בני הערובה ממבצע אנטבה נוחתים בישראל
בני הערובה ממבצע אנטבה נוחתים בישראלצילום: MOSHE MILNER לע"מ

השבוע יציינו 44 שנים למבצע יונתן, שידוע גם בשם 'מבצע אנטבה'. שני לוחמים בסיירת מטכ"ל שהשתתפו במבצע, אמיר עופר ושלומי רייזמן, סיפרו כיצד פעלו ומה היו התחושות שלהם במהלך הצבאי, ובהמשך על מפקד היחידה הנערץ יוני נתניהו ז"ל.

אמיר: "בכלל מבצע אנטבה היה מאוד מפחיד, לא ידעתי שהייתי ראשון רק כשנכנסתי לחדר, הוא היה כל כך מפחיד שהייתי צריך לצעוק לכולם לשכב, לחשתי ולא הצלחתי לצעוק זה השפיע על התפקוד הפיזי שלי. זאת הייתה המשימה היחידה שאנחנו השתתפנו בה שלא היה בה כח חילוץ".

על המפקד הנערץ יוני נתניהו ז"ל סיפר אמיר, "הגדולה שלו הייתה - שכשהכדורים התחילו לעוף הוא היה במייטבו, גם במבצעים אחרים. אחרי שהוא עלה ממבצע מסיני בלי לישון, הוא ניהל את הקרב והוביל את החילוץ".

שלומי שיתף וסיפר: "זה היה פחד גדול, הם היו פי שלוש מאיתנו, ולא הייתה לנו דרך אחרת מלנצח. הייתה לנו את הידיעה לאן אנחנו הולכים, היינו אחרי המבצע בסאבויי אבל האמנו בערך הזה שלא נכנעים לטרור, זה מה שנתן לנו את הכח, וידענו שאולי לא נחזור בחיים. המשימה הזו הייתה משימה בלתי אפשרית, לא הייתה לנו ברירה אלא לעמוד במשימה, כשהמראנו היינו בטוחים שהמטוסים יסתובבו לאחור. זאת הייתה משימה חריגה גם בנוף של המבצעים המאוד מסוכנים של היחידה".

על יוני נתניהו אמר: "זה לא מבצע של אדם אחד, זה מתחיל מראש הממשלה ועד הלוחמים בשטח, בין כל האנשים בסופו של דבר יש מספר אנשים שנושאים על כתפיהם חלק יותר כבד בהצלחת המשימה, ויוני החלק שלו בהצלחה היה קריטי. הוא היה מפקד קרבי משכמו ומעלה, והוא הוביל אותנו בהצלחה".