יום הריבונות? עדיין מתייעצים

הדיונים מול האמריקאים נמשכים סביב המתווים השונים של החלת הריבונות. זאת על אף שחודש יולי שאמור היה להיות חודש הריבונות, כבר החל.

ערוץ 7 , ט' בתמוז תש"פ

יום הריבונות? עדיין מתייעצים-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: Flash90

ה-1 ביולי, התאריך בו נטען כי ממשלת ישראל תוכל להכריז על החלת ריבונות חלקית ביהודה ושומרון, הגיע, אך נראה שההחלה עצמה עודה מתעכבת.

ראש הממשלה מבהיר כי עדיין מתקיימים דיונים משותפים עם האמריקאים אודות מתווים שונים של הריבונות והדברים עוד יימשכו בימים הקרובים.

השר זאב אלקין מבהיר הבוקר כי מתקיימים דיונים אינטנסיביים מול האמריקאים, שכן בהסכם הקואליציוני נקבע כי החלת הריבונות תוכל להתבצע בהתנייה של הסכמה אמריקאית.

נזכיר כי בימים האחרונים הובהר כי גם היקף של שלושים אחוזים משטחי יהודה שומרון והבקעה אינו מקובל על האמריקאים בשלב זה, וההצעה הנוכחית היא היקפים נמוכים בהרבה.

הגורם המרכזי העומד בארה"ב נגד מתווה ריבונות מורחב ומוקדם הוא חתנו של הנשיא האמריקאי, ג'ראד קושנר, המצוי בקשרים הדוקים עם מדינות המפרץ הפרסי המבטאות התנגדות לתכנית.

עם התקדמות הדיונים לקראת החלת הריבונות גובר גם הלחץ מימין על חברי הליכוד להתנגד בתוקף להסכמה העקרונית להקמת מדינה פלשתינית, הסכמה הכלולה במסגרת תכנית טראמפ. לשרי הליכוד נשלחו אתמול פניות ישירות של תושבי הישובים המיועדים להישאר כמובלעות בשטחי המדינה הפלשתינית. בפניות אלה מזכירים התושבים את הבטחות בכירי הליכוד כי יתנגדו להקמת מדינה פלשתינית ודורשים מהם לעמוד ככך.

גורם מדיני מצוטט הבוקר בטענה לפיה לו היה הימין מודע להיקף התביעות האמריקאיות מישראל במסגרת התכנית ההתלהבות בימין מהתכנית הייתה פחותה.