ד"ר אבישי בן חיים
ד"ר אבישי בן חייםצילום: פלאש 90

פרשן חדשות 13 ד"ר אבישי בן חיים תקף את ציבור "המתנחלים" וטען כי הם "הרחיקו את העם".

בנוסף אמר כי "הטקסטים ששמענו מהציונות הדתית נגד הכותל המערבי יותר גרועים מכל מה שיאיר גרבוז העז לומר בחייו".

מזה תקופה מדבר ד"ר בן חיים על "השסע העדתי" שקיים לדבריו, ומכנה את הצדדים כ"ישראל הראשונה וישראל השנייה". לטענתו, "ישראל הראשונה מגיבה באלימות לניסיונות של ישראל השנייה להשתתף במשחק הדמוקרטי". ככלל, את הציונות הדתית משייך בן חיים לאליטה הישראלית, "ישראל הראשונה".

בראיון לאתר 'שיחה מקומית' תקף בן חיים את ציבור "המתנחלים" וטען כי מפריעה להם "העמדה הממלכתית" של הציבור התומך בראש הממשלה בנימין נתניהו.

"הציבור המתנחלי מתנשא מאוד על ישראל השנייה ואומר: 'איזה מין דבר זה? אין להם דעה?' אבל גם הציבור המתנחלי ילך לפי דעת רבניו, דעת מנהיגיו, דעת זמבישיו", הוא אמר ל'שיחה מקומית'.

לדבריו, "ישראל השנייה הורחקה בידי "המתנחלים" מרעיון ארץ ישראל השלימה. "אידיאל ארץ ישראל השלמה הוא לא משהו שבוער בציבור הזה. אנחנו מסתובבים, אנחנו מדברים עם אנשים. אין את זה. מאז שהמתנחלים נטלו את ההובלה, הם מסרו גוף ונפש בשביל הרעיון של ארץ ישראל השלמה, אבל הם הרחיקו את העם בצורה שאי אפשר להאמין".

הר הבית

לטענתו, הכמיהה להר הבית היא בריחה לרעיון "רחוק מעם ישראל", כלשונו. "לא רק שהמתנחלים לא הצליחו להתנחל בלבבות, הם הרחיקו את עם ישראל שהיה בכמות עצומה בעד רעיון ארץ ישראל השלמה. הם נשארו לבד. ואחרי שהם נשארו לבד, הם ברחו בעצמם לרעיון עוד יותר רחוק מעם ישראל, להר הבית".

הוא דיבר על יחס הציונות הדתית להר הבית בחריפות רבה. "הר הבית זה פרויקט פוסט ציוני של הציונות הדתית, והוא מבטא את הבריחה שלהם מהשייכות שלהם לעם ישראל", אמר. "הטקסטים ששמענו מהציונות הדתית נגד הכותל המערבי יותר גרועים מכל מה שיאיר גרבוז העז לומר בחייו. הם מסוגלים לבזות את הכותל המערבי, שזה המקום הכי קדוש לעם היהודי. הם אומרים עליו הוא מגרש חניה, שהוא רק קיר תמך, דברים איומים ונוראים. זה הדיבור של יהודה גליק על הכותל. דיבור שכשמנתחים אותו לעומק, הוא בז לרגש הדתי של הציבור המסורתי בעם ישראל".

המזרחים מודרים מהדיון

"בסוף הציבור שהסיפוח הכי ישפיע עליו הוא ישראל השנייה, הוא זה שעבר לגילה, למעלה אדומים ולאלפי מנשה. אבל הם לא חלק מהשיח, הקול שלהם לא נשמע. הם מודרים מהדיון לגמרי כי מזרחים מודרים מהדיון בכל מקום. זה האלף בית של החברה הישראלית. מזרחים לא בדיון".

עם זאת, אמר: "המתנחלים ממילא לא מגיעים לציבור המזרחי. יש להם את הששה מנדטים שלהם, שאין להם איך לצמוח מהם. אם הסיפוח ייכשל, הנושא של ישראל השנייה יצוף אצל המתנחלים. תעלה השאלה אם יכול להיות שהארץ אבדה על האליטיזם שלהם. גם במפה המוצעת של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, רואים שבמקומות שבהם היו ועדות קבלה ועצרו את עם ישראל מלבוא, שם הם נפלו. זה ממש סימבולי. זה כמעט מקראי מה שמתחולל".

"בזמנו נפגשתי עם מתנחלים שאמרו לי שאם יהיה פינוי הם יהיה מוכנים להישאר, כי ארץ ישראל יותר חשובה ממדינת ישראל. זה לא ארץ ישראל יותר חשובה ממדינת ישראל, זה ארץ ישראל יותר חשובה מעם ישראל בעצם", כך ד"ר בן חיים.

מנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני, הדף את טענותיו הקשות של בן חיים. "אתה מנסה בכוח להתאים את תאוריית ישראל השניה לכל סיטואציה", כתב דילמוני בחשבון הטוויטר. "זה לא משתלב עם המציאות. היום רוב המתיישבים לא באים מהציונות הדתית, כולל יו"ר מועצת יש"ע, ובטח שלא זנחנו את ארץ ישראל לטובת הר הבית. המאבק שלנו הוא על ארץ ישראל ונגד מדינה פלסטינית בלב ארץ התנ"ך".