גלי צה"ל – הבית של החיילים?

צה"ל צריך להיות עסוק כדי לנצח את האויב ולהכריע את האיומים סביבנו. אם התחנה הצבאית אינה קולעת למטרה הזו – אין לה הצדקה קיומית.

תא״ל במיל׳ צביקה פוגל , י' בתמוז תש"פ

גלי צה"ל – הבית של החיילים?-ערוץ 7
בניין גלי צה"ל ביפו
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מי צריך תחנת רדיו צבאית שמוציאה מריכוז את צמרת הצבא, וגורמת לרמטכ"ל ולאלופים שלא להתרכז במשימה לשמה הוא קיים –להכריע ולנצח את אויבינו ולהביס את מבקשי רעתנו. 

הצבא לא צריך לעסוק בהקמת מסלול מיוחד להכשרת כתב לענייני בריאות או פרשן לענייני כלכלה. לא ראוי שחיילים בסדיר יסתובבו בין רגליהם של חברי כנסת ויגרמו למשבר פוליטי בעקבות אייטם שישדרו.

אך זה מתקבל על הדעת שבשידורי התחנה יבקרו את ראש הממשלה, את שר הביטחון או את הרמטכ"ל?

זהו לא סוד שגלי צה"ל סופגת מימין ומשמאל האשמות בדבר זהותה הפוליטית. אלה מימין תוקפים אותה על מעוזי השמאל בתחנה בצורת השדרנים הוותיקים ורוח האג'נדה השמאלנית הכללית במשך כל השנים. אלה משמאל חוששים שמזיזים להם את הגבינה כל בוקר מחדש: פעם זה צירופו של יעקב ברדוגו, לאחר מכן היה זה ישי שנרב המתנחל מרבבה, והסערה האחרונה הייתה סביב מינויו של אמיר איבגי לראש מחלקת החדשות לאחר שנכנס לתפקידו לפני כשנה, גם תחת ביקורת, להגשת יומן הצהריים של התחנה.

גל"צ כבר מזמן לא תחנה צבאית הפועלת בשביל להעלות את המורל של החיילים. מבט מקרוב על לוח השידורים מצייר תמונה מביכה: 23 מתוך 24 שעות שידור בתחנה אינן מופנות כלל לחייל הממוצע, או בכלל. בלוח השידורים ישנה רק תכנית יומית אחת, בת שעה בלבד שנקראת "הקשב!" המופנית לחיילים, ומשמשת, כך לפי אתר התחנה, כ"מגזין יומי המורכב משירים. חיילי וחיילות צה"ל בוחרים את השירים שמעבירים להם את השביזות".

האם בשנת 2020 חיילי צה"ל צריכים שעת מוזיקה ברדיו הצה"לי לטיפול באיחוי שברים? ולשם מה חיילי צה"ל צריכים את התוכנית "בילוי היום"? האם לוחמי צה"ל יכולים לצאת לבילוי או הופעה מדי יום, או שאולי זו בכלל תחנה לאלה המשרתים בבסיס הקרוב לביתם ויוצאים ממנו אחר הצהריים?

פרדוקס קיומה של התחנה הצבאית בא גם לידי ביטוי בעצם הפעלת התחנה בשבת. כידוע, כלל יחידות הצבא נמצאות בנוהל שבת מדי שבוע, מה שאומר שאין אימונים או פעילות שאינה מבצעית. אם כך, מדוע התחנה הצבאית, שאינה מבצעית לכל הדעות, פועלת במשך כל השבת? אסור להמשיך ולשדר מסרים כפולים. או שזו תחנה צבאית הפועלת עפ"י נורמות צבאיות, או שזו תחנה אזרחית תחרותית.

צה"ל צריך להיות עסוק מבוקר ועד ערב כדי לנצח את האויב ולהכריע את האיומים סביבנו. התחנה הצבאית, אם אינה קולעת למטרה הזו – אין לה הצדקה קיומית. התחנה רושמת נתוני האזנה נכבדים, אבל אין שום סיבה בעולם שהיא תפעל תחת הצבא או משרד הביטחון. לי אין ספק כי יש לתחנה חשיבות רבה כחלק ממגוון האפשרויות להאזנה, וככזו ראוי שהיא תופרט ותועבר לידיים אזרחיות.

תא"ל (מיל') צביקה פוגל, חבר בפורום המזרח התיכון - ישראל