הגיע הזמן לחנך דור שלם

הילדים יכולים להיות רבנים או אנשי הייטק אבל הדרך להגיע לכל המקומות האלו היא דרך רכישת מיומנויות בסיס בבית הספר.

תגיות: ילדים חינוך
ראובן הכהן , ח' בתמוז תש"פ

ראובן הכהן
ראובן הכהן
צילום: ללא קרדיט

תגובה למאמרו של אמיר מויאל - להשלים בגרות אפשר, להשלים ילדות לא

המשפט השנוא עליי בעולם הוא המשפט שתומך בינוניות והסאחיזם המאוס של 'נכשל זה קול, מצטיין זה חנון': "בגרות אפשר להשלים, ילדות לא".

הגיע הזמן להפסיק עם השקר הזה שמגדל דור של בינוניות ושואפי "יהיה בסדר אחי, טודו בום".

תקופת הלימודים היא תקופה של טעימות מתחומי ידע ורכישת מיומנויות למידה משמעותיות לחיים הבוגרים. הטיפה חוצבת בסלע מכוח התמדת, אבל בזכות תלמידים שהתמידו בלימודיהם התקדמנו לחציבה יותר יעילה מכלי עבודה לסיתות ועד המצאת הלייזר לחיתוך מדויק. נכון, לא כולם הולכים להמציא תרופה לסרטן (או לקורונה) אבל אנחנו צריכים להעניק לילדנו יכולת ודחיפה להגיע לשמה.

הם יכולים להיות רבנים ודיינים, מורים, מדענים, מדריכי כושר או אנשי הייטק אבל הדרך להגיע לכל המקומות האלו היא דרך רכישת מיומנויות בסיס בבית הספר ופיתוח שלהם בעתיד.

קבלת התעודות היא הזמן ללמד את הילדים, האחים והאחיינים כי אנחנו נמדדים באמת רק ביחס לעצמנו. מספר ההצטיינויות של האחר לא מעניין ולא רלוונטי אלא אם אתם הולכים ללמוד יחד למבחן ורוצים לחדד האחד את השני. ההצלחה היא לא דבר אישי ומשתנה, ואיננו זוכים למציאת חן של נוח או לפורטונה של מקיאבלי. הצלחה היא פרי של עבודה קשה, סזיפית ומתישה שרק בודדים נהנים ממנה.

מחקרים מישראל מלמדים כי בוגרי חמש יחידות במתמטיקה מרוויחים 40% יותר מבוגרי ארבע יחידות ו-80% יותר מבוגרי שלוש יחידות. לא איכפת לי מזה שיש להם ים כסף, שיבורכו, הם אלו שעוזרים לדחוף את הכלכלה קדימה. אני יותר שמח מזה שבזכות "איכסה מטריאליזם" של הכסף שלהם הוא יוכלו להעניק לילד שלהם חשיפה לתחומי ידע חדשים, העשרה על החומר הנלמד וחיזוק היתרונות של ילדיהם – וכך יהפכו את הילדים לבעלי עולם יותר עשיר ומלא.

אנחנו מסכמים תקופה קשה בה נפטרו ענקי רוח שלמים כמו הרב נחום רבינוביץ', הרב פרופ' יוסף פאור, וחכם פרופ' יעקב שויקה. המשותף לענקים האלו הוא לא שהם זכו בלוטו ובגנטיקה נהדרת – אלא שהם חונכו בחינוך מעשיר ותובעני שידע לתבוע עבודה לימודית קשה, להשיג תוצאות, וקיבלו חיזוקים חיוביים על זה. עלינו מוטלת החובה לחנך דור שלם ועשיר כמותם, שלא תיפסק תורה -או מדע- מישראל.

נכון, מערכת החינוך בישראל היא לא 100%, בית הספר הוא לא חזות הכל ויש בעולם הרבה יותר מחומר הלימוד המאושר ע"י משרד החינוך. ועדיין, גם "הילדות" היא אוברייטד אם היא לא מחנכת לאחריות ולא השתמשו בה להנחיל לנוער חוויות הצלחה, ליצירת אמביציה להישגים וסקרנות תמידית לתחומי ידע מגוונים.

רוצים ליצור דור שלם? דחפו אותו להפיק מהילדות את המירב לצד הצטיינות לימודים. בלי או-או.

ראובן הכהן הוא דאטה אנליסט ויועץ תקשורת ואסטרטגיה במשרד בלומברג תקשורת. בעיקר הורה לשני פספוסים ודוד ללמעלה מעשרה