הרבנים הראשיים לישראל, הרב יוסף והרב לאו
הרבנים הראשיים לישראל, הרב יוסף והרב לאו צילום: דוברות הרבנות הראשית

הרבנות הראשית לישראל הודיעה בצהריים (שלישי) כי הוא דוחה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה התומכת בקיום בחינות רבנות לנשים.

"הרבנות הראשית לישראל איננה מוסד להשכלה גבוהה ותפקידה הוא להכשיר רבנים בישראל", אמרו ברבנות.

הראשון לציון הרב יצחק יוסף הנחה את גורמי המקצוע ברבנות הראשית להתנגד מכל וכל להכשרת נשים לרבנות, וטען כי ''ההלכה והמסורת היהודית שהרבנות אמונה על שמירתם אינן מאפשרים הכשרת נשים לרבנות''.

הרבנות הראשית מודיעה גם, כי ככל שתהיה הנחייה משפטית שתחייב אותה להכשיר נשים לרבנות בניגוד להלכה, יושבת כליל מערך הסמכת הרבנים ולא יתקיימו בחינות רבנות עד לתיקון חקיקה שיסדיר העניין.

את הדברים אמרה הרבנות לאחר שבסוף השבוע שעבר הגישה המדינה לבג"ץ מסמך בו היא מבקשת ארכה של 90 יום בגיבוש עמדתה בעניין עתירת ארגון "עתים" יחד עם ארגונים נוספים, בדרישה לפתוח מבחני הלכה גם לנשים.

במסמך נחשף כי עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט היא שקיימים קשיים משפטיים במצב הקיים וכי לדעתו הקמת מסלול בחינות הלכה לנשים מחוץ לרבנות הראשית יתן מענה משפטי לבעיה זו.

על אף שבמסמך המדובר ביקשה המדינה ארכה של 90 יום בגיבוש עמדתה, מהמסמך משתמע כי ישנה התקדמות בתהליך בניית מסלול בחינות הלכה לנשים ללא קבלת הסמכה לרבנות.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים' שהגישו את העתירה לבג"ץ: "המציאות מדברת בעד עצמה. עוד ועוד נשים למדניות נוטלות על עצמן תפקידי הנהגה הלכתיים. יש בכך ברכה גדולה לעולם התורה שנעשה עשיר יותר עבור הציבור המאמין".

הוא הוסיף, "תשובת המדינה נותנת פתח לשינוי המצב האבסורדי, שבו דווקא הרבנות הראשית לישראל היא זו שבולמת פריחה של העולם התורני. אנו מקווים שהרבנות תיקח אחריות ותסייע בקידום הנושא ונבחן לגופו של עניין כל פתרון שיוצע במסגרת העתירה על פי היכולת לחזק את ידן של נשים שעוסקות בלימודי הלכה, על מנת שנוכל להגדיל תורה ולאדירה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו