דני דנון: איך אפשר לספח משהו ששייך לנו?

שגריר ישראל באו"ם דני דנון שוחח עם צעירים יהודים מהעולם על החלת הריבונות, והסביר מדוע הוא מתנגד לשימוש במילה "סיפוח" בהקשר זה.

ערוץ 7 , ח' בתמוז תש"פ

דני דנון: איך אפשר לספח משהו ששייך לנו?-ערוץ 7
השגריר דני דנון
צילום: שחר עזרן

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס השבוע לסוגיית החלת הריבונות ביהודה ושומרון במסגרת אירוע זום של ארגון ״Limmud FSU״, בו לקחו חלק יהודים צעירים מרחבי העולם".

"היה לנו דיון בנושא במועצת הביטחון לפני מספר ימים ובו הבהרתי למשתתפים כי אי אפשר לקרוא לזה סיפוח. אפשר לדון בזה או לבקר את הרעיון להחיל ריבונות על חלקים מיהודה ושומרון, אבל אי אפשר לספח משהו ששייך לך", סיפר דנון.

עוד לקחו חלק באירוע יו"ר Limmud FSU מתיו ברונפמן, הנשיא אהרון פרנקל והמייסדים חיים צ'סלר וסנדי קאן.

את נושא הריבונות הזכיר דנון בתשובה לשאלתה של נשיאת JCS International מיכל גרייבסקי, שניהלה את הראיון המיוחד. דנון ציין את הצעת החוק של מנחם בגין ב-1981 להחלת ריבונות ברמת הגולן: "כפי שבגין אמר – אי אפשר לספח דבר ששייך לנו. אנחנו נמצאים באותה סיטואציה כיום ואני שואל את עמיתיי במועצת הביטחון: ממי אנחנו מספחים? זו לא מדינה שישראל כבשה ב-1967. צריך לזכור שהירדנים החליטו לוותר מרצון על זכויותיהם ביהודה ושומרון. נכון, יש על כך אי הסכמות עם הפלסטינים ואנו מעודדים משא ומתן עמם, אבל אי אפשר לספח דבר ששייך לך".

בתגובה לביקורת העולמית בנושא אמר דנון: "אני חושב שקודם כל צריך להסתכל על מה שקורה בירושלים. זה הרבה יותר חשוב ממה שקורה בניו-יורק או אפילו בוושינגטון. זוהי החלטה של הממשלה הישראלית ועל פי ההסכם בין הליכוד לכחול לבן, הם יתחילו לדון בנושא בתחילת יולי. כך שעוד אין החלטה. אני שואל את עמיתיי באו"ם מדוע למתוח עלינו ביקורת עוד לפני המהלך? הרי יכול להיות שלבסוף תתקבל החלטה שתזכה לתמיכת הקהילה הבינלאומית".

בנוגע להתמודדות עם אמירות אנטי-ישראליות במסגרת תפקידו אמר דנון, "אני אופטימי. יש לנו מערכות יחסים שקטות עם שגרירים של הרבה מדינות באו"ם ואם נביט במספרים: באו"ם ישנן 193 מדינות חברות. לישראל יש קשרים דיפלומטיים רשמיים עם יותר מ-160 מדינות ועם הרוב מתוך שאר המדינות החברות יש לנו קשרים דיפלומטיים שקטים. עבדתי קשה מאוד כדי לנסות ולשכנע אותם לחשוף את מה שאנחנו עושים באופן פומבי. ביקרתי בדובאי ובמרוקו, ביקרתי אצל הרבה מנהיגים מוסלמים ותמיד אמרתי להם, 'אל תפחדו, היו מנהיגים'. מצרים, לדוגמה, לא מסתירה את הסכם השלום עמנו ואני חושב שברגע שנראה צעד אחד מגיע מכיוון מדינות המפרץ עוד מדינות מוסלמיות רבות יצטרפו ויהיו לנו קשרים דיפלומטיים פומביים עם רבות מהן".

דנון נשאל גם על קשרי ישראל עם מדינות מערביות באו"ם וציין, "תמיד יש במועצת הביטחון מדינות שיותר בעד ישראל ומדינות שפחות. השורה התחתונה היא שארה"ב, יחד עם זכות הווטו שיש לה, עומדת לצד ישראל. הייתי שם ב-2016, כשהשגרירה סמנת'ה פאוור, לצערי, קיבלה הוראה מהנשיא אובמה שלא להטיל וטו על ההחלטה (נגד ההתנחלויות). הייתי לבד וזה היה הרגע הראשון שבו הייתי במקום שהעמיד אותי מול ארצות הברית. זה קרה רק פעם אחת ואני לא חושב שזה יקרה שוב, ללא קשר לתוצאות הבחירות".

על תפקוד האו"ם במהלך סגר הקורונה סיפר דנון, "בשלב הראשון כל אחד דאג למדינתו שלו. לאחר כמה שבועות ראינו שמדינות שונות החלו לשתף פעולה על מנת למגר את הווירוס. ראינו גם תופעות חיוביות, למשל, שיתוף פעולה עם מדינות ערביות. אנחנו בישראל היינו זקוקים לאספקה רפואית ואחת מהמדינות הראשונות שבאו לעזרתנו היא אחת ממדינות המפרץ".