ח"כ יוליה מלינובסקי:
למה רק יוצאי בריה"מ "זוכים" לבירור יהדות?

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) סיפרה על הדיון המיוחד בוועדת הפנים על בחינת יהדותם של עולי ברית המועצות לשעבר.

חזקי ברוך , ח' בתמוז תש"פ

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן וחברי הסיעה ח״כ עודד פורר, יבגני סובה, יוליה מלינובסקי ואלכס קושניר, השתתפו היום (שלישי) בדיון בוועדת הפנים בנושא בדיקות בירור היהדות לעולים מברית המועצות לשעבר המבוצעות על ידי רשות האוכלוסין.

ח״כ ליברמן תקף את משרד הפנים, "טענת נציגי רשות האוכלוסין וההגירה שבחלק מהמקרים שינוי ברישום סעיף הלאום אצל ילדים שנולדו בארץ נעשה בהסכמת ההורים, מזכיר לי יותר מידי ארגונים שבהם מציעים הצעות שאי אפשר לסרב להן".

ח"כ סובה הוסיף, "לצערי, החוק הקיים מאפשר לפקיד במרשם האוכלוסין של משרד הפנים לחשוד באלפי אזרחים תמימים שעלו לישראל על פי חוק השבות ואף רשומים כיהודים ומסיבות לא ברורות התעורר חשש סביב יהדותם. יש לשנות את החוק ובכך לסיים את הפרקטיקה של הבדיקות לעולי בריה"מ לשעבר שנים רבות לאחר עלייתם לישראל".

ח״כ מלינובסקי טענה בדיון, "אנחנו צריכים להבין באיזו מדינה אנחנו חיים ומה זו הפרדת רשויות, וזה בעצם לב המחלוקת. משרד הפנים זה גוף ממשלתי מטעם המדינה ואין לו שום קשר לדת, הרבנות הראשית ובתי הדין הם ארגונים דתיים. אם אני לא כשרה לפי הרבנות להיות יהודייה זה סיפור שלהם, זה לא אומר אוטומטית שצריך לשנות את הרישום שלי במשרד הפנים".

ח"כ קושניר הפנה אצבע מאשימה לשר הפנים דרעי, "רשות האוכלוסין מעוותת את לשון החוק לצורך ריצוי גחמותיו של השר הממונה דרעי, שמונע מגזענות טהורה ורדיפה אובססיבית אחרי עולי ברית המועצות".

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', סיפר בדיון בוועדה, "לארגון שלנו פנו בשנים האחרונות עשרות משפחות שנתקלו בחקירה חוזרת על יהדותם, עשרות שנים לאחר שעלו ארצה, לא רק ברבנות אלא במסגרת רשות אזרחית – רשות האוכלוסין וההגירה – שבוחנת את אזרחותם של אזרחי ישראל.
מדובר באזרחים ישראלים, שהם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, שדורשים מהם לשנות את רישומם. ואז, כשנולד להם ילד חדש, באחד הרגעים המאושרים בחייהם, פתאום הם מגלים שמדינת ישראל לא מוכנה לרשום אותו כיהודי. שוללים את הזהות היהודית של הילד – ומנתקים בין דתו ולאומו שלו לבין זה של הוריו שנרשמו כיהודים".

לדבריו, "המדיניות הזו, שהולכת ותופסת מקום בין פקידי ממשלת ישראל, אינה עולה בקנה אחד עם החוק, ואינה עולה בקנה אחד עם ההלכה היהודית".