נשיא המדינה והרמטכ"ל חושפים את דרגות הקצונה
נשיא המדינה והרמטכ"ל חושפים את דרגות הקצונהצילום: מארק ניימן, לע"מ

בבית הספר לקצינים במצפה רמון התקיים היום (רביעי) טקס סיום קורס קצינים קרביים, בו הוענקו דרגות קצונה לצוערי הקורס.

לצוערים הוענקו דרגות הקצונה סגן-משנה ודרגותיהם של הקצינים המצטיינים נחשפו על ידי הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי.

החל ממחר, עתידים הבוגרים להשתלב בתפקידי הקצונה בכל היחידות הקרביות של צבא היבשה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בטקס, "אני קורא מכאן לצעירים וצעירות בגיל גיוס מכול המגזרים - אנחנו זקוקים לכם, צה"ל זקוק לכם, בואו לשרת את החברה הישראלית. מתווה השירות במדינת ישראל נמצא על סדר היום שלנו תמיד. מפעם לפעם הוא זוכה לאפיון מחודש ואני בטוח שבהנחיית שר הביטחון, כך יקרה שוב בקרוב".

"אבל אני קורא לכם כבר כעת, אם אינכם יכולים לשרת בצה"ל הצטרפו לשירות האזרחי-לאומי: בחינוך, ברווחה, בבתי החולים. אני בטוח שיום יבוא ובו נוכל לנתב את כל בני הנוער בישראל לשירות משמעותי עבור מדינת ישראל. מתוך מטרה אחת, חיזוק חוסנה של המדינה שלנו. חיזוק הביטחון שלנו הקיומי והחברתי, החשוב לא פחות. מדינת ישראל וצה"ל עומדים בפני אתגרים רבים בגבולנו הצפוני והדרומי, ותתכן אף תקופה מאתגרת בגזרת יו"ש. איננו ששים אליי קרב אבל צה"ל ערוך ומוכן לכול איום מכל סוג שהוא, והוא אמון על ביצוע כל החלטה של הדרג המדיני. כך היה וכך גם יהיה. אתם דור המפקדים הבא של צה"ל, שדרת הפיקוד העתידית. צאו לדרך ושובו לשלום", דברי ריבלין.

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, דיבר על חשיבות הגיבוי לחיילים ולקצינים. "אנו – מחוייבים לתת לכם גיבוי. לא גיבוי אוטומטי, בטח לא גיבוי עיוור, לא גיבוי על תקלה ברורה, ובוודאי שלא גיבוי על בעיה ערכית, אבל בשגרה, מפקדים עשויים לשגות, ובשדה הקרב הכאוטי והדינמי, מפקדים יכולים לטעות, ואנחנו נגבה אתכם. במקצוע שבו החלטות מתקבלות תחת לחץ ובשניות בודדות, יתכנו טעויות - ונדע לגבות אתכם. זה מכבר הבחנתי בין תקלה לבין שגיאה. במקרה של תקלה נמצה את הדין, ובמקרה של שגיאה נגלה הבנה. אבל שיאו של הגיבוי נדרש בשדה הקרב העירוני, הצפוף, עמוס באויב ופעילי טרור, שהתמקמו במכוון בתוך אוכלוסייה פלסטינית או לבנונית".

"אסור שחופש הביטוי יאפשר את חופש הביזוי, ואסור שיפשיט את חיילינו מהגנה. שלחנו את החיילים להגן על מדינת ישראל, תורה של מדינת ישראל בתמורה, להגן עליהם. תדע כל אם, שמסרה גורל בנה בידי מפקדים, שיתנו לו גיבוי כשראוי. כך במלחמה, כך בפעילות המבצעית וכך באימונים ובשגרה", הוסיף כוכבי.

מפקד בית הספר לקצינים, אלוף-משנה גיא לוי אמר, "קצין הינו אדם משימתי בעל כושר מנהיגות הפועל להגנת המדינה באחריות, שיקול דעת ומתוך תחושת שליחות וממלכתיות. בעל יכולת קבלת החלטות ערכיות ומקצועיות, לרבות תחת לחץ ובתנאי אי ודאות, לממשן חרף כל קושי ולשאת בתוצאותיהן, תוך גילוי יוזמה, נחישות ואומץ לב. מהווה מודל לחיקוי בצה"ל ומופת בחברה הישראלית".