הרמטכ"ל אביב כוכבי
הרמטכ"ל אביב כוכביצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, יצא היום (רביעי) בטקס סיום קורס קצינים קרביים נגד הסרט 'ג'נין ג'נין' ונגד יוצרו מוחמד בכרי.

"אחד המוקדים האלימים והאכזרים היה מחנה הפליטים ג'נין. חיילי המילואים נקראו לשירות, התייצבו כגוף אחד ויצאו לעצור את תשתיות הטרור במחנה. הם לחמו במקצועיות ובנחישות תוך התקדמות מבית לבית, ונקטו מאמצים רבים על מנת למנוע פגיעה באזרחים. לימים, הוכפשו הלוחמים הן בכתובים והן בסרט "ג'נין ג'נין", והואשמו בביצוע טבח. בחסות חופש הביטוי הפכו אותם לכאורה לפושעי מלחמה", ציין כוכבי.

"'הרצחת וגם ירשת' – כך צריך להתייחס לסרט 'ג'נין ג'נין'. סרט המציג באופן מעוות ושקרי את המציאות ופוגע בחיילים שלחמו שם. מחנה הפליטים ג'נין כמו ערים פלסטיניות רבות אחרות, שלח מתוכו באותם ימים גלים של מרצחים לעבר מטרות ישראליות, ובזמן הלחימה עצמה התמקם האויב בסלון או בחדר הילדים שלו עצמו, כדי לפגוע בחיילינו. שלחנו את חיילי המילואים לעקור את הרוצחים, והם עשו זאת באופן מקצועי וראוי".

"אסור שחופש הביטוי יאפשר את חופש הביזוי, ואסור שיפשיט את חיילינו מהגנה. שלחנו את החיילים להגן על מדינת ישראל, תורה של מדינת ישראל להגן עליהם בתמורה. תדע כל אם, שמסרה גורל בנה בידי מפקדים, שיתנו לו גיבוי כשראוי", סיכם הרמטכ"ל.

הקצינים וחיילי המילואים שהשתתפו בקרב בג׳נין והמשפחות השכולות של חללי צה״ל שנפלו בו קראו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להתייחס בכובד ראש לדברי של הרמטכ״ל.

"דברי הרמטכ״ל הם מסר מהדהד ליועמ״ש מנדלבליט ולכל מערכת המשפט הישראלית", אומרים הלוחמים והמשפחות ומוסיפים כי "מערכת המשפט מתירה כבר 18 שנה את הדם שלנו כשהיא מאפשרת את המשך הפצתו והקרנתו של הסרט שיצר מוחמד בכרי בו הוא הפך אותנו, ואת צה"ל כולו, לפושעי מלחמה, רוצחים ונאצים".

"מערכת המשפט חייבת למנוע את המשך חופש הביזוי, ההשמצה, והדיבה ולעמוד לצד לוחמי צה״ל שיצאו לבצע את משימתם ולהגן על המדינה. לא ניתן לקבוע פעם אחר פעם בפסקי דין שהסרט הוא שקרי וזדוני, שמוחמד בכרי לא פעל בתום לב, ועדיין להתיר את דמם, שמם הטוב, וכבודם של לוחמי הקרב וחללי צה"ל שנפלו בו. הפצת והקרנת הסרט חייבים להיפסק ומיד".

בימים אלו מתקיים בבית המשפט המחוזי מרכז הליך משפטי בו תובע סא״ל (במיל׳) ניסים מגנאג׳י את מוחמד בכרי על דיבה ולשון הרע בעקבות הסרט 'ג׳נין, ג׳נין' שממשיך להיות מופץ ומוקרן בגלל ההיתר שניתן בפסיקות הקודמות של בית המשפט.