על המדרכה ללא פיקוח
על המדרכה ללא פיקוח צילום: אריה קינג

על מדרכות רחוב בלפור שבירושלים הציבו פעילי שמאל שלטים, מאהל, שולחנות, כיסאות וציוד נוסף כחלק מהדרישה לחקור את פרשת הצוללות, מהמתקפה על נתניהו ומהפעילות לחיזוק ידיו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג, ביקר במקום בשעת לילה מאוחרת, ראה את חוסר האכיפה העירוני מול המפגינים ואת הבחירה של מפגיני השמאל לחנות על המדרכות ללא כל פעילות אכיפה משטרתית, ובפיו ביקורת חריפה על התנהלות העירייה.

"חוויתי עלבון לעיריית ירושלים", מסכם קינג את תחושתו. "התלוויתי לחמישה מתושבי שכונת רחביה והרחובות בלפור ושדרות בן מימון, מדובר בטבורה של ירושלים מול בית ראש הממשלה, עשרות מטרים מכיכר פריז ומלון המלכים. משני צידי הכביש על המדרכות מאז ה-11 ביוני הציבו מפגינים שלטים על עצים, על לוחות מודעות, על קירות, מיטות מזרנים כיור, מחנים את הרכבים על מדרכות".

על התושבים שהזמינו אותו לסיור במקום הוא מספר: ,אבא של אחת התושבות הוא אדם נכה שמתנייע עם כיסא גלגלים. הוא יורד לכביש כדי לנוע ממקום למקום כי המדרכה לא עבירה. התלוותה אליי גם אישה אם לתאומים שעגלת התאומים שלה לא יכולה לעבור שם. רוצים להפגין, אין בעיה, אבל לאור יום הם מפרים את החוק. הרי לא ניתן לתלות שלטים בכל מקום ללא אישור, כך גם כשמפעילים רמקולים. הם לא קיבלו אישור מהעירייה", קובע קינג.

לדבריו גם קהילת הלהט"ב ידעו לנצל את עידן הקורונה וההנחיות המתירות לקיים הפגנות וכך הפכו כל מצעד ומיצג להפגנה.

באשר למפגיני רחוב בלפור הוא מוסיף: "המשטרה אישרה להם להפגין, אבל בתנאי ההפגנה נכתב מתי מותר להפעיל רמקולים, אם מותר או אסור לתלות שלטים, ואני אומר בצורה ברורה שאסור לתלות שלטים על קירות ולוחות מודעות. מותר להחזיק שלט אבל לא לתלות על קירות וללכת". דברי קינג המוסיף: "אנשים מחנים את הרכבים צמוד למעבר חציה".

"פניתי לגורמי האכיפה בעיריית ירושלים כי אני זוכר מה קרה כשהפגינו אחרים נגד עקירה, נגד הקפאה או בהפגנות החרדים. ראינו איך מקפידים איתם קלה כחמורה וכאן מדובר באלה שחושבים שהם בני אלים עם זכויות יתר ופטור מחובות, הם עושים מה שבא להם ואין אכיפה. יצאתי אתמול לסיור בחצות וזה מביך. אין לי תשובות לומר לתושבים שם".

לדבריו במסדרונות העירייה מודעים לתלונותיו ומתייחסים אליהן כאל סוג של בדיחה. "זה הפך לסוג של בדיחה. צוחקים עליי שאני מעלה את זה בהנהלת העירייה כל פעם, אבל אותי זה לא מצחיק. הם הציבו כיור עם מים באמצע הרחוב. הרי אחרים על שולחן לחלוקת פלאיירים מקבלים קנס ומסולקים, וכאן שום דבר".

"הם הגדילו לעשות כאשר בשבת האחרונה בשלוש אחר הצהריים הפעילו רמקולים. זו הפגנה שנכנסת לתוך שבת, הפרה של הסטטוס קוו העירוני".

איפה ואיפה באכיפה?
צילום: אריה קינג

בדבריו מדגיש אריה קינג כי אין לאזלת היד של רשויות האכיפה בירושלים כל קשר לתקרית מעצרו של אמיר הסכל, ולא מדובר בחשש של מישהו מתגובות נזעמות של המפגינים שכן מדובר בעבירות על החוק הנמשכות עוד שבועיים לפני אירוע מעצרו של השכל. "הרבה אומרים לי בעירייה 'השכל', אבל מי הוא? חוסם כבישים. נזכור מה קרה לחוסמי הכבישים בעקירה? הם לא ראו את הבית שבועות כי היו במעצר. יש שם מפגע העירוני שקיים לאורך כשישים מטר עוד לפני השכל. כבר שבועיים אני מעלה את זה בפורומים של ההנהלה ולצערי הרב עד עכשיו לא שמענו אף סגן ראש עיר או חבר מועצה שמצטרף למאבק שלי וזו בושה".

לטעמו אם העירייה אינה מובילה לאכיפה מול מפגינים אלה "מי אנחנו שנאכוף את חוקי החניה או הבניה? חייב להיות שוויון בפני החוק".

חופשי על המדרכה
צילום: אריה קינג

"לא נכנסתי למועצת העיר כדי להיות פלקט להשלמת פאזל. אני מתכוון לפעול ובשביל זה בחרו בי להחזיר סדר וחוק לעיר ואם יש קושי כלשהו אני רוצה לדעת על כך. למה אם אתה ימני או חרדי מחמירים איתך ואם אתה שמאלן מותר לך להשתולל. שיהיה מותר לכולם להשתולל".

מדוברות עיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הטיפול בהפגנות הינו בסמכות המשטרה. העירייה באמצעות אגף אכיפה פועלת במקום, מסירה שלטים ואף נותנת קנסות למפגינים. מכיוון שמדובר בהפגנה, אנו פועלים ברגישות כך שתינתן הזכות להבעת מחאה".

שלטים וזבל ואין פיקוח
צילום: אריה קינג
אין חניה אז חונים על המדרכה
צילום: אריה קינג

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו