ראיון מיוחד עם בנו של יצחק שמיר ז"ל

יאיר שמיר, בנו של ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר ז"ל, משוחח עם ערוץ 7 לקראת יום הזיכרון לאביו מחר (חמישי).

בפתח הראיון סיפר יאיר כי האזכרה תערך בחוג משפחתי מצומצם בגלל מגפת הקורונה ובשל שיפוצים הנערכים בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שם קבורים אביו ואמו.

בעקבות חשיפת מסמך העקרונות של יצחק שמיר בו כתב לעצמו את חשיבות שלמות הארץ, שלמות העם, והתנגדות למדינה פלסטינית, אומר בנו כי אין מקום להשוות את את הדברים למציאות של ימינו, אך מדגיש כי אביו ללא ספק היה נשאר נאמן לעקרונות אלה.

"קשה לי להגיד מה הוא היה מחליט היום, אבל דבר אחד ברור: התנגדות מוחלטת ונחרצת לוויתור על כל רבב משטחי ארץ ישראל, וכמובן התנגדות נחרצת להקמת מדינה פלסטינית".

לשאלה האם המעבר של העם לצד הימני של המפה היא הליכה לאורו של אביו משיב יאיר, "היה לו את החזון שלו ואת החלום שלו והוא עשה הכל כדי לבצע אותו. הוא לא התייחס לכלום. כל מיני כתבות פה ושם, הוא לא ראה את זה. הוא רצה להביא לכאן עשרה מיליון יהודים ואנחנו מתקרבים לזה לאט לאט, לא מספיק מהר. הוא רצה את כל ארץ ישראל מהירדן לים, הוא לא היה מאלה שחלמו על שתי גדות לירדן הוא היה יותר ריאלי".

"בהשקפה הכלכלית שלו הוא היה קפיטליסט אבל עם הרבה חמלה, כי זו ארץ עליה, סיר גדול של הרבה מאוד גלויות שצריך לגבש אותם לעם אחד. הוא היה בעד ליברליזציה. שני החוקים הליברליים היחידים שיש לעם ישראל אבי חוקק", מוסיף שמיר.

הוא מציין כי ייתכן שאביו "היה מאוכזב מאובדן הצבעים האידאולוגים שלה והמילה ציונות נשמעת לעיתים רחוקות. אבל הוא היה גאה במדינה והוא היה גאה בצבא".

שמיר לא אוהב את הביקורת על המנהיגים של היום ומזכיר כי יש פוליטיקאים רבים שלא עוסקים בשיפור תנאיהם, כפי שנהג אביו. "זה בכלל לא עניין אותו. אם היית שואל אותו כמה הוא הרוויח הוא לא היה יודע. לא היה לו אגו. בממשלת האחדות, פרס אמר שהוא רוצה להיות ראשון. אבי אמר לו שאין בעיה. לאורך השנים היו הרבה מאוד שינויים בתנאים של חברי כנסת והוא 'נדפק' כי הוא לא טיפל בזה. אני הייתי צריך בדיעבד לטפל בזה כדי שאמא תוכל לחיות בסדר. זה בכלל לא עניין אותו".

בסוף הראיון סיפר שמיר הבן מה נחקק על מצבת קברו של אביו. "אם ההיסטוריה תזכור אותי בכלל אני מקווה שאזכר כאיש שאהב את עמו ואת ארץ ישראל ועמד על משמרתם כל חייו ובכל דרך שהייתה לאל ידו".