נתן אהב מאוד להגיע לכאן
נתן אהב מאוד להגיע לכאןדוברות מתפ״ש

הסתיימו עבודות השימור והשחזור באתר הארכיאולוגי בית הקשתות שממוקם בפארק קנדה שבאזור לטרון, אשר בוצעו בהובלת יחידת קמ״ט ארכיאולוגיה במנהל האזרחי.

בטקס פתיחת האתר לקהל הרחב נכחו קציני המנהל האזרחי, נציגי קק״ל ומשפחתו של סרן נתן כהן ז״ל, אשר נפל במבצע צוק איתן ולזכרו תוקם באתר פינת הנצחה. נתן כהן נהרג מירי צלף שפגע בו דרך החרך במדף המפקד בטנק.

דוד כהן, אביו של נתן, בירך על המעמד המרגש: ״בני הבכור נתן גדל והתחנך על אהבת הארץ והמולדת, הוא היה קצין מקצועי ומפקד דגול. הוא טיפח את חייליו, שאף למצוינות ופעל תמיד בנחישות ותעוזה מתוך תחושת שליחות, דבקות במטרה, ציונות, רעות ואהבת הארץ. המסר החינוכי והפיקודי שנתן הנחיל לחייליו בא לביטוי במשפט שאמר להם לא אחת: ׳לא מוותר לכם, ולא מוותר עליכם׳״.

האתר הארכיאולוגי בית הקשתות הינו מבנה אבן היסטורי שנבנה בתקופה הרומית ובחזיתו ישנן ארבע קשתות מרשימות הנושאות תקרה העשויה מלוחות אבן כבדים.

בגג המבנה הייתה ככל הנראה בריכה אשר מתוארכת לתקופה הרומית ובתקופה הביזנטית, שימש האתר כמאגר מים הודות לזרימה מבאר במעלה הוואדי - ביר עבד אל חמיד.

האתר ממוקם בתוך פארק קנדה אשר נמצא בצומת דרכים חשוב המקשר בין מישור החוף והשפלה לגב ההר וירושלים. בתחומי הפארק קיימים אתרי מורשת רבים וחשובים אשר משקפים את ההיסטוריה והתרבות ששררה באזור בתקופת בית ראשון, התקופה החשמונאית, התקופה הרומית והתקופה הצלבנית.

הוריו של נתן מספרים כי הוא הרבה להגיע לאתר בית הקשתות יחד עם חבריו וכן יחד עם ארוסתו טל אילוז, אשר תאריך חתונתם נקבע לחודש אוקטובר 2014 - שלושה חודשים לאחר נפילתו בקרב.

דוד אביו מספר ״נתן אהב מאוד להגיע לכאן והאמין שחלה עליו החובה להגן בגופו על הארץ שכה אהב. בית הקשתות הוא מקום שוקק חיים ומבחינתנו עצם זה שאנשים ממשיכים לבוא לכאן ולהנות מהטבע - זו ההנצחה של נתן. אני מאוד מקווה שישמרו את האתר וימשיכו לפתח אותו בהמשך, בהזדמנות זו אני רוצה להודות לכל העוסקים במלאכה״.

קצין מטה ארכיאולוגיה במנהל האזרחי, חנניה היזמי: ״אנו שמחים לקחת חלק במעמד המרגש המסמל חשיפה של פיסה חשובה ומשמעותית מההיסטוריה היהודית לצד הנצחתו של סרן נתן כהן ז״ל. בשנים האחרונות עמלנו רבות במטרה לאפשר את שיקומו, את שימורו ואת שיחזורו של חלק מהותי מהאתר. אני מזמין אתכם להגיע לבקר בבית הקשתות בכדי להעמיק בהיסטוריה של עמנו ולראות מקרוב את השרידים הנדירים ששוחזרו".

צילום: דוברות מתפ״ש