אורי מלמד
אורי מלמד צילום: מירב בסון

נתחיל בשורה התחתונה: להיות עצמאי זו טעות איומה ונוראה. להיות עצמאי בישראל זה עוד יותר גרוע, ולהיות מסעדן זו תחתית החבית. ואז הגיעה הקורונה.

הקורונה תפסה אותנו במצב טוב יחסית. רשת ההמבורגרים שלנו, 'ממפיס', בדיוק סיימה להקים את הסניף השלישי, והכול הרגיש בכיוון הנכון. זה לא אומר שלא היו בעיות, כמובן. מדינת ישראל היא הרי מדינה שהוקמה על ידי חסידי הסוציאליזם, ועד היום לא באמת השתחררה מהגישה הנפסדת הזאת.

כל מי שמנסה להקים עסק, בפרט בתחום המסעדנות, מבין שהוא במצב מלחמה, וה'אויבים' לא נגמרים - מחלקת רישוי עסקים, כיבוי אש, משטרה, איכות הסביבה, הנגשה, אקו"ם, הפדרציה למוזיקה, פיקוח עירוני, מחלקת שילוט, מע"מ, ביטוח לאומי, הרבנות, רשות ההגירה, משרד הבריאות ועוד ועוד. רשימת הדרישות שלהם לעולם לא נגמרת, והזמן שנדרש כדי לטפל בדרישות האלה הוא בהיקף של משרה מלאה.

ועוד לא דיברנו על התנאים. ימי מחלה? פנסיה? חופשה? כל המתנות המופלאות האלה שמורות לשכירים, ולשכירים בלבד. ואת חוקי העבודה הזכרנו? חוקי העבודה מעניקים כיום כוח בלתי סביר לעובד מול המעסיק. יכול להיות שבשנת 1870 במכרות ביורקשייר הייתה סיבה לחוסר האיזון. היום, כך נראה, התמונה הפוכה. עובד יכול לגרום לעסק נזקים באלפי שקלים, לאחר לעבודה על בסיס קבוע, להיות לא יעיל - ועדיין הדבר היחיד שאוכל לעשות זה לזמן אותו לשימוע ולקוות שלא עברו תשעה חודשים מיום ההעסקה, כי אז הוא גם זכאי לפיצוי.

עדיין לא יצא לכם החשק? עדיין לא ויתרתם על החלום? עדיין שוקלים לעזוב את המשרה כשכירים ולהפוך לעצמאים? אז כאמור, הנה הגיעה הקורונה. ואנחנו נלחמנו בשיניים כדי לשרוד, מתוך תקווה שהמדינה, זו שהורתה על סגירת העסק, תפצה אותנו בקרוב. אז עשינו מה שאפשר, הרחבנו משלוחים, עשינו מבצעים, והצלחנו להגיע לירידה של 23% בלבד במכירות. ולמרבה ההפתעה, התברר לנו שרק מירידה של 25% מגיע פיצוי. כלומר, באופן אבסורדי לחלוטין, נענשנו על זה שנלחמנו, נענשנו על זה שהמשכנו לספק עבודה לאנשים שלנו. ועוד התברר שסניף שנפתח בשנה האחרונה בכלל לא זכאי לפיצוי. בקיצור, שוב המערכת השאירה את העצמאים להיקהל ולעמוד על נפשם.

נו, אז אחרי כל הנהי הזה אתם כנראה שואלים, למה אחרי הכול אני ממשיך ועושה את זה? התשובה, חברים, נורא פשוטה: בסוף מישהו צריך להכין את ההמבורגר פרימיום הכשר.

אורי מלמד

מבקר מסעדות ובעל רשת ההמבורגרים 'ממפיס'