בוריס ג׳ונסון: מקווה מעומק ליבי שהסיפוח לא ייצא לפועל

ראש ממשלת בריטניה בידיעות אחרונות: ״עקבתי בעצב אחר ההצעות לסיפוח שטח פלסטיני. לא נכיר בשינויים בקווי 1967 אם לא יבוצעו בהסכמה״

ערוץ 7 , ט' בתמוז תש"פ

בוריס ג׳ונסון: מקווה מעומק ליבי שהסיפוח לא ייצא לפועל-ערוץ 7
בוריס ג׳ונסון
Reuters

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, פרסם מאמר בעיתון ״ידיעות אחרונות״ שבו הוא מפציר בישראל שלא להחיל ריבונות על שטחי יהודה ושומרון.

״אני מגן נלהב של ישראל״, כתב ג׳ונסון. ״יש מעט מטרות שקרובות יותר לליבי מאשר להבטיח שאזרחיה יהיו מוגנים מפני איום הטרור והסתה אנטישמית. בריטניה תמיד עמדה לצידה של ישראל ועל זכותה להתקיים בשלום ובביטחון – כמו כל אומה אחרת. המחויבות שלנו לביטחונה של ישראל איתנה כל עוד אני ראש ממשלת בריטניה.

״עקבתי בעצב אחר ההצעות לסיפוח שטח פלסטיני. בתור ידיד, מעריץ ותומך של ישראל שנים רבות אני חושש שההצעות הללו לא ישיגו את מטרתן להבטיח את גבולות ישראל, ואף יהיו מנוגדות לאינטרסים ארוכי הטווח שלה״.

״סיפוח יהווה הפרה של החוק הבינלאומי. הוא גם יהיה מתנה לאלה שרוצים לקבע את הסיפורים הישנים על ישראל. אני מקווה מעומק ליבי שהסיפוח לא ייצא לפועל. אם כן, בריטניה לא תכיר בשינויים בקווי 1967, למעט כאלה שיוסכמו בין שני הצדדים״.

ג׳ונסון קורא לחזור פעם נוספת לשולחן המשא ומתן ולחתור לגיבוש פתרון. ״זה ידרוש פשרה מכל הצדדים. אני לא ממעיט בערכם של האתגרים העומדים בדרך להשגת שלום בר־קיימא. כל כך הרבה מאמצים נעשו. רבים כל כך שילמו מחיר כה כבד, בהם יצחק רבין, כמובן.

״אבל אני עדיין מאמין שהדרך היחידה להגיע לביטחון אמיתי ובר־קיימא לישראל, המולדת של העם היהודי, היא באמצעות פתרון המאפשר צדק וביטחון גם לישראלים וגם לפלסטינים. אני מסרב להאמין שזה בלתי אפשרי.

״אני גאה מאוד בתרומתה של בריטניה להקמתה של ישראל בעזרת הצהרת בלפור בשנת 1917. אבל היא תיוותר עניין בלתי גמור עד שיימצא פתרון שיעניק צדק ושלום מתמשך גם לישראלים וגם לפלסטינים״.

ראש ממשלת בריטניה טוען כי ״הדרך היחידה שבה ניתן להגיע לכך היא ששני הצדדים יחזרו לשולחן המשא ומתן. זו חייבת להיות המטרה שלנו. סיפוח רק ירחיק אותנו ממנה״.