בבריטניה, פרופ' דניס דיוויס מדרום אפריקה, נשיא בית הדין להגבלים בארצו, הפרופ' איל בנבנישתי, מומחה למשפט בינלאומי מאוניברסיטת קיימבריג' ורבים נוספים.

המכתב הוא יוזמה של הקואליציה היהודית הבינלאומית (Global Jewish Coalition), קבוצה של ארגונים יהודים בינלאומיים שכוללת את J Street, הקרן החדשה לישראל, ו"יחד", שפועלת לעצירת הסיפוח והכיבוש ולקידום פתרון שתי המדינות.